Menu
Úvod  ›   › 

Cvičení v těhotenství: Co ano a co ne

Těhotenství není nemoc a klidně při něm můžete cvičit a sportovat. Pokud víte, co si můžete dovolit a na co zapomenout.

Těhotenství trvá čtyřicet týdnů a rozhodně představuje obrovskou fyzickou výzvu pro vaše tělo. Sport a pohyb vůbec vám pomůže vypořádat se se zátěží, kterou růst nového života ve vašem těle znamená. Čím dřív se cvičením začnete tím lépe, ale nikdy není pozdě na to, abyste své těhotné tělo rozhýbala.

Pohyb vám pomůže nejen lépe zvládat těhotenství, ale může usnadnit i průběh vašeho porodu a vypořádat se úspěšně i s poporodním obdobím. Obecně platí, že pokud probíhá vaše těhotenství bez komplikací, není potřeba cvičení v těhotenství konzultovat s vaším lékařem. Nicméně v případě jakýchkoli přidružených zdravotních problémů je nutné, abyste se svou pohybovou aktivitou seznámila nejprve svého lékaře a probrala s ním možná rizika:

Jaké cvičení je vhodné?

Základním pravidlem, které platí v těhotenství víc než kdy jindy, je naslouchání vlastnímu tělu a jeho nepřetěžování. K aktivitám, kterým se v těhotenství můžete bez obav věnovat, patří například chůze v mírném tempu, plavání, tanec, šlapání na rotopedu a mírné protahování, které je například součástí těhotenské jógy, nebo pilates. Přiměřené posilování středu těla pomůže vašemu tělu vypořádat se s těhotenskými změnami a typickými nepříjemnostmi, jako je například bolest zad, napnutí v kloubech a bolesti pánve. Tím, že budou vaše svaly silnější a budete mít větší kondici, budete se i ve svém těle cítit lépe.

Pokud jste však byla zvyklá sportovat už před otěhotním, v těhotenství byste měla být připravená na určité změny. Například není vhodné, abyste dělala silové sporty nebo takový druh pohybu, při kterém vám hrozí úraz. Měla byste proto zapomenout například na outdoorovou cyklistiku, tenis, nebo běhání.

Pohyb v každodenním životě

Nemusíte nutně navštěvovat místní fitness centrum, nebo lekce těhotenského cvičení, vhodný pohyb můžete včlenit i do každodenního programu. Díky moderním technologiím se totiž množství pohybu, který vykonáváme, naprosto minimalizovalo. Nicméně lidské tělo je uzpůsobeno k pohybu. Nedostatek fyzické aktivity vede k nadváze a množství zdravotních problémů. I fyzickou aktivitu, která se vám může jevit jako zanedbatelná, vaše tělo ocení.

Snažte se do každého dne zapojit minimálně půl hodiny mírné fyzické aktivity, jako je například procházka ve svižnějším tempu, nebo plavání. Obecně platí, že správná intenzita pohybu pro těhotné tělo je taková, při které dokážete ještě konverzovat. Nemusíte trhat rekordy, ale důležitá je pravidelnost a střídání různých druhů pohybu, abyste zapojila rovnoměrně všechny svaly.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 největších mýtů o těhotenství
Zácpa v těhotenství: Co s ní?
Nejvtipnější odpovědi z těhotenských poraden
Jóga v těhotenství: Proč se vám vyplatí ji cvičit
Strategie pro snadnější porod