Diagnóza: Posedlá nakupováním
Umínila jste si, že už opravdu nebudete utrácet a začnete šetřit. Ale zase to nějak nevyšlo. Když doma cpete další úlovky do přecpané skříně, není vám vůbec jasné, z čeho zaplatíte nájem. Můžete být závislá na nakupování?
Možná je vám ta situace povědomá: Prochází kolem výkladní skříně a do očí vám padnou skvělé kozačky. Vyzkoušíte si je a sedí vám tak, jakoby byly šité přímo na vaši nohu. Je jasné, že je v obchodě nemůžete nechat. Teprve, když si svůj nový úlovek odnášíte domů, přepadnou vás výčitky svědomí. Podobných kozaček už máte doma několik párů, tyhle si rozhodně nemůžete dovolit a navíc vaše finanční situace není ani zdaleka růžová. Za pár dnů však na výčitky zapomenete a podobná situace se zopakuje znovu.
Jestliže jste se v uvedených příznacích poznala, je pravděpodobné, že se vás týká jedna z moderních závislostí: shopaholismus, tedy závislost na nakupování.
O co jde?
Čas od času si každá žena udělá radost nákupem, o kterém ví, že by si ho raději měla odpustit. Shopaholičky však nedokáží odolat v podstatě žádnému nákupnímu lákadlu: "Lidé závislí na nakupování jednají takzvaně kompulsivním způsobem," říká psycholožka Eva Malá. "To znamená, že nakupují nutkavě a nemohou si v podstatě pomoci. Při nakupování se cítí, jakoby byli v transu, zboží pro ně představuje jistý druh drogy. Po nákupech potom obvykle přichází vystřízlivění a výčitky svědomí."
Shopaholičky často nakupují i neužitečné a zbytečné věci, které ve svém životě nedokáží nijak zužitkovat. Není výjimkou, že se jich v krátké době po nákupu zbavují. Vždy však nakupují mnohem víc věcí, než si ve skutečnosti mohou dovolit.
"Důvody, proč lidé propadají závislosti na nákupech, jsou stejné jako u jakékoli jiné závislosti," říká psycholožka. "Většinou předmět závislost nahrazuje nedostatek něčeho jiného v životě postiženého." Ženy závislé na nakupování si nákupy zlepšují sebevědomí a při nakupování se cítí šťastné. Pak se znovu propadají do deprese, zápasí s nedostatkem sebevědomí a tak jdou znovu nakupovat. Bludný kruh se tím uzavírá.
"Důsledky shopaholismu, stejně jako kterékoli jiné závislost, mohou být velmi vážné. Od finančních problémů až po psychické a osobní."
Jak ho poznáte?
Máte potřebu vlastnit všechno zboží, které je právě v módě. Je jedno, jestli jde o značkovou kabelku, nebo plesové střevíce. Jste schopná jeden den investovat do vypasovaného saka do pasu a druhý den ho odložit pro volné sako v prodloužené délce. Máte pocit, že kdybyste neměla dokonale módní šatník, budete méněcenná. Nikdy byste si na sebe nevzala model z loňské kolekce.
Shopoholičkám nahrává i obrovský boom, který v posledních letech zažívají internetové obchody. Nakupování pomocí jednoho kliknutí myší se netváří jako utrácení a shopaholička snadno může získat pocit, že pokud nechodí fyzicky do obchodu, vlastně nenakupuje. Internetové nakupování vám však konto vyluxuje stejně spolehlivě.
Vaše posedlost nakupováním vám ruinuje konto. Ačkoli vaše skříně praskají ve švech, nemáte prostředky ani na zaplacení základních životních potřeb. Dlužíte, kam se podíváte a žijete z ruky do úst.
Tipy pro kontrolování nákupů:
- Nechávejte svou platební kartu doma: Choďte na nákupy jen s hotovostí v peněžence, tak budete mít své výdaje pod kontrolou.
- Naučte se hospodařit: Prostudujte své bankovní výpisy a zjistěte, za co přesně jste utrácela. Když budete mít přehled o svých výdajích, bude se vám s financemi snáze hospodařit.
- Ptejte se: Před tím, než vytáhnete svou peněženku, zeptejte se sama sebe: Opravdu ty nové boty potřebuji? Budu mít tu zelenou blůzu k čemu nosit? Není zapotřebí zaplatit důležitější věci než dvacátý pleťový krém? Jak se budu cítit, až si tu věc koupím? Budu mít výčitky svědomí?
- Evidujte si všechny výdaje: Kdykoli si něco koupíte, zapište si to do notýsku nebo notebooku, i když jde o naprostou drobnost. Podrobný soupis vašich vydání vás možná překvapí a bude pro vás vynikající motivací.
- Přepočítávejte: Přepočítejte si náklady, které jste vynaložila na pořízení oblečení, na něco jiného. Až zjistíte, že byste si za osmnáct téměř stejných šatů mohla dopřát dovolenou u moře, vaše motivace se opět o něco zvýší.
- Otestujte se: Naordinujte si procházku kolem výkladních skříní a do obchodů bez platební karty a hotovosti. Pokud objevíte něco, co vás skutečně zaujme, zařekněte se, že si to koupíte nejdřív za několik dní. Možná s odstupem času zjistíte, že to nebyla tak výhodná koupě, jak jste se původně domnívala.
- Vyhledejte odbornou pomoc: Pokud jste skutečně závislá na nakupování, vlastní vůlí velmi pravděpodobně svou závislost nezvládnete. Nestyďte se vyhledat odborníka, který vám pomůže.
Další články k tématu: Závislosti
- Závislost na kofeinu, diagnóza jednadvacátého století
- Diagnóza: Posedlá nakupováním
- Jak překonat závislost na chytrém telefonu?
- 4 fakta o nikotinu