Menu
Úvod  › 

Co musíte vědět o své prostatě

Čím jste starší, tím větší pozornost byste měli věnovat své prostatě. Rakovina prostaty hrozí totiž především starším mužům. Když se objeví včas, existuje velká naděje na vyléčení. Co tedy musíte udělat pro zdraví své prostaty?

Prostata je malá žláza produkující sekret, který je součástí ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Najdete ji pod močovým měchýřem, na přední straně konečníku. Je velká jako vlašský ořech a obklopuje močovou trubici, která odvádí moč z měchýře ven z těla. Pokud je prostata zanícená nebo zvětšená, může být právě její umístění příčinou problémů s močením nebo dosahováním erekce.

Pokud jste zdraví, prostata nezpůsobuje obvykle žádné problémy, to se však často změní postupem času spolu s tím, jak stárnete. Jakmile dosáhnete věku padesáti let, měli byste začít věnovat své prostatě dostatečnou pozornost, protože právě tento zájem vám může zachránit život.

Nejčastější zdravotní problémy týkající se prostaty

Zánět prostaty: Jde o infekci (nejčastěji bakteriálního původu), která se obvykle léčí za pomoci antibiotik.

Zvětšená prostata: Zvětšená prostata je nejčastější obtíží, která se k prostatě váže. Způsobuje časté močení a častý je i problém s odkapávajícími kapkami moči poté, co se už vzdálíte z toalety.

Rakovina prostaty: Maligní nádor umístěný v prostatě, který se může rozšířit do celého těla a může být i příčinou smrti.

Rakovina prostaty

Existuje celá řada druhů rakoviny prostaty, z nich některé jsou omezeny pouze na prostatu a relativně snadno se léčí, zatímco jiné jsou agresivní a rychle se šíří, což naději na jejich vyléčení ztěžuje.

Naneštěstí není jednoduché poznat rakovinu prostaty v časných stádiích. Někdy se rakovina prostaty projeví komplikacemi při močení (obtížným močením, náhlým přerušením uprostřed močení, slabý proud moči, "odkapávání"). Stejně tak se může projevit přítomností krve v moči. Pokud se rakovina prostaty rozšíří do lymfatických žláz ve vašich tříslech, můžete mít pocit otoku a nepohodlí v oblasti pánve.

Nejlepším způsobem, jak odhalit potenciální rakovinu prostaty je pravidelné každoroční vyšetření. Klasikou je rektální vyšetření, kdy lékař vsune prst v rukavici do vašeho konečníku a pohmatem zjišťuje případné nepravidelnosti prostaty. Ačkoli jde o poněkud nepříjemný a nepopulární test, může vám toto vyšetření zachránit život.

Pravděpodobnost rakoviny prostaty dokáže odhalit i test PSA (Prostate specific antigen test). Jde o krevní vyšetření, které sleduje případnou vysokou hladinu specifického antigenu, který může signalizovat zvětšení prostaty nebo její rakovinu. I když zvýšená hladina PSA nemusí nutně znamenat rakovinu prostaty, její pravděpodobnost je zvýšená.

Jak předejít rakovině

Pro prevenci rakoviny můžete udělat několik jednoduchých kroků: Muži, kteří jedí minimálně pět porcí ovoce a zeleniny denně, mají riziko, že se u nich rozvine jakýkoli druh rakoviny, včetně rakoviny prostaty. Mimořádně blahodárný vliv na prostatu má zvláště zelenina obsahující lykopen, jako jsou například rajčata. Stejně tak snižuje pravděpodobnost objevení rakoviny pravidelná tělesná rakovina; doporučuje se sportovat minimálně třicet minut denně.

Každý rok byste měli absolvovat vyšetření u svého lékaře. Tak se podaří odhalit rakovinu v časných stádiích a je pravděpodobnější, že se podaří vyléčit.

Odborníci už navíc identifikovali rizikové faktory, které mají na rakovinu prostaty vliv: Stěžejním rizikovým činitelem je věk. Rakovina prostaty se obvykle nevyvine u mužů mladších padesáti let. Podle statistik je pětašedesát procent případů rakoviny prostaty diagnostikováno u mužů starších pětašedesáti let. Více ohroženi jste také v případě, že se rakovina prostaty už ve vaší rodině vyskytla.

Podle výzkumů jsou ve větším nebezpečí také obézní muži. Je to pravděpodobně způsobeno skutečností, že tuk zvyšuje množství testosteronu, které tělo produkuje, a právě zvýšená hladina testosteronu může provokovat rozvoj rakoviny prostaty.

Svého lékaře byste rozhodně měli navštívit v následujících situacích:

- Máte obtíže s močením, nebo se v průběhu močení mění síla proudu vaší močí.

- Ve vaší moči nebo ejakulátu se objevila krev.

- Máte pocit otoku, bolesti, nebo tlaku v tříslech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články