Dítě a kariéra? Žádný problém!
Máte malé děti? Svůj čas rozhodně nemusíte vyplňovat jen procházkami s kočárkem a sprintem mezi kroužky. Pokud si chcete zachovat příjem a nevzdat se zcela své kariéry, můžete úspěšně zkombinovat mateřskou i pracovní roli.
Čas je vaším největším spojencem a zároveň protivníkem. Jako pracující matka se v první řadě musíte naučit hospodařit se svým časem a dokonale ho zorganizovat. Naučte se zužitkovat každou minutu z vašeho programu; zatímco dohlížíte na potomka píšícího domácí úkol, můžete současně dělat pořádek v účtech a podobně. I když se vám zdá, že tak uspoříte jen pár minut, v konečném součtu tento čas navíc velmi oceníte. Když spolu se svačinou pro své děti připravíte i oběd pro sebe, budete moci během obědové přestávky vyřídit například nákupy po internetu.
"Velmi se mi osvědčil velký nákup jednou za týden, kdy v supermarketu nakoupíme všechny nejen trvanlivé potraviny ale i zeleninu, nápoje a podobně," říká třiatřicetiletá Markéta, matka tří dětí. "I když se může zdát, že velký nákup každý týden je zbytečností, ušetřím tak spoustu času i energie, protože mi těžké věci pomůže odnést manžel a odvezeme je potom autem. Přes týden už dokupuji jenom čerstvé pečivo a zeleninu s ovocem. To jsou potraviny, které se dají v pohodě koupit v malých krámcích a nemusím kvůli nim vystát frontu v supermarketu."
Pracovní pravidla
Jakkoli je to smutné a nespravedlivé, zaměstnavatelé mají stále ještě tendenci považovat ženy s dětmi za horší zaměstnankyně než ty svobodné. Postarejte se o to, aby si váš šéf rychle uvědomil, že jste pro něj cenná. "Asi to nebude znít úplně fér, ale pokud se mi podaří výjimečně udat děti dřív a dopracuji se do zaměstnání ještě před začátkem pracovní doby, pošlu svému šéfovi okamžitě, pod nějakou pracovní záminkou, mail. Nenápadně ho tak upozorňuji na to, že jsem byla v práci dřív, než musím," přiznává se devětadvacetiletá Ilona, která má dvě děti. "Když potom musím někdy odejít z práce dřív, nepůsobí to tak nepatřičně, protože přece jindy jsem tam zase strávila delší čas."
Na druhou stranu se však nenechte svou kariérou vykořisťovat a stanovte jasné hranice. Naučte své kolegy, že nejste ochotná akceptovat porady, které pravidelně začínají půl hodiny před koncem pracovní doby a protahují se na tři hodiny. Dohodněte se se svým nadřízeným, že mu vyjdete vstříc za předpokladu, že on vyjde vstříc vám a nebude na vás například vyžadovat práci o víkendu.
Striktní oddělení
Jestliže se ze své schizofrenní role nemáte zbláznit, je nutné obě sféry důsledně oddělovat. Když jste v práci, řešte jen pracovní věci a nepřemýšlejte nad poznámkou, kterou včera přinesl váš potomek ze školy, a naopak. Pokud potřebujete vyřešit nutně nějakou záležitost, která se týká vaší rodiny během dne (například objednat dítě na rovnátka a podobně), využijte k tomu svou přestávku na oběd. Žádný zaměstnavatel na světě neuslyší rád soukromé hovory v pracovní době. Naučte své děti, že vám mohou volat do práce pouze v naléhavých případech a nikoli jen proto, aby se pochlubily jedničkou z desetiminutovky.
To samé pravidlo platí ale i pro vašeho zaměstnavatele. Večerní telefonáty a maily na pracovní téma jsou akceptovatelné pouze v havarijních případech. Jinak je váš volný čas vyhrazen jen pro vás a vaší rodinu.
Čas pro vás
Nepodlehněte dojmu, že se váš život skládá pouze z rodiny a zaměstnání. Pokud si nenajdete čas sama pro sebe, vaše energie se brzo vyčerpá. Trvejte na tom, že v týdnu chcete mít několik hodin jen sama pro sebe, kdy nebudete muset řešit nic ani z rodinné, ani z pracovní sféry. Využijte tento čas například pro cvičení, setkání s přáteli, nákupy pro radost, nebo cokoli jiného, při čem si odpočinete a nabijete znovu své baterky.
Vůbec se neboje požádat svého partnera o pomoc. Pokud se oba dva podílíte na rodinných příjmech, je nanejvýš spravedlivé, že se budete dělit o každodenní úkoly, které se k rodinnému životu váží. "Máme s manželem domluvu, že zatímco já připravuji večeři, on koupe Tomáška," říká sedmadvacetiletá Linda. "Já tím ušetřím čas a Tomášek se těší na společné blbnutí s tátou. Myslím, že je to výhodné pro všechny."
Nehrajte si na superženu
Ani při sebelepší organizaci a snaze se vám nikdy nepodaří dosáhnout stoprocentní úspěchu. Je zcela normální, že nestihnete všechno, na něco zapomenete, nebo se vám něco nepodaří. Rozhodně nejste horší matka, protože nestíháte rodině uvařit každý den teplou večeři nebo nestihnete fandit na každém hokejovém zápasu svého syna. Neciťte se kvůli tomu vinná, vaše děti a partner vás mají rádi takovou jaká jste a nepotřebují mít doma dokonalou superženu.
Kvůli tomu, že jste si ke svým mateřským povinnostem rozhodla přibrat i kariéru, se ještě nemusíte stát otrokyní. Zůstaňte především tou, do které se váš partner zamilovat a kterou obdivují vaše děti. Nemusíte být dokonalá, pokud se budete cítit spokojená sama se sebou, budou vás tak vnímat i všichni kolem.
Další články k tématu: Život a děti
- Dítě a kariéra? Žádný problém!
- Dítě a hračky: Jaké vlastně potřebuje?
- Dítě a dudlík: Tipy, jak ho odnaučit
- Největší náklady na dítě a jak je ušetřit
- První pomoc pro rodiče: Naučte spát dítě samo
- Má vaše dítě střevní chřipku, nebo otravu jídlem?
- 10 tipů: Jak uklidnit dítě s kolikou
- Dítě a kariéra? Stále velký problém
- Čas, kdy jde dítě spát, ovlivňuje jeho chování
- Dítě a hudební nástroj: Kdy začít?
- 10 signálů, že má vaše dítě Aspergerův syndrom
- 7 situací, kdy vás dítě skutečně překvapí