Menu
Úvod  › 

Co vypovídá barva očí o vašem zdraví

Modroocí lidé trpí častěji rakovinou kůže, tmavoocí jsou zase méně odolní vůči alkoholu. Budete se divit, co všechno říká barva očí o vašem zdraví.

1. Tmavoocí lidé mají víc šedých zákalů.

Pro šedý zákal je typický zakalený vzhled zorničky a zamlžené vidění. Větší riziko, že se u nich šedý zákal objeví, mají přitom lidé s tmavýma očima. Studie publikovaná v American Journal of Ophthalmology zjistila, že tmavoocí lidé mají 1,5 až 2,5krát větší riziko šedého zákalu. Základem prevence je přitom chránění očí před ultrafialovým zářením. Tmavé sluneční brýle s kvalitním UV filtrem by měly být základem vašeho vybavení.

2. Vitiligo je méně časté u modrookých lidí.

Vitiligo (tedy typické světlé skvrny na pokožce) se méně často objevuje u modrookých lidí. Dokazuje to výzkum z roku 2012 publikovaný v magazínu Nature. Největší pravděpodobnost, že se u nich objeví, mají lidé s hnědýma očima (43%), nejmenší potom modroocí (27%). Tato kauzalita souvisí s genetickými variacemi.

3. Modroocí trpí víc rakovinou kůže.

Stejná genetická variace, která chrání modrooké lidi před vitiligem, bohužel způsobuje, že lidé s modrýma očima, častěji trpí rakovinou kůže - respektive, že se u nich častěji objeví melanom. Přesná příčina zatím není známa, ale předpokládá se souvislost mezi množstvím pigmentu a potenciálním ohrožením zhoubným kožním nádorem.

4. Tmavoocí lidé jsou citlivější na alkohol.

Pokud máte hnědé, nebo černohnědé oči, pravděpodobně vydržíte v hospodě méně než vaši modroocí a zelenoocí kamarádi. Tvrdí to alespoň výzkum z roku 2001 publikovaný v magazínu Personality and Individual Defferences. Během něj se ukázalo, že tmavoocí lidé jsou vůči alkoholu významně méně odolnější než lidé se světlýma očima.

5. Modroocí a zelenoocí jsou odolnější vůči bolesti.

Lidé se světlou barvou očí jsou odolnější vůči bolesti a dokáží ji lépe snášet. Dokazuje to výzkum z roku 2014 American Pain Society. Oproti tomu tmavoocí lidé častěji u lékaře žádají utišující injekce a léky proti bolesti.

6. Lidé se světlýma očima trpí častěji makulární degenerací.

Makulární degenerace je jednou z nejčastějších příčin ztráty zraku po padesátce. Podle odborníků je mnohem větší pravděpodobnost, že vás tato zdravotní komplikace potká, pokud máte modré nebo zelené oči.

7. Pozor na změnu barvy očí.

Zarudnutí bělma očí může být projevem nediagnostikované alergie. Zežloutnutí zase může upozorňovat na problémy s játry. Náhlá změna barvy očí může být signálem vrozeného onemocnění, neurofibromatózy, případně melanomu duhovky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Oční cvičení: Může vám skutečně zlepšit zrak?
Kontaktní čočky, nebo laser: Co si vybrat?
Nejhorší věci, které můžete udělat svým očím
Test: Kolik toho víte o svých očích?
7 věcí, které by optici chtěli, abyste věděli