Menu
Úvod  › 

Co se vám může stát při sportu

Byli jste včera v posilovně a dneska scházíte schody pozadu? Namožené svaly jsou tím nejmenším, co vás po sportování může potkat. Sestavili jsme pro vás velký přehled sportovních zranění a jejich prevence i léčby.

Snad každý, kdo někdy sportovat zná natažené svaly nebo bolavé šlachy. Jestli pořád žijete v domnění, že bez bolesti se nedá dosáhnout žádných pořádných výsledků, je načase změnit názor. Bolesti i sportovním zraněním se nechá účinně předcházet. Tady je průvodce nejčastějšími sportovními zraněními i jejich prevencí.

Varovné signály

Bolest svalů. Bolest, kterou pociťujete po cvičení, se často objeví druhý den, a to i v případě, že jste cvičili s relativně nízkou intenzitou. Bolavým svalům uleví den odpočinku a vyvážený jídelníček.

Křeč. Křeče se objevují během nebo těsně po cvičení. Mimovolná křeč svalu je známkou toho, že jste to se cvičením přehnali (ať už s jeho délkou nebo intenzitou). Sval v křeči je potřeba protáhnout. Protažení opakujte a vydržte několik sekund.

Natažený sval. Pokud si natáhnete sval nebo šlachu, přestaňte okamžitě cvičit a klid je nutné zachovat až do doby, kdy bolest odezní.

Zánět šlach. Nejčastěji postihne loket, zápěstí a koleno. Jde o bolestivý zánět způsobený opakovanou zátěží, které je ona tělesná část postižená. Přestaňte cvičit, dokud bolest nezmizí. Než začnete znovu cvičit, je nutné znovu přehodnotit techniku a sportovní vybavení.

Píchání v boku. Ostrá, náhlá bolest v boku, která je důsledkem krátké intenzivní nebo naopak příliš dlouhé sportovní aktivity. Při jejím objevení není nutně třeba s pohybem úplně přestat, stačí zvolnit tempo a zhluboka dýchat. Píchání v boku zmizí většinou relativně rychle.

Sportovní zranění

Výron. Nejčastěji se vám přihodí, pokud špatně šlápnete. Natažená šlacha je příčnou ostré, nicméně dočasné, bolesti. Pokud však při výronu dojde k natržení šlachy, poškození kloubního pouzdra nebo dokonce vykloubení, léčba je dlouhodobá a mnohem složitější.

Natržený sval. Natržení svalu charakterizuje intenzivní a velmi nepříjemná bolest. Je nutné okamžitě přestat cvičit, vyhledat lékařskou pomoc a nechat natržený sval dostatečně dlouhou dobu odpočinout.

Natržená šlacha. Jde o velmi bolestivé zranění, které následuje po přílišném natažení svalu. Bezpodmínečně vyžaduje odpočinek.

Vykloubení. Vykloubení je velmi bolestivou záležitostí. Kloub se uvolní ze pouzdra a i v případě, že zapadne zase zpátky do kloubní jamky, poškodí kloubní pouzdro. Často však k jeho navrácení na původní místo nedojde. Vždy je nutné vyhledat lékařské ošetření, jinak může dojít k deformaci kloubu a ohrožení jeho hybnosti.

Zlomenina. Akutní bolest doprovázená deformací končetiny je obvyklým symptomem fraktury. Dochází k ní většinou při pádu, výronu, nebo nárazu.

Prevence sportovních zranění

- Používejte sportovní vybavení přiměřené druhu pohybu, vaší tělesné konstrukci a pokročilosti.

- Před tím, než začnete cvičit, věnujte minimálně čtvrt hodiny zahřátí. Je nutné se nejen protáhnout při strečinku, ale zařadit do rozcvičky i aerobní aktivitu, která rozproudí krev. Speciální pozornost věnujte částem těla, které budete namáhat.

- Dostatečně pijte. Pokud jste dehydratovaní, klesá vaše výkonnosti i pozornost a jste mnohem náchylnější ke zranění.

- Cvičte ve svém vlastním rytmu. Nepokoušejte se zlomit rekordy hned napoprvé, říkáte si tak o zranění.

- Zátěž zvyšujte postupně. Zejména v chladném počasí jsou sportovní zranění častější, zátěž zvyšujte postupně a soustřeďte se na dobře provedenou rozcvičku.

- Vsaďte na masáž. Ať už se necháte namasírovat, nebo zvolíte automasáž, snižujete pravděpodobnost, že vás budou druhý den po sportování bolet svaly.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články