Menu
Úvod  › 

Co musíte udělat pro otce svého dítěte?

Konečně se vám podařilo otěhotnět a čekáte vaše vytoužené dítě. Jenže zatímco vy si užíváte těhotenství, on se tváří poněkud nenaladěně. Víte, co musíte udělat pro to, abyste zachránila vaši partnerskou pohodu?

Když jste otěhotněla, začalo se všechno točit kolem vás. Všichni vám nejprve gratulují a radují se spolu s vámi, následuje prakticky nekonečná smršť otázek, jak se cítíte, jak vám je a co pro vás kdo může udělat. Máte dokonce i nárok na bezdůvodné výkyvy nálad a vaše okolí je přejde s lehce nadzvednutým obočím a pohledem směřovaným k vašemu bříšku.

Jenže těhotenství není zápřah jen pro vás, ale i pro vašeho partnera: "Těhotenství je období velkých změn pro oba dva partnery," říká psycholožka Marcela Vojířová. "Muž i žena se musí vyrovnat s novými rolemi, povinnostmi i závazky. Zatímco však ženě se často dostává zvýšené emoční podpory, muž může snadno získat dojem, že stojí poněkud stranou a na vyrovnání se s novou rolí často zůstane sám."

Tady je pět kroků, které byste měla udělat, aby váš vztah fungoval i v průběhu těhotenství:

1. Naslouchejte mu

I když by si možná doposud nechal raději uříznout nohu pod kolenem, než by přiznal, že nějaké pocity vůbec má, váš požehnaný stav by to klidně mohl změnit. "Pro vašeho partnera může být velmi důležité ventilování pocitů a třeba i sdílení pochybností, které cítí. Neberte to jako váhání, ale jako důkaz jeho důvěry, kterou k vám pociťuje. Vaším úkolem je pozorné naslouchání a vyjádření podpory," říká psycholožka.

2. Chápejte ho

Vy máte dobrou záminku pro své výkyvy nálady, a tou jsou hormony. Ačkoli u něj žádné hormonální vlny neprobíhají, má stejně tak nárok cítit se nejistý, zmatený a nenaladěný. Pokuste se mu vyjít vstříc a po devět měsíců přistupovat k jeho náladovosti s tolerancí a respektem. Uvidíte, že vám bude vděčný a vaše citová investice se vám bohatě vrátí.

3. Mluvte s ním

"Doposud jste fungovali v rámci stanovených partnerských hranic, na kterých jste se shodli. Vaše rodičovství však vyžaduje znovu nastavení nových hranic," uvádí psycholožka. "Je potřeba vyjasnit si vzájemně svá očekávání a vyhnout se tak budoucím komplikacím." Proberte spolu zásadní věci, jako je například výchova budoucího dítěte, stejně tak ale i zdánlivé detaily, jako je nové přerozdělení domácích prací a podobně. Ušetříte si tak hádky v budoucnu. "Pravidla a hranice stanovené v průběhu těhotenství se však mohou znova změnit po narození dítěte. Počítejte s tím."

4. Vyjasněte si finance

Jakkoli vám to může připadat neromantické, pro mnoho mužů je v období vašeho těhotenství jedním z nejzásadnějších problémů finanční otázka. "Dítě bezesporu představuje značnou finanční zátěž. Zatímco nastávající matka se soustřeďuje především na emoční stránku, své pocity a očekávání, její partner typicky spíše řeší materiální problémy," uvádí Marcela Vojířová. "Neznamená to, že by se na dítě netěšil, jen řeší jiný typ problémů než vy."

5. Informujte ho

"Úzkost a nejistota často pramení z nedostatku informací," říká psycholožka. "Pro muže je celé mystérium těhotenství určitou záhadou, která se jich úzce týká a zároveň je jim do jisté míry cizí. Mohou se proto cítit zmatení a mít pocit, že stojí stranou." Absolvujte společně kurz porodní přípravy, kupte mu knihu, zkrátka ho zásobte informacemi, které mu dovolí pochopit, co se s vámi děje, s čím má počítat a co vás čeká.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články