Co se právě teď děje ve vašem těhotném těle
Je vám asi jasné, že vaše těhotné tělo funguje jinak, ale to, co se v něm děje právě teď, vás nejspíš překvapí.
1. Vaše děloha je čtrnáctkrát větší.
Ačkoli se vám to může zdát neuvěřitelné, v průběhu těhotenství změní děloha svou velikost z hrušky na vodní meloun. Ostatně kromě dítěte se v ní nachází ještě přibližně litr plodové vody.
2. Vaše srdce přečerpá o polovinu více krve.
V průběhu těhotenství musí vaše srdce přečerpat o čtyřicet až padesát procent více krve, než před těhotenstvím. A za minutu tluče rychleji o deset až dvacet úderů za minutu. Důvod je jednoduchý: už nezodpovídá pouze za krevní zásobení vašeho těla, ale musí zásobovat krví i miminko. Proto se také cítíte stále tak unavená.

3. Vaše dítě vás slyší.
Už od osmnáctého týdne těhotenství je sluch dítěte dokonale vyvinutý a dítě dokáže vnímat některé zvuky zvenčí. Je například prokázáno, že slyší váš hlas, zvuk vysavače, nebo štěkání psa. Pokud mu budete zpívat určité melodie, dokáže je rozeznat i po narození.
4. Pokud je to chlapec, už má erekci.
Už před narozením je dětský reprodukční systém připravený. Mezi dvacátým a třiadvacátým týdnem se chlapečkům začínají tvořit spermie. A zhruba ve stejnou dobu už jsou vyvinuté vaječníky a děloha holčiček.
5. Placenta odvádí práci za čtyři orgány.
Placenta je neuvěřitelně všestranou částí těhotného těla. Pomáhá odvádět odpadní látky od dítěte, chrání ho před škodlivinami, zásobuje ho krví a ještě k němu přivádí živiny.
6. Vaše dítě ochutnává to, co jíte.
Ať už tomu věříte, nebo ne, od dvacátého týdne těhotenství má dítě vyvinuté chuťové buňky a je schopné rozeznávat jednotlivé chutě, dokonce už některé z nich preferuje. Někteří odborníci věří, že zdravým stravováním v těhotenství zakládáte dítěti na zdravé chutě i v pozdějším věku.
7. Vaše prsa se mění ve výkonnou mlékárnu.
Nenechte se mýlit tím, že kojit začnete až po porodu. Hormony spouští produkci mléka velmi záhy poté, co otěhotníte a už ve dvacátém týdnu těhotenství se objevuje první mateřské mléko (přesněji řečeno nažloulá tekutina, která se jmenuje kolostrum).
8. V těle vašeho dítěte se vytváří stolice.
Přibližně od poloviny těhotenství se v těle dítěte začíná vytvářet smolka, první stoli, kterou vyloučí krátce po porodu (ve výjimečných případech při porodu).
9. Dítě můžete pozorovat světlo.
Přibližně kolem třicátého týdne jsou zorničky dítěte už kompletně vyvinuté a mohou reagovat na světlo. Navíc v děloze není úplná tma, pokud ležíte například na slunci, dítě v děloze hmouří oči.
10. Díte se učí v děloze plakat.
Nemůžete se dočkat, až uslyšíte poprvé pláč svého dítěte? Ono samo na tento okamžik už poctivě trénuje. Ultrazvuková vyšetření dokázala, že děti si trénují už v děloze mimické svaly, které potom používají při pláči.
Panika mezi lékaři: Rodí se obří děti!
17 věcí, které vás na těhotenství zcela jistě překvapí
Alkohol v těhotenství: Jak se podepíše na vašem dítěti?
Jak se starat o zuby v těhotenství
Domácí porody jsou desetkrát nebezpečnější než porody v nemocnici