Menu
Úvod

Jak naučit dítě na nočník?

Máte doma malé dítě a spolu s ním i neustále špinavé plínky a nehody, které musíte uklízet? Chcete jej naučit chodit na nočník, ale nevíte, jak na to a jestli je vůbec ta správná chvíle začít? Každé dítě se to jednou musí naučit. A když to zvládlo tolik dětí před vámi, zvládne to i to vaše. Než se do toho ale pustíte, je potřeba vědět pár důležitých a užitečných informací.

Kdy začít?

Důležitou otázkou je, kdy začít s učením. Dítě je často připraveno dříve, než si myslíte, proto nemusíte čekat na to, až samo začne projevovat známky připravenosti. Tak byste totiž mohli čekat třeba až do nástupu do školky. Pokud je ale dítě příliš malé, nemusí chápat, co po něm chcete a bude těžší mu vše vysvětlit. Zkrátka odhadnout ten správný čas je na vás. Pokud ale uvidíte, že to nejde a je to pro dítě stresující, vzteká se a za žádnou cenu nechce na nočník sednout, nenuťte ho. Dejte mu zase chvíli času a začněte s tím znovu později.

Jak vybrat nočník?

Pokud je dítě maličké, výběr nočníku není tolik důležitý. Malému dítěti bude jedno, jestli sedí na krásném barevném nočníku s obrázky. Pokud je ale dítě již trochu starší, tj. po roce věku, je důležité, aby se mu jeho nočník líbil. Děti vnímají různé podněty a jsou neskutečně vnímavé ke svému okolí. Vezměte své dítě do obchodu a nechte ho, ať si samo vybere nočník, který se mu líbí.

Jak začít?

Úplně na začátek je důležité, aby si dítě na nočník zvyklo. Mnoho dětí z něj má na začátku strach a nechtějí si na něj ani sednout, natož vykonat potřebu. Mějte jej proto neustále v pokoji, aby na něj dítě vidělo a zvyklo si, že tam je. Posazujte na něj dítě nejdříve oblečené, ať si zkrátka zvykne, že sezení na nočníku není nepříjemné.

Také je vhodné vymezit denní a noční režim. Přes den nechejte dítě chodit bez plenky, ale je zbytečné jej v noci budit, aby se zašlo vyčůrat. Na noc klidně nechávejte plenku a jakmile se naučí na nočník přes den, postupně si zvykne vydržet i celou noc. A obvykle to přijde samo.

Mluvte s dětmi

O nočníku s dítětem mluvte. Komunikace je důležitá opravdu ve všech aspektech. Dokud mělo dítě plenu, nemuselo řešit, jestli se mu chce vykonat potřebu nebo ne. Mohlo se vyčůrat kdykoli během hraní nebo jakékoli jiné aktivity. Nebylo zvyklé oznamovat, že se mu chce čůrat nebo kakat, protože to pouze udělalo tam, kde zrovna bylo. 

Když jej začnete učit na nočník, může na něj tedy zapomínat. Mějte dítě proto neustále na očích a připomínejte mu, že se má zajít vyčůrat. Naučte ho říct si o to a opravdu neustále mluvte a připomínejte. Dítě na to samo myslet nebude.

Stres

Pro vás jako rodiče může být celý proces velice stresující a frustrující. Snažíte se, seč můžete, ale vaše dítě se stejně vyčůrá do kalhot. Jenže když budete ve stresu vy, bude ve stresu vaše dítě a celý proces učení se tak protáhne. Abyste nemuseli neustále prát špinavé oblečení, kupte si jednorázové kalhotky, které po nehodě pouze vyhodíte nebo dítě oblékejte do staršího prádla, kterého vám nebude líto. Pokud jste mu koupili nové krásné kalhotky s květinkami či dinosaury, raději na ně prozatím zapomeňte. 

Nespěchat, vytrvat

Obrňte se trpělivostí a na vše jděte pomalu. Začněte v době, kdy budete mít volno a čas opravdu se dítěti věnovat a celou svou pozornost zasvětit "odplenkování". Zkuste být doma a nejezdit na žádné dlouhé výlety či návštěvy. Také zbytečně nepouštějte televizi a pohádky, ta totiž mysl dítěte zaměstná a rozptýlí natolik, že na nějaký nočník dočista zapomene.

Zbavte se všech plen a rozhodně nedávejte dítěti plenku jen tak pro jistotu. Bude v tom mít zmatek a nebude chápat, proč se najednou nesmí vyčůrat do plenky, když to tak doposud dělalo.  

Počítejte s tím, že nehody se dít budou. A nedivte se, pokud vaše dítě bude postupovat rychle, vše mu půjde, ale najednou se to opět zhorší, začne se počůrávat a vy najednou budete muset začít téměř od začátku. Stává se to běžně a věřte, že druhý proces už bývá mnohem kratší a může se to spravit ze dne na den. Nepropadejte proto panice a nevzdávejte to ani když přijdou horší dny. Vaše dítě to zvládne. Jen mu důvěřujte.

Chvála a tresty

Nikdy, opravdu nikdy své dítě netrestejte, pokud se mu stane nehoda nebo bude postupovat pomalu. Naopak chvalte jej a povzbuzujte. Můžete mu po každé správně vykonané potřebě do nočníku zatleskat, dát mu najevo, že tak je to správně. Neučte ho, jak je to špatně, ale ukazujte mu, jak je to správně. 

Někteří rodiče své potomky dokonce odměňují. Jestli je dobré odměňovat za něco, co by mělo být naprosto samozřejmé pro všechny, to je pouze na vašem uvážení. Můžete ovšem založit např. "nočníkovou knížku", kam budete za každý úspěch lepit nálepky. Pro dítě to bude hezkou motivací a může to pomoci. Odměny ovšem nejsou nutností a často opravdu stačí pouze slova chvály a povzbuzení. 

Pokud ale utečou dny či týdny, kdy to stále nejde nebo přichází zhoršení, vysvětlete dítěti, proč je důležité naučit se na nočník. S klidným hlasem mu vysvětlete, že kakat do plínky je špatně. Nedávejte mu najevo, že něco pokazilo, jen opravdu věcně vysvětlujte. Pokud se ale budete zlobit nebo trestat a kárat, způsobíte dítku blok, dítě si s nočníkem bude asociovat špatné pocity a náprava vás bude stát spoustu úsilí i promarněného času. 

Nespěchat, chválit, vytrvat. To jsou tři nejdůležitější věci na cestě k životu bez plenek. Některým dětem to jde samo, s některými je to složitější. Některé děti to umějí ještě před prvními narozeninami, jiné děti na to přijdou až po druhém roce. Vy jen musíte přijít na to, kdy se ten správný čas pro vaše dítko.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.2/5 (5 hlasů)


Další články k tématu: Výchova dítěte