Menu
Úvod  › 

Co byste měli vědět o bělení zubů

Sníte o reklamním úsměvu se zářícími zuby? Připravili jsme pro vás přehled dostupným způsobů bělení. Čtěte, na kolik vás to vyjde, jak dlouho vydrží a co byste měli vědět, než se do něj pustíte.

Ze všech stran na vás útočí fotografie modelek s přepychovými úsměvy a ukázkovými zuby. Je jasné, by byste takový úsměv také chtěla a pokud vám příroda nenadělila oslnivě bílé zuby, přemýšlíte, jak jejich barvě trochu pomoci. Přinášíme vám přehled možností, které v oblasti bělení zubů máte a vám zbývá už si jen vybrat.

Hned zpočátku stojíte před základní volbou. Zuby si můžete buď vybělit u svého zubaře, nebo se do bělení pustit doma sama. Oba způsoby jsou bezbolestné a v ideálním případě by u obou mělo být znatelné projasnění barvy zubů. Většinou k bělení dochází za použití hydrogen-peroxidového gelu.

Profesionální bělení

Pokud si necháte zuby vybělit u dentisty, absolvujete v ordinaci jednu nebo dvě návštěvy. Odborník nejprve sejme otisky chrupu a potom vyrobí pryžový aplikátor. Na dásně aplikuje speciální pryskyřici a na rty ochranný krém, aby nedošlo k jejich narušení. Potom nanese na zuby velmi koncentrovaný bělící gel, který nechá působit od dvaceti do devadesáti minut podle toho, jaká je původní barva zubů. V některých ordinacích používají laseru nebo plazma lampy k urychlení bělícího procesu. Zuby zesvětlají o 2-8 odstínů, u nejmodernějších metod deklarují výrobci zesvětlení zubů dokonce až o 8-12 odstínů.

Můžete také zvolit domácí bělení zubů, které bude ovšem probíhat opět pod dozorem odborníka. Opět dostanete na míru zhotovený aplikátor, ale tentokrát je gel méně koncentrovaný a můžete jej aplikovat sama doma. Nechává se působit obvykle od patnácti minut až jednu hodinu denně po dobu patnácti dnů. Tyto dva způsoby bělení se nechají navzájem kombinovat, takže bělící návštěvu u zubaře můžete po konzultaci s ním doplnit o domácí bělení.

Za kolik: Čtyři až sedmnáct tisíc Kč dáte za ordinační bělení. Domácí bělení pod dohledem stomatologa vás vyjde od dvou do desíti tisíc korun.

Jak dlouho to vydrží: Pokud nepatříte mezi náruživé kuřačky nebo konzumentky kávy, můžete se z výsledku těšit přibližně čtyři roky.

Domácí bělení

Bělící proužky: Proužky obsahují bělící gel (většinou desetiprocentní karbamid peroxid). Nalepí se na zuby dvakrát denně na půl hodiny, pokud však nepřilnou dostatečně, může dojít jen k částečnému vybělení.

Bělící pasty: Volně prodejné pasty mohou obsahovat částice perlitu, silice, nebo nízkou koncentraci karbamidu peroxidu. Fungují v podstatě na principu jemného obrušování částeček z povrchu zubu. Pokud se používají často a pravidelně, mohou oživit barvu zubů, nebo odstranit pigmentové skvrny. Efekt je však mnohem méně znatelný a je zapotřebí hodně času a trpělivosti, aby se dostavil výsledek.

Sady s pryžovým aplikátorem: Tento způsob domácího bělení je vhodný pouze pro zuby, které nemají neléčený zubní kaz. Doma si vytvarujete pryžové aplikátory, které přesně kopírují zuby a do nich se nanáší dvakrát denně na půl hodiny bělící gel. Výsledek se dostaví obvykle za dva až tři týdny.

Za kolik: Za bělící proužky zaplatíte přibližně tisíc korun. Bělící pasty vás vyjdou na padesát až čtyři sta korun. Pryžové aplikátory stojí od 500 - 800 Kč.

Jak dlouho to vydrží: Pokud se vaše barva zubů změnila v důsledku nevhodných stravovacích návyků nebo stárnutí, můžete se z případného účinku domácích bělících prostředků těšít přibližně dvanáct měsíců.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Co je trendy a stylové