Menu
Úvod  › 

Děti a počítačové hry: Povolit, nebo zakázat?

Jejich zastánci tvrdí, že si jimi zlepšují postřeh, počítačovou gramotnosti i inteligenci. Odpůrci argumentují, že počítačové hry dětem do ruky nepatří. Máte je tedy svým potomkům povolit, nebo zakázat?

"Moje tříletá dcera umí zacházet s tabletem lépe než já. Má tři nebo čtyři své oblíbené hry, nad kterými dokáže strávit klidně celé hodiny. I když jsem původně byla proti tomu, aby takhle malé dítě hrálo počítačové hry, teď jsem docela ráda, že máme Alenku čím zabavit, když například jedeme dlouho v autě, nebo čekáme u doktorky," říká osmadvacetiletá Alena.

Počítače a internet jsou nedílnou částí moderního života a zřejmě každému rodiči je jasné, že od nich nelze děti izolovat. Na druhou stranu s sebou nesou pro děti řadu nebezpečí a rizik. Podle psychologů záleží především na situaci, ve které se rozhodujete, zda dětem počítačové hry povolit, nebo zakázat. Poslední výzkumy ukázaly, ža hraní počítačových her samo o sobě není pro děti nijak škodlivé a naopak se skrze ně učí a vzdělávají. Důležité však je vybírat druh her, ke kterým budou mít děti přístup, a počítačové hry nikdy nesmí potlačovat další koníčky dítěte a čas strávený venku, pohybem, nebo například čtením knih.

Právě nalezení rovnováhy je však často obtížné, protože děti všeho věku jsou přirozeně fascinovány počítači, tablety, mobilními telefony, herními konzolemi a podobně. Právě proto doporučují psychologové určite předem hranici, kolik času může vaše dítě trávit hraním počítačových her. Obecně odborníci tvrdí, že čas, který dítě stráví u počítače, televize a videoher, by dohromady neměl přesáhnout hodinu denně.

Stejně tak psychologové důrazně upozorňují na nutnost filtrace her a online materiálu, který bude vašim dětem dostupný. Nevhodné jsou například pro děti hry, které vyžadují stále stejnou akci, a hráč nad nimi nemá příliš velkou kontrolu, protože do značné míry rozhoduje náhoda. Vybírejte proto pro své děti spíše interaktivní hry, při kterých zodpovědnost leží na nich, musí dělat určitá rozhodnutí a mohou se tedy při jejich hraní naučit nějaké nové věci. Ideální jsou potom kreativní hry, kdy dítě například maluje obrázek, nebo něco vytváří se zapojením fantazie a představivosti.

Kromě toho, že byste měli důsledně kontrolovat, jakými hrami se vaše dítě na počítači baví (případně jaké stránky prohlíží), představte mu je, povídejte si o nich a případně si je zkuste s dítětem zahrát. Výzkumy totiž ukázaly, že učení prostřednictvím počítače je mnohem efektivnější, pokud je spojeno se sociální zkušeností, a hraní her na počítači by vždy mělo být aktivitou, o které mají rodiče dítěte dokonalý přehled.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Počítačové hry vašemu mozku nepomohou
Dětem do dvou let televizi nepouštějte!
Děti a televize: Tipy pro rodiče
Televize škodí dětem víc než počítače
Bezpečnost dětí na internetu