Menu
Úvod  ›   › 

Cvičení po porodu: Inspirace na nejlepší tréninky

V prvních měsících po porodu rozhodně nemusíte rezignovat na cvičení. Pokud si zvolíte vhodný druh pohybu, můžete ho bez problémů skloubit i s kojením a vrátit se tak ke své původní postavě mnohem rychleji. Inspirujte se.

První týdny a měsíce po porodu jsou specifické. Pobíháte kolem dítěte, máte pocit, že už se nikdy ani v klidu neosprchujete a že se toho povislého břicha nikdy v životě nezbavíte. Ale cvičit se dá bez problémů i po porodu. Některé typy cvičení jsou přirozeně nevhodné, nebo dokonce zakázané, ale spoustu jiných dělat můžete. Pomohou vám nejen dostat se zpátky do formy a vrátit se k původní postavě, ale také "vyčistit" si hlavu a zlepšit psychickou pohodu.

Pro ženy po porodu jsou nevhodné rychlé a silové pohyby, jako je například squash, aerobic, kruhový trénink, běh a podobně. Šlachy a svalové úpony jsou po porodu ještě rozvolněné a příliš intenzivním sportováním by se mohly poškodit. Následující typy pohybů jsou ale pro novopečené matky víc než vhodné:

Břišní tanec

Při břišním tanci se soustředíte na pohyby svalů zejména v okolí pasu, což vám pomůže vytvarovat po porodu poněkud povolenou postavu. Jemné pohyby boků a podbřišku vám pomohou posílit a zpevnit svaly pánevního dna, které je po porodu oslabené. Jako bonus si zase začnete připadat žensky a začnete si více uvědomovat své tělo. S břišním tancem můžete začít šest týdnů po přirozeném porodu. Po císařském řezu se doporučuje počkat alespoň dvanáct týdnů. Některá centra břišního tance nabízí i speciální hodiny pro matky po porodu.

Pole dance

Není to nic pro konzervativní duše, ale pokud překonáte své předsudky, pole dance vás stoprocentně nadchne. Při pole dance zapojíte každý svál na těle, zlepšíte si svalový tonus, sílu i flexibilitu, zejména horní poloviny těla. Vytvarujete si při něm postavu, zbavíte přebytečných kilogramů a jako bonus se můžete předvést před svým drahým.

Baby jóga

Baby jóga je speciálně určená pro matky s malými dětmi a přítomnost miminek je na ní nejen tolerována, ale i žádoucí. Pomůže vám zlepšit tělesný postoj i vnitřní rovnováhu tím, že vás naučí dýchat. Při cvičení se zapojují i děti, takže jste při józe v těsném kontaktu se svým potomkem a prohlubuje se váš vztah. Na baby jógu obvykle můžete brát děti už od dvou měsíců.

Cvičení s kočárky

Cvičení v kočárky v parcích je v poslední době velmi módní záležitostí. Připojte se ke skupině matek ve vašem okolí (cvičební setkání pořádá například Fitmami.cz), vezměte kočárek a dostaňte se zpátky do formy, aniž byste musela řešit hlídání, náhražku za kojení a další organizační věci. Vaše dítě či kočárek budou fungovat jako přirozené závaží a užijete si zábavu oba dva. A rozhodně nemusíte mít strach, že se bude jednat jen o decentní prostná, cvičení v parku vám dá zabrat. Další možnou alternativou je potom pochopitelně program venkovního cvičení, který si sestavíte sama podle svých aktuálních potřeb.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Dítě a kariéra? Žádný problém!
Sex po porodu: Jak ho přežít a užít si ho
Mýty a pověry o těhotenství
Cvičení po porodu: Všechno, co vás zajímá
10 způsobů, jak z vás mateřství udělá lepšího člověka