Co se v těhotenství může a co ne?
Možná si říkáte, že přesně víte, co byste měla a co ne. Že není vhodné pít větší množství kávy, alkohol, kouření, že plodu nesvědčí kořeněná a smažená jídla, otřesy atd. To vše je pravda.
Nicméně především počátek těhotenství je označován za nejkřehčí období. První 3 měsíce jsou z pohledu rizik ty nejcitlivější. Po 12 týdnu už má plod vyvinuty téměř všechny orgány, které budou během následujících měsíců růst a dále se vyvíjet. Jakým situacím, aktivitám a věcem je lépe se vyhýbat především na počátku těhotenství?
Zdroj:Těhotenství
Alkohol, cigarety, drogy
Tyto věci by měly být pro nastávající maminku naprostým tabu. K tomu ani není potřeba zdlouhavě něco dodávat. Všem je jasné, že tyto látky mají devastující dopad na plod a průběh těhotenství. Hrozí komplikace jako potrat, krvácení, abrupce placenty (předčasné odloučení), předčasný porod.
Léky a bylinky
K dalším rizikovým faktorům patří užití některých léků. Proto užívaní jakýchkoliv medikamentů konzultujte se svým lékařem. Nejcitlivější období je od 3 do 10 týdne vývoje plodu. Ovšem pozor ve snaze pomoci si bylinkami, když léky nepřipadají v úvahu. Rovněž o vhodnosti bylin se poraďte s lékařem či lékárníkem. Některé mohou nadělat víc škody než užitku.
Infekce a horečka
Snažte se vyhýbat infekcím - zarděnky, příušnice, neštovice apod. Pro plod jsou velmi nebezpečné. Vypukne-li chřipková epidemie, zredukujte pohyb po nákupních centrech a prostorách, kde hrozí nakažení.
Potraviny
V těhotenství zredukujte i potraviny, kde hrozí otrava či nějaké onemocnění - salmonela atd. Zdrojem nákazy mohou být mléčné výrobky, majonéza, vejce, ryby, maso. Pozor nejen při konzumaci, ale i zpracování masa, kdy vstupní bariérou infekce mohou být oděrky na rukou.
Domácí mazlíčci
Pokud máte domácí mazlíčky: kočičky, králíky, morčata, pejska, pak dbejte zvýšené hygieny. Uklízejte jim pouze v rukavicích a vždy si pečlivě umyjte ruce. Rukavice pak vyhoďte a vezměte si vždy nové.
Co se v těhotenství smí?
Spěte a odpočívejte, pokud můžete, hodně se usmívejte, radujte se a těšte se na miminko. I cvičit můžete. Samozřejmě cvičení pro těhotné. Extrémní cvičení se nepovoluje. Choďte na procházky. Pohyb a čerstvý vzduch jen prospějí.
Související články
- 10 největších mýtů o těhotenství
- Zácpa v těhotenství: Co s ní?
- Test: Kolik toho víte o těhotenství?
- Test: Kolik toho víte o těhotenství? (2. díl)
- Jóga v těhotenství: Proč se vám vyplatí ji cvičit
- Chemické těhotenství: Noční můra všech těhotných
- Cvičení v těhotenství: Co ano a co ne
- Tvrdnutí břicha v těhotenství: Kdy se máte bát?
- Jak přežít těhotenství
- Chřipka v těhotenství: Co byste měla vědět
- Únava v těhotenství: Jak s ní bojovat
- Pálení žáhy v těhotenství: Co vám pomůže
- Váha v těhotenství: Kolik je normální přibrat?
- Situace, kdy musíte v těhotenství k lékaři
- Problémy a bolesti na konci těhotenství
- Mimoděložní těhotenství: Symptomy, které nesmíte ignorovat
- 17 věcí, které vás na těhotenství zcela jistě překvapí
- Jak se starat o zuby v těhotenství
- 15 věcí, které jsou skvělé na těhotenství
- Krvácení v těhotenství: 6 možných příčin
- Opalování v těhotenství ? ano či ne?
- Co v těhotenství dělat můžete a co ne
- Mýty a fakta o těhotenství
- Co se v těhotenství může a co ne?