Menu
Úvod  › 

Co vypovídá jazyk o vašem zdraví

Co se vám snaží vaše tělo sdělit tím, když váš jazyk změní barvu, začne vás bolet, objeví se na něm pupínky nebo hrbolky? Zjistěte to.

Možná vás ještě nikdy nenapadlo, že váš zdravotní stav, nemoci i problémy se odrazí i na vzhledu a stavu vašeho jazyka. Postavte se před zrcadlo, vyplázněte jazyk a diagnostikujte se.

Bílý povlak

Jakmile se na vašem jazyku objeví bílý povlak, jde s největší pravděpodobností o příznak infekce. Většinou se jedná o důsledek přemnožení bakterií, nebo o reakci imunitního systému. Jednou z možných příčin je přemnožení kvasinkových infekcí v ústní dutině a vzniku onemocnění, kterému se říká moučnivka. Jeho typickým projevem je právě bílý povlak jazyka.

Příliš tmavý

Zdravý jazyk by měl být teplý a růžový, pokud se vám zdá, že má váš jazyk příliš tmavou barvu, měli byste začít pátrat po příčině. Odpověď se může ukrývat ve vašem jídelníčku, životním stylu, nebo užívaných lécích. Papily na povrchu jazyka mohou velmi snadno získat zabarvení nebo skvrny z jídel, nápojů, antibiotik a dalších léčiv, které aktuálně užíváte. Typické skvrny vznikají například po intenzivní konzumaci kávy, kouření, nebo žvýkání tabáku. Dobrou zprávou je, že většina těchto skvrn a zabarvení je dočasná.

Mokvavé boláky

Jsou pouze malé, ale extrémně bolestivé a mohou se objevit kdekoli v ústech nebo na povrchu jazyka. Většina nepříjemných, bolestivých problémů, které se objeví v ústech, má víc příčin a tyto malé vřídky nejsou výjimkou. Většina lidí, kteří jimi trpí, k nim má genetickou predispozici, nicméně jejich vznik může být podmíněn nastydnutím, horečkou, konzumací citrusových plodů, nebo poraněním jazyka. Většina vřídků se vyhojí za týden až deset dní. Pokud však zůstávají na povrchu jazyka po více než dvou týdnech, měli byste okamžitě navštívit odborníka, protože se může jednat o symptom rakoviny úst.

Červený a bolestivý

Když se rýžová barva vašeho jazyka změní na tmavě červenou, většinou jde o důsledek nutričního deficitu - může jít například o nedostatek vitamínu B3. Příčinou tohoto stavu však může být i anémie, nebo nedostatek kyseliny listové či vitamínu B12. Dočasné zčervenání nebo bolestivost jazyku je většinou způsobeno tím, co jste v nedávné době snědli nebo vypili. Typicky se tak projevuje konzumace ananasu, nebo skořice.

Zežloutnutí jazyka

Žlutavý nádech jazyka je velmi pravděpodobně symptomem plísňové nebo bakteriální infekce ve vašich ústech. Další možnou příčinou žlutavého odstínu jazyka je reflux. Spolu s tím, jak se vrací žaludeční kyseliny do vašich úst, jazyk dostává zažloutlou barvu, nebo ještě typičtěji se na něm objevují žlutavé skvrny.

Pálení

Pocit pálení jazyka a úst je skutečnou diagnózou, jejíž příčina není ještě zcela objasněna, ale objevuje se obvykle po konzumaci určitých potravin. Onemocnění je charakterizováno bolestí a pálením, které může postihovat buď pouze jazyk nebo celá ústa. Pálení může být permanentní nebo se může objevit a zmizet v průběhu jednoho dne. Zajímavé je, že pálení úst se více objevuje u žen po menopauze, nicméně vzniká často i jako důsledek poškození nervů jazyka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 nejneužitečnějších částí vašeho těla
Nejlepší a nejhorší polohy pro spánek
6 překvapivých důvodů, proč se tolik potíte
7 signálů, že se člověk chystá spáchat sebevraždu