Menu
Úvod  ›   ›   ›   › 

Císařský řez, selhání nebo výhra?

Na jedné straně stojí ženy, které prosí lékaře o císařský řez, protože se bojí bolesti u porodu. Na straně druhé jsou potom ty, které mají pocit, že selhaly právě proto, že ?císaře? podstoupily. Co tento zákrok vlastně obnáší, jaká jsou rizika a kdy vám ho udělají?

Velmi zjednodušeně se dá říci, že pokud porod neprobíhá tak, jak by měl, lékaři se uchylují k císařskému řezu. Jenže zatímco v minulosti se císařského řezu používalo pouze v extrémních život ohrožujících případech, v současné době je stále častější. Vzrůstající trend císařských řezů, ze kterých se stala téměř módní záležitost

U nás zatím tvoří porod císařským řezem téměř pětinu všech porodů. Z evropských států s jeho vzrůstajícím počtem však bojuje například Polsko, kde se jeho poměr jeho výkonů přiblížil třetině, nebo Velká Británie, kde je císařským řezem provedena už víc než jedna třetina porodů.

Přitom s sebou však tento trend přináší řadu komplikací. Co tedy můžete očekávat? A co znamená jeho provedení pro vás a vaše dítě?

Kdy se císařský řez provádí?

Když není možný normální porod (na vině může být mnoho důvodů):

- Vaše pánev je příliš úzká

- Vaše dítě je příliš velké, aby porod mohl proběhnout normálně

- Dítě je ve špatné pozici (ve špatném úhlu, nebo nožičkami dole)

- Existuje překážka, která brání dítěti v normálním porodu (například cysta nebo placenta praevia)

V případě nutnosti ukončení těhotenství před termínem porodu, v zájmu zdraví matky nebo dítěte:

- Dítě má zdravotní problémy (diabetes, pre-eklampsie apod.)

- Krvácení

- Mnohočetné těhotenství

- Zdravotní problémy máte vy

- Nekompatibilní Rh-faktor

Nutnost ukončení porodu:

- Váš organismus je příliš vyčerpaný, nebo máte kardiovaskulární problémy, kvůli kterým by byl pokračující porod nebezpečný.

- Děložní hrdlo není rozšířené.

- Dítě nesestupuje dolů.

- Během porodu se ukáže, že dítě má vážné problémy s přežitím.

Princip operace

Císařský řez je chirurgická operace, která se neprovádí na porodním ale na operačním sále. Aby mohlo dojít k rozříznutí podbřišku a dělohy, oholí vám pubické ochlupení a bude vám zavedena cévka. Kůži na břiše bude desinfikována. Chirurg nejprve rozřízne kůži, pak svaly břišní stěny a potom dělohu. Následně vyjme ven dítě i s placentou.

Řez se zašije a stehy se obvykle vyndávají pět až sedm dní poté. Celý zákrok trvá přibližně 60 až 90 minut. Císařský řez se obvykle provádí v lokální anestézii, v extrémních případech se přistupuje k celkové. Anestézie se podává obvykle přibližně čtvrt hodiny před začátkem výkonu.

Po operaci

Vaše únava po provedení císařského řezu bude pravděpodobně větší než po klasickém porodu. Pohyb střev navíc může vyvolat bolest v podbřišku, která vyžaduje speciální dietu.

Bolestivá může být také jizva, i když o její estetický dopad si nemusíte dělat starosti, protože je ve většině případů skrytá v pubickém ochlupení. Rozhodně byste ji však po dobu minimálně jednoho roku neměla vystavovat slunci. Navíc možná bude potřeba nějaký čas, aby se ve vašem těle spustila laktace (tvorba mléka).

V případě císařského řezu vás s dítětem z porodnice propustí pravděpodobně po týdnu. S každodenními běžnými aktivitami byste po císařském řezu měla začínat pomalu a postupně. Je potřeba šetřit se víc než po klasickém porodu, ale po měsíci by po zákroku měla zůstat už jen vzpomínka.

Císařský řez může být plánovaný předem, nebo se pro něj může lékař rozhodnout až během porodu, pokud se objeví neočekávané komplikace. Zatímco stále více žen se snaží lékaře přemluvit k provedení k císařského řezu jen kvůli svému strachu z normálního porodu, řada žen jej cítí jako své selhání. "U části rodiček se může objevit jakýsi pocit odcizení," uvádí psycholožka Eva Malá. "Mají pocit, že nedokázaly zvládnout svou ženskou roli, že neobstály. Zvláště pokud na císařský řez nebyly připravené předem a dítě nemohly dostat, například ze zdravotních důvodů, okamžitě po porodu k sobě, může se toto odcizení prohloubit. Na druhou stranu jde v naprosté většině případů jen o krátkodobé psychické rozpoložení, které se rychle vrátí do normálu."

Příliš mnoho císařů?

Počet provedených císařských řezů v celé Evropě stoupá. V některých zemích dosahuje až třiceti procent, což je dvojnásobek toho, co doporučují odborníci. Císařský řez by se však neměl rozhodně dělat bez důvodu, odborníci totiž uvádějí, že riziko komplikací při tomto zákroku je až šestkrát vyšší než při normální porodu. Ženy, které podstoupí císařský řez mají například třikrát větší riziko infekce než při klasickém porodu.

Lékaři vysvětlují rapidní nárůst císařských řezů hned několika faktory: Mezi ženami stále narůstá počet těch, které mají z klasického porodu a bolesti fobii. Lékaři nechtějí zbytečně riskovat, pokud je dítě příliš malé, velké, nebo je ve špatné pozici. Vzrůstá počet rizikových těhotenství, jako jsou vícečetná těhotenství a těhotenství v pozdním věku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Porod