Děti a domácí práce: Co byste měli vědět
Zapojujete děti do domácích prací? Nebo se řídíte heslem, že by si měly užít dětství, protože pracovat budou celý život? Zjišťovali jsme, jak zapojit děti do domácích prací a vést je k zodpovědnosti.
Děti a jejich podíl na domácích pracích představují v mnoha rodinách výbušné téma. Zatímco někteří považují za zbytečné zatěžovat malé děti domácími pracemi, které stejně většinově udělají přístroje, a kazit jim tak dětství povinnostmi, další naprosto nesouhlasí. Argumentují tím, že zapojení dětí do domácích prací je učí zodpovědnosti a chování, které budou potřebovat ve svém budoucím životě. Jak se na propojení dětí a domácích prací dívají odborníci?
"Už i malé děti by měly být do domácích praví jednoznačně zapojeny," říká psycholožka Zdeňka Dušková. "Rodiče tak děti učí participovat na chodu domácnosti, zodpovědnosti i hodnotě práce, což jsou charakteristiky, bez nichž není možné fungovat - a to nejen v dospělosti, ale i v dětském věku a dospívání." Na druhou stranu je však samozřejmé, že po dětech nemůžete v oblasti plnění domácích prací požadovat to samé jako po dospělých. Inspirujte se tipy, jak zapojit děti do domácích prací:
- Netrvejte na perfektním provedení. Vnímejte zapojení dítěte do domácích prací spíše jako výchovnou lekci než jako skutečnou pomoc. Je zřejmé, že dítě nedokáže vykonat domácí práce tak precizně jako dospělý a ani to po něm nemůžete chtít. Hodnoťte snahu a nikoli výsledek.
- Neodkládejte to. Možná si myslíte, že jsou vaše děti ještě příliš malé na to, abyste je zatěžovali domácími pracemi, ale ve skutečnosti jsou i malé děti zvládnout mnohem víc, než si většina rodičů myslí. Už dvouleté dítě moc dobře ví, co po něm chcete, když trváte na tom, aby si uklidilo hračky zpátky na místo. Neodkládejte začlenění dětí do domácích prací. Čím dříve je začnete učit, že si například po sobě musí uklidit, tím dříve si tuto povinnost zvnitřní a nebude jim dělat problém aplikovat ji.
- Nečekejte s pochvalou. Odborníci upozorňují na to, že mnoho rodičů čeká s pochvalou dítěte až na okamžik, kdy dítě domácí práce dokončí. To je ale špatně. Malé děti neumí odložit uspokojení svých potřeb a jejich vytrvalost není tak velká jako u dospělých. Pochvalou v průběhu plnění povinností zvýšíte jeho motivaci.
- Buďte důslední. Pokud budete jeden trvat na tom, aby po sobě dítě uklízelo, zatímco další den po něm ochotně hračky uklidíte sami, nebude váš potomek vědět, na čem je. Bude samozřejmě zkoušet, zda mu neuklízení projde i příště a zda byste za něj jeho povinnost opět nepřevzali. Pokud jednou stanovíte pravidla ohledně domácích prací, dodržujte je.
- Buďte konkrétní. Jestliže vydáte pokyn, aby dítě uklidilo koupelnu, nebude vědět, co přesně má udělat. Nezapomínejte na to, že nejednáte s dospělým člověkem, který si váš pokyn rozloží do řady drobných úkonů - umyje umyvadlo, vanu, vyleští zrcadlo atd. Když chcete zapojit dítě do domácích prací, buďte konkrétní v tom, co přesně po něm chcete.
- Postupujte pozvolna. Při zapojování dětí do domácích prací postupujte od jednodušších úkonů ke složitějším. Učte děti jednoduché domácí práce, jako je třeba utírání prachu, nebo stlaní postele, a teprve až to budou schopné fyzicky i dovednostně schopné zvládnout, přejděte ke složitějším úkonům, jako je například převléknutí ložního prádla a podobně.
Další články k tématu: Práce
- První den v práci: Jak udělat dojem
- 10 způsobů, jak být v práci výkonnější
- Test: Pro jakou práci se hodíte?
- Pracující matky: Jak skloubit práci a rodinu
- Návrat do práce po mateřské: Jak ho zvládnout?
- 5 tipů pro hledání práce v krizi
- Získejte skvělou postavu v práci
- Jak vás zabije kancelářská práce
- Flirtujte v práci, povýší vás!
- Děti a domácí práce: Jak je zapojit
- 6 vět, které v práci nikdy neříkejte
- Děti a domácí práce: Co byste měli vědět