Menu
Úvod  › 

Dětská seborea: Záhadný kosmetický problém

Žlutavá či nahnědlá krusta ve vlasech vašeho dítěte, která nevypadá příliš přitažlivě a působí dojmem, že jste dítěti v posledním půl roce neumyli hlavu. Co je její příčinou a co se s ní dá dělat?

Zná to pravděpodobně každý rodič malého dítěte: Dítě má na hlavičce mezi vlásky místa s nažloutlou, nebo světle hnědou krustou, která v některých případech vypadá jako strupy (případně může mít seborea podobu suché olupující se kůže, která působí trochu jako lupy). Některým dětem zmizí ve věku několika týdnů, či měsíců, ale není výjimkou, že přetrvá i několik let. O co jde?

Odborně se tento kosmetický problém nazývá dětská seborea a poprvé se obvykle objevuje v prvních týdnech života dítěte. I když nažloutlá ložiska na dětské hlavičce vypadají nevábně, na zdraví dítěte nemají žádný vliv a objeví se prakticky u každého kojence. Jde v podstatě o výsledek nadměné produkce mazových žlázek, která se obvykle časem sama upraví. Nejčastěji dětská seborea vymizí mezi šestým a dvanáctým měsícem věku dítěte. U některých dětí však přetrvává několik let a lékaři nejsou schopni určit, co je její příčinou. Někteří odborníci se domnívají, že jde o důsledek nevyvážené hormonální hladiny dítěte, jiní předpokládají, že příčina tkví v kvasinkách, které vlasovou část hlavy dráždí. Rozhodně však nejde o důsledek nedostatečné hygieny nebo alergie, jak se rodiče často obávají.

Dětská seborea se nejčastěji vyskytuje na vlasové části dětské hlavičky, ale napadeny mohou být i uši dítěte, obočí, oční víčka, nebo jeho podpaží či podkolenní jamky. Toto onemocnění není nakažlivé a děti nijak nebolí, i když při intenzivním výskytu se může objevit svědění. Mnohem častěji vnímají seboreu jako problém rodiče dětí, kteří by rádi měli dokonale fotogenické miminko.

Pokud byste se tedy rádi žlutavé krusty ve vláskách vašeho dítěte zbavili, můžete zkusit následující tipy:

- Jemně masírujte vlasovou část pokožky dítěte prsty, abyste ložiska změkčili.

- Na změkčená ložiska naneste mastný krém (například Excipial) nebo speciální šampón na seboreu (prodávají se v lékárnách).

- Několikrát denně češte dítěti vlásky hustým hřebenem, který šupinky vyčeše.

- Můžete vyzkoušet domácí olejovou kúru, kdy nanesete malé množství olivového nebo mandlového oleje na postiženou pokožku a necháte působit alespoň patnáct minut. Potom začnete opět vyčesávat. Po olejové kúře je nutné dítěti důkladně umýt hlavu šamónem, protože zbytky oleje ucpou póry dětské pokožky a situace by se tak zhoršila.

- Riziko seborei zvyšuje časté šampónování dětských vlásků, které pokožku zbytečně vysušuje. (Rodiče se často domnívají, že žlutavá krusta je výsledkem nedostatečné hygieny, proto zvyšují frekvenci mytí a množství kosmetických prostředků, čímž však situaci jen zhoršují.)

- Lékaře vyhledejte v situaci, kdy ložiska mají tendenci ke krvácení, nebo se rozšiřují i mimo vlasovou část hlavy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší mýty o pokožce v zimě
Záškuby dětí ve spánku: Máte se bát?
Děti, které vyrůstají se psy, jsou zdravější
Imunitní systém dětí: Co pro něj můžete udělat
20 životních lekcí z dětského hřiště