Menu
Úvod  › 

Dětem do dvou let televizi nepouštějte!

Televize je pro děti obrovským lákadlem a pro rodiče často představuje lákavou možnost získat pro sebe trochu volného času navíc. Jenže co vůbec může televize malým dětem dát a čím je naopak ohrozit?

Odborníci tvrdí, že děti mladší než dva roky vnímají televizi jen jako zmatený shluk barev, obrázků a zvuků. Obsahu příliš nerozumí. Vzhledem k tomu, že průměrná televizní scéna trvá od pěti do osmi sekund, batole nemá dostatek času poznat, o co v ní vlastně jde a co se děje. Přitom jsou však dětské kreslené seriály a show plné násilných aktů. Podle výzkumů obsahují dětské animované seriály stejné množství násilí jako akční filmy pro dospělé. Navíc tento typ programů zvyšuje míru agresivního chování u dětí a snižují jejich citlivost na násilí.

Fikce versus skutečnost

Děti a batolata mají nepřikrášlený pohled na svět. Nedokáží rozlišit rozdíl mezi skutečností a fikcí, a domnívají se, že to, co vidí v televizi je skutečný život. Batolata se domnívají, že televizní postavičky ve skutečnosti žijí uvnitř televize. Těžko potom budete dítěti vysvětlovat, že nesmí mlátit ostatní děti na pískovišti po hlavě, když to jeho oblíbení seriáloví hrdinové dělají každých deset sekund.

Sledování televize navíc může být pro malé děti návykové. Čím více se děti na televizi dívají, tím víc o ní stojí. Brzy můžete dennodenně podstupovat boj o to, zda dítě k televizi pustíte a na jak dlouho. Děti, které se dívají často na televizi, jsou více pasivní, ztrácejí svou přirozenou kreativitu a neumí se samy zabavit. I když rodiče často vnímají televizi jako ekvivalent chůvy, malé děti potřebují ke svému vývoji řadu aktivit a podnětů, které jim televize nikdy nemůže poskytnout.

Děti, které v raném věku sledují televizi, trpí v budoucnu častěji obezitou, mají horší sociální schopnosti a vykazují agresivní chování. Navíc mají problémy se zařazením se do dětského kolektivu v mateřské a základní škole. Podle výzkumu Yale Family Television Research je učitelé charakterizují jako méně spolupracující, mající menší představivost, méně entuziastické a méně spokojené. Právě kvůli těmto důvodům psychologové doporučují, že děti mladší dvou let by televizi neměly sledovat vůbec.

Výlet za hranice

Na druhou stranu si zřejmě nikdo z psychologů nedělá iluze, že se vám podaří izolovat svého potomka od televize až do puberty. Odborníci se tedy snažili najít i nějaká pozitiva, která televize pro děti má. Podle nich mohou některé kvalitní programy naučit dítě například základům jazyků, počítání a podobných schopností.

Podobně v televizních programech může dítě vidět věci, které jsou mu v realitě nedostupné, jako jsou například exotická zvířata, vzdálené země, hudební nástroje, odlišný životní styl a podobně. Televize je tudíž může obohatit o novou zkušenost a ukázat jim svět za hranicemi jejich domova. Stejně tak si sledováním vhodných televizních programů mohou osvojit některé sociální dovednosti a sociálně žádoucí chování. To však předpokládá citlivý výběr televizních pořadů a jejich důsledné kontrolování.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 způsobů, jak vás televize pomalu zabije
Výprask dítěte: Co můžete udělat jinak?
Proč nechce spát, anebo co musíte vědět o spánku dětí
Jak naučit děti plavat