Co s vaším tělem udělá dlouhý let
Letíte na svátky, nebo na nový rok, za exotikou? Dlouhý let není jen poněkud otravnou záležitostí, ale nese s sebou i zdravotní komplikace.
Dutiny a žaludek
Vzduch v letadle neobsahuje téměř žádnou vlhkost a tudíž extrémně vysouší dýchací cesty, nosní sliznice tak ztrácí svou ochrannou vrstvu a nemůže fungovat správným způsobem. Bez této ochranné bariéry mají bacily mnohem snazší přístup k buňkám těla a existuje větší pravděpodobnost, že u vás propukne infekce. Nejlepší obranou je prevence, snažte se tedy nedotýkat se rukama v okolí svých očí. Co možná nejčastěji si myjte ruce (i v případě, že jej běžně nepoužíváte, vezměte si s sebou do letadla dezinfekční sprej).
Možná jste také netušili, že při použití toalety v letadle jste mimořádně ohroženi takzvanými noroviry. Ty jsou mimořádně nakažlivé a způsobují úporné průjmy a zvracení. Jejich nadměrný výskyt byl opakovaně prokázán na madlech v toaletách letadle a také na sklopných stolcích. Dezinfekční sprej nebo alkoholem napuštěné ubrousky vám pomohou předejít nepříjemným komplikacím.
Krev
Nízký tlak v kabině letadla a dlouhé sezení ve strnulé pozici zpomaluje cirkulaci krve a je kritické zejména kvůli možnému vzniku hluboké žilní trombózy. Lidé, kteří mají tuto nemoc (nebo jakékoli další problémy se žílami) v rodinné anamnéze, by vždy měli nosit do letadla kompresní punčochy a dbát na to, aby se minimálně jednou do hodiny na pět minut postavili a protáhli.
Uši
Možná, že při letu pocítíte žaludeční nevolnost typicky spojenou s pohybem, nicméně její původ je ve vnitřním uchu. Tato nepříjemnost je způsobena disproporcí mezi stabilitou kabiny letadla, kterou vidí vaše oči a pohybem, který vnímá vaše centrum rovnováhy. Pokud tomu chcete předejít, pokuste se zarezervovat si sedadlo nad křídlem, kde se nachází nejstabilnější místo letadla.
Stejně tak můžete mít při vzletu a zejména při přistání problémy se změnou tlaku, kterou pocítíte zejména jako nepříjemné pnutí v uších. Prevencí je žvýkání žvýkaček, cucání bonbonů, nebo si můžete stisknout nos, zavřít ústa a prudce vydechnout do nosu, čímž "přetlakujete."
Spánek
Pokud proletíte při cestě několik časových pásem, nutně se to musí odrazit na vašich denních biorytmech. Výsledkem je nepříjemnost zvaná: jet lag. Jejím klíčem je sluneční světlo, podle kterého se řídí rytmy našeho mozku i těla. Bohužel prevence v tomto případě není zatím známá.
Jak přežít nehodu letadla?
Nejhorší letiště na světě? Lodýnské Heathrow!
Špína a násilí: Nejotřesnější letiště na světe
Jak přežít pád z velké výšky