Cvičení po porodu: Všechno, co vás zajímá
Chcete se po porodu vrátit co nejdřív do původní formy a začít znovu cvičit. Na druhou stranu máte však logicky strach, abyste tím neublížila sobě nebo miminku. Tady jsou odpovědi na otázky, které vás budou zajímat.
Kdy po porodu mohu začít cvičit?
S cvičením na svaly pánevního dna a svaly podbřišku můžete začít okamžitě, jakmile se začnete cítit dobře. Stejně tak můžete vyrazit na procházku s kočárkem, jakmile se na to budete cítit. Samozřejmě záleží na tom, v jaké formě jste byla před porodem. I když někteří lékaři doporučují počkat se zahájením cvičení až na konec šestinedělí, většina z nich přiměřený pohyb po porodu doporučuje.
Kdy se mám cvičení raději vyhnout?
Pokud máte problémy s pánevním dny, nebo se potýkáte s únikem moči (zejména při kašli, kýchnutí, nebo smíchu), je lepší konzultovat nejprve své potíže s lékařem. Rozhodně byste tuto konzultaci měli podstoupit dřív, než se vrhnete zpátky na cvičení.
Aerobní typy cvičení, jako je například aerobic, běhání, tenis a další, mohou neúměrně namáhat svaly pánevního dna a vést k úniku moči, který se u některých žen po porodu objevuje (takzvaná postnatální inkontinence). Pokud se s těmito problémy potýkáte, je lepší vyhnout se tomuto typu cvičení, dokud se svaly pánevního dna nevrátí do normálu.
Mohu cvičit, i když kojím?
Cvičení byste se měla vyhnout, pokud jsou vaše prsa oteklá, nebo v nich cítíte pnutí, a vždy si načasujte cvičení poté, co své dítě nakojíte. Jednak se budete cítit pohodlněji než s plnými prsy a jednak to více ocení i vaše dítě. Některé výzkumy totiž ukazují, že pokud se ženy věnují náruživému cvičení před kojením, dítě potom prs buď odmítá, nebo saje méně. Prodleva mezi cvičením a kojením by měla být minimálně šedesát minut. Nicméně pokud nebudete přepínat své síly, cvičení při kojení by neměl být problém.
Samozřejmostí by ovšem mělo být nošení kvalitní podprsenky, která poskytne vašim prsům dostatečnou podporu. Na sportování není vhodná kojící podprsenka a investovat byste měla spíše do kvalitní sportovní podprsenky.
Jak poznám, že jsem začala cvičit moc brzo?
Příliš intenzivní tělesná aktivita v průběhu prvních týdnů po porodu může způsobit silnější odchod očistků, které opět zčervenají nebo zrůžoví. To považujte za první signál, že byste měla zpomalit. Pokud jste podstoupila císařský řez, musíte také dopřát jizvě dostatek času k zahojení. Pokud začnete znova krvácet, nebo cítíte v jizvě tlak a bolest, konzultujte svou pohybovou aktivitu se svým lékařem.
Jaký je nejlepší způsob hubnutí po porodu?
Spousta matek se snaží všemožně zbavit se těhotenských kilogramů navíc, okamžitě poté, co se jejich dítě narodí. Nicméně šestinedělí rozhodně není vhodným obdobím pro zahájení diety, zejména pokud kojíte. Pokud se budete snažit hubnout při kojení, vaše mléko bude obsahovat ketony, které se mohou negativně odrazit na zdraví vašeho dítěte. Kojící matky by měly přijmout o dvě stě kalorií denně víc, než když byly těhotné, aby jejich mléko bylo pro dítě dostatečně výživné.
Místo intenzivních hladovek se raději snažte jíst pestrou a vyváženou stravu a kombinovat zdravý jídelníček s přiměřeným pohybem, například svižnými procházkami. Mnoho žen hubne jen kojením, ale rozhodně se nejedná o pravidlo, které by bylo platné pro všechny bez výjimky. Uvědomte si, že vaše tělo potřebovalo devět měsíců k tomu, aby kilogramy navíc nabralo, a přibližně tolik času bude zapotřebí k tomu, aby se vrátilo do původní formy. Je tedy nesmysl očekávat, že za týden po porodu budete na své původní váze.
Nenechte se znervóznit články o zázračných dietách, které drží nejrůznější celebrity, a díky kterým údajně dokázaly zhubnout během šestinedělí. Pokud nechcete ohrozit své zdraví a zdraví svého dítěte, odborníci uvádí, že ideální váhový úbytek činí přibližně půl kila za týden.
Další články k tématu: Ženy po porodu
- Vaše tělo po porodu
- Zhubněte po porodu: Co vám pomůže
- Dopřejte jí těhotenskou masáž
- Cvičení po porodu a v šestinedělí
- Cvičení po porodu: Všechno, co vás zajímá