Menu
Úvod  › 

Co musíte udělat, než otěhotníte

Nečekejte, až se na vašem těhotenském testu objeví dvě čárky a začněte jednat hned. Očista organismu napomůže vaší plodnosti a zároveň vám zajistí pohodovější průběh těhotenství. Tady jsou věci, které byste měla udělat ještě předtím, než vůbec otěhotníte.

Odborníci se shodují, že páry, které plánují těhotenství, by měly začít se změnami životního stylu už půl roku předtím, než vůbec k početí dojde. "Nejdůležitější období těhotenství nastává od čtyřech do osmi týdnů, kdy dochází k největšímu rozvoji orgánů plodu," říká pro magazín Pregnancy Sossions Cole, ředitel neurologie a pediatrie na Washington University School of Medicine. "Pokud chcete přestat kouřit, pít, brát léky, nebo naopak začít se stravovat zdravě, až si budete jistá, že jste těhotná, znamená to, že k těmto změnám dojde přibližně ve čtvrtém týdnu života vašeho nenarozeného dítěte, a to je pozdě." Tady jsou změny, které byste měla udělat ještě předtím, než vůbec otěhotníte:

Preventivní prohlídka

Podívejte se objektivně na svůj zdravotní stav a jeho historii a zkonzultujte se svým lékařem opatření, která byste případně měla udělat. Například pokud trpíte cukrovkou, je nutné, aby o tom váš gynekolog věděl, protože ženy, které si píchají inzulin, trpí vyšším rizikem potratu nebo tím, že se jim narodí dítě s vrozenými vadami. Pokud budete však pod lékařským dohledem a absolvujete adekvátní léčbu, šance na narození zdravého dítěte jsou vysoké.

Jestliže jste neprodělala zarděnky a nejste proti nim očkovaná, měla byste podstoupit očkování nejméně tři měsíce před tím, než otěhotníte. Zarděnky prodělané v průběhu těhotenství jsou totiž příčinou závažných vrozených vad. Zajděte si proto včas na preventivní prohlídku ke svému lékaři a učiňte patřičná opatření.

Změny v jídelníčku

Všechno, co sníte před početím a v průběhu prvních týdnů těhotenství se použije při raném vývoji dítěte, kdy dochází k formování hlavních orgánů- Váš jídelníček tak může mít zásadní pozitivní nebo negativní roli. Negativní dopad na váš endokrinní systém mohou mít například rafinované cukry (alkohol, sladkosti, nebo obyčejný cukr), kofein, či příliš mnoho soli. Naopak prospěje vám jakékoli ovoce, zelenina, ořechy a semínka, za studena lisované rostlinné oleje, olivy a podobně.

Pro dostatečný přísun vitamínů a minerálů neužívejte zbytečně pilulky a raději je doplňte vhodnou skladbou jídelníčku. Kyselinu listovou najdete například v pomerančích a dalších citrusech, listové zelenině, fazolích, hrášku, jahodách a lesních plodech. Mléčné výrobky jsou vhodným zdrojem vápníku, ale najdete ho i ve špenátu, brokolici nebo ořeších. Železo zase najdete v játrech, červeném masu, hummusu, čočce, semínkách, cereálicích, ořeších, kaviáru a listové zelenině.

Udržujte se v kondici

Pokud jste ještě nezačala pravidelně cvičit, je nejvyšší čas to změnit. Pravidelný pohyb vám pomáhá připravit se na otěhotnění a zároveň pomáhá tělu lépe zvládnout požadavky, které na něj klade těhotenství. Jestliže je vám proti mysli chodit cvičit do fitness center, alespoň do svého programu zařaďte rychlé procházky, jízdu na kole, nebo pravidelné plavání.

Zapomeňte na stres

Stres je hlavním faktorem, který odpovídá za neplodnost. Snažte se jej tedy omezit na minimum. Co nejvíce relaxujte, odpočívejte a dopřávejte si zážitky, které vás budou těšit.

Co musíte udělat, než otěhotníte:

- Hlídejte si váhu. Výrazná podváha nebo nadváha mohou vést k takovým vrozeným vadám, jako je například rozštěp patra nebo cukrovka.

- Přestaňte kouřit. Kouření je spojeno s předčasnými porody, nízkou porodní váhou, syndromem náhlého úmrtí a astmatem.

- Vynechte alkohol. Některé ze škodlivin obsažených v alkoholu se ukládají v tukových buňkách a trvá měsíce, než opustí tělo. Odborníci tvrdí, že neexistuje bezpečné množství alkoholu, které by mohla těhotná žena zkonzumovat. Nejlepší je proto vyhnout se alkoholu zcela v době, kdy se snažíte otěhotnět, jste těhotná, nebo kojíte.

- Pozor na léky na předpis. Některé léky mohou způsobovat vrozené vady, jako je například rozštěp rtu, páteře, srdeční vady, nebo abnormální vývoj končetin. Je proto nutné konzultovat užívání léků konzultovat s lékařem a to nejen v průběhu těhotenství, ale i v době, kdy se o početí snažíte.

- Poraďte se se svým lékařem o vhodnosti užívání potravinových doplňků, včetně vápníku a kyseliny listové.

- Nechte si zjistit, jakou máte vy a váš partner krevní skupinu a především RH faktor. Nekompatibilita může vést k anémii a dalším komplikacím v průběhu těhotenství a porodu.

- Zajímejte se o rodinnou anamnézu. Významné jsou potraty, děti s nízkou porodní váhou, předčasné porody, mentální a vývojová postižení kdykoli v rodinné historii.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejlepší sexuální polohy pro otěhotnění
Tipy pro rychlejší otěhotnění
Podpořte svou plodnost
7 rad, jak rychleji otěhotnět
Chcete dítě? Milujte se každý den!