Co ještě nevíte o batolatech?
Mají vzpomínky už z osmnácti měsíců, nepoznají vlastní hlas a jejich mozek je naprogramován na sobeckost. Zveme vás na exkurzi do fascinujícího světa batolat.
1. Věnujte jim pozornost.
Podle magazínu Child Development byste měli být rádi, pokud vás vaše batole neustále otravuje a vyžaduje vaši pozornost. Vědci totiž tvrdí, že ta batolata, která se pořád snaží upoutat pozornost svého okolí, se v budoucnu budou lépe učit. Pokud je navíc nebudete odbývat, ale opravdu jim onu pozornost budete věnovat, získají patřičné sebevědomí a zvídavost jim vydrží i v pozdějším věku.
2. Je normální, že jsou sobecká.
Všechna batolata jsou sobecká a je to tak zcela v pořádku. Jejich mozek je tak totiž naprogramován. Vědci skenovali aktivitu jejich mozku, zatímco si hrála s ostatními dětmi a zjistili, že ačkoli batolata velmi dobře rozumí tomu, že by se měla o hračky dělit a při hře kooperovat, jejich mozek vysílá "sobecké signály." Naštěstí dětský mozek rychle vyzrává a za pár měsíců už bude vaše batole schopné hrát si s jinými dětmi, aniž by je chtělo fyzicky zlikvidovat.
3. Zrádné chrápání.
Pokud vaše dítě v batolecím věku chrápe, existuje vyšší pravděpodobnost, že bude v pozdějším věku hyperaktivní. Takzvaná spánková apnoe, která chrápání může způsobovat, totiž souvisí s jistými abnormalitami ve vývoji mozku.
4. Nepoznají vlastní hlas.
Ačkoli to zní poněkud zvláštně, vaše batole pozná váš hlas kdekoli a kdykoli. Je jedno, jestli mluvíte přímo vy, nebo svůj hlas nahrajete. Když ale nahrajete jejich vlastní hlas, nejsou schopna ho identifikovat.
5. Nedostatek spánku a poruchy nálady.
Vědci zjistili, že ta batolata, která nespí přes den, mají sklon k větší úzkosti a trpí častěji poruchami nálady. Zatím není jasné, zda je nedostatek spánku důsledek, nebo příčina, souvislost mezi těmito dvěma jevy je však zřetelná.
6. Ovlivňují je vrstevníci.
Batolata jsou velmi dobře ovlivnitelná skupinou svých vrstevníků. Mají totiž tendenci napodobovat stejně staré děti, proto je velmi pravděpodobné, že jakmile si jedno batole nasype písek na hlavu, všechna ostatní batolata ho vzápětí napodobí.
7. Jejich vzpomínky jsou lepší, než si myslíte.
Ještě v osmdesátých letech se věřilo, že batolata nemají prakticky žádné vzpomínky a žijí v podstatě jen přítomností. Ale poslední výzkumy prokázaly, že batolata mají vzpomínky už z osmnácti měsíců a navíc mají tendenci pamatovat si spíše pozitivní zážitky.
Další články k tématu: Těhotenství: batole