Menu
Úvod  › 

Děti pracujících matek jsou samostatnější

Máte pocity viny z toho, že se vracíte brzo po porodu do zaměstnání? Klidně je hoďte za hlavu. Výzkum ukázal, že děti pracujících matek jsou naopak samostatnější a mají méně problémů s chováním.

Máte výčitky z toho, že opouštíte své malé dítě a vracíte se do práce? Už se nemusíte cítit jako krkavčí matka. Dlouhodobá studie provedená na University College London zjistila, že malé děti nijak netrpí tím, když jejich matky pracují. Speciálně v případě holčiček se dokonce ukazuje, že jsou spokojenější než jejich stejně staré kamarádky, jejichž matky své zaměstnání opustily.

Návrat do práce z mateřské dovolené vnímají ženy obvykle negativně a trpí často pocity viny z toho, že se svému dítěti dostatečně nevěnují. Vědci však prokázali, že návrat matky do zaměstnání má naopak pro děti řadu pozitiv. Jejich děti nijak nestrádají ani emočně, ani sociálně.

Při analyzování rodin s dětmi, které se narodily po roce 2000, se ukázalo, že dcery pracujících matek mají naopak se svými rodiči bezproblémovější vztah než jejich vrstevnice. V projektu, který vedl Economic and Social Research Council, se neprokázala vůbec žádná souvislost mezi emočním, citovým, či jakýmkoli jiným psychickým poškozením dětí a problémy a skutečností, že od útlého věku měly pracující matku.

Za ideální scénář se doposud považovala situace, kdy je s malým dítětem doma matka (nebo dokonce oba rodiče) co nejdelší dobu a může se mu plně věnovat. Anne McMunn, která výzkum vedla, k tomu však podotýká: "Není samozřejmě ideální, pokud matka od útlého věku dítěte pracuje do každý den do pozdních nočních hodin, ale běžná pracovní doba, nebo dokonce částečný úvazek, jsou naprosto v normě a v pořádku. Naše studie nepotvrdila, že by děti pracujících matek byly víc frustrované, nebo nějakým způsobem emočně strádaly."

V rámci výzkumu sesbírali vědci tisíce dotazníků, které vyplňovali rodiče dětí ve třech a v pěti letech. Sledoval se zejména výskyt problematického chování, jako je hyperaktivita, záchvaty vzteku a agresivity, melancholie, deprese a podobně. Zúčastnilo se víc než dvanáct tisíc respondentů. Autoři výzkumu se snažili dokázat, zda je správné obecné přesvědčení, že děti pracujících matek strádají a jsou citově deprivované. Do této doby totiž panoval názor, že děti, které jsou v péči chůvy, jeslí a dalších předškolních zařízení, jsou náchylnější k problematickému chování, jsou frustrované a mají ke svým rodičům horší citový vztah.

Studie ukázala, že ty děti, se kterými zůstává doma jejich matka , jsou méně samostatné a objevuje se u nich více problémům s chováním.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.75/5 (4 hlasy)
Přečtěte si také:
Pracující matky: Jak skloubit práci a rodinu
Fitness tipy pro nestíhající matky
7 způsobů, jak se stát šťastnější matkou
Test: Jaký vztah máte se svou matkou?