Menu
Úvod  › 

Co se děje s vaším tělem před a po smrti

Už vás někdy napadlo, co se bude dít s vaším tělem, když se životně důležité procesy zastaví a orgány přestanou fungovat? Následujících šest změn se objeví na vašem těle těsně předtím a poté, co zemřete.

1. Smrtelné chroptění

Smrtelné chroptění je obvyklým termínem, který se používá v nemocnicích k popisování zvuku, které osoba vydává těsně před smrtí. Objeví se poté, co se ztratí kašlací reflex i schopnost polikat. To všechno způsobí nadměrné hromadění slin v krku a na plicích. I když smrtelný chrapot zní strašidelně, umírající v tomto okamžiku již žádnou bolest necítí.

2. Lapání po dechu

Umírající dýchá velmi rychle a zrychlené dýchání se střídá s výpadky dechu. V krátkých intervalech se střídají okamžiky, kdy je srdce velmi slabé a přestává bít (tehdy nastávají výpadky dechu) a okamžiky, kdy buší příliš a způsobuje hyperventilaci (dech je abnormálně rychlý). To vede k tomu, že orgány dostávají stále méně krve a nejsou okysličovány. Bez kyslíku buňky umírají, následně odumírají celé orgány, až nakonec vyhasne život v celém organismu.

3. Defekace

Těsně před smrtí dojde k uvolnění všech svalů, protože tělo už nemá dostatek energie k jejich kontrakci. Dojde k uvolnění svěračů a pokud člověk krátce přes smrtí jedl, objeví se i defekace. Většinou se však objeví při nečekaných úmrtích. Lidé, kteří umírají v nemocnicích, nebo jsou dlouhodobě nemocní, mají většinou několik dní před smrtí téměř nulový apetit, proto k defekaci často nedojde.

4. Posmrtná ztuhlost

O posmrtné ztuhlosti slyšel pravděpodobně každý. Po smrti dochází ke značnému stupni ztuhlosti, kdy jsou všechny svaly v jakési kontrakci. Posmrtná ztuhlost se objevuje jednu až tři hodiny po smrti. Postihuje i nejmenší části těla, jako jsou například oční víčka. Právě proto se mrtvým zatlačují oči hned po smrti, protože později by to nebylo možné.

5. Nafialovělé zbarvené

Po smrti tělo získává červenofialové zbarvení, ke kterému dochází v důsledku zesláblých krevních cév. Neobjeví se na těch plochách těla, které se dotýkají podložky, nebo je na ně vyvíjen jakýkoli tlak. To také často pomáhá policejním lékařům, aby určili, v jaké poloze se nacházelo tělo po smrti. Navíc jeho přítomnost nebo absence pomáhá určit přibližný čas smrti, protože ke zbarvení dochází přibližně jednu až dvě hodiny po smrti.

6. Chladnutí těla

Okamžitě po smrti dochází k chladnutí těla. Respektive dochází k němu v případě, že je okolní teplota nižší než teplota těla v okamžiku smrti. Liší se také míra chladnutí různých částí těla; rozdíl je například mezi teplotou tělesných částí, které se nachází na slunci a ve stínu, nebo které jsou oblečené a které nikoli. Obézní mrtví lidé chladnou pomaleji. Pokud je mrtvola objevena do čtyřiadvaceti hodin po smrti, je možné podle teploty těla určit přibližnou hodinu smrti. Po čtyřiadvaceti hodinách už má mrtvé tělo stejnou teplotu jako jeho okolí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (2 hlasy)
Přečtěte si také:
10 způsobů, jak nezemřít předčasně
Orgasmus, pro který zemřete
5 nejdrsnějších vězení světa
Nejbizarnější obranné strategie zvířat