Menu
Úvod  › 

Domácí versus nemocniční porod: Co si vybrat?

Na jedné straně soukromí, přirozenost a domácí prostředí, na straně druhé riziko komplikací pro dítě i pro matku. Co byste měla zvážit, když se rozhodujete mezi domácím porodem a porodem v nemocnici.

Ze všech stran slyšíte, jak je situace v porodnicích neúnosná, na pořadníky na porod se stojí fronty a maminky jsou zoufalé, takže stále častěji zvažují porod doma. Na druhé straně stojí lékaři, kteří varují před neúměrným rizikem, kterému matka při domácím porodu vystavuje sebe i své dítě. Co byste tedy měla při rozmýšlení mezi domácím porodem a porodem v nemocnici zvážit?

Výzkum provedený letos v Kanadě, provedený mezi téměř třemi tisíci domácími porody, pěti tisíci porody vedenými porodní asistentkou a pěti tisíci porody vedenými klasicky v porodnici, ukázal, že riziko novorozenecké úmrtnosti je stejně velké v případě domácího i nemocničního porodu. Při domácích porodech potom dochází, podle autorů výzkumu, k méně komplikacím a porod postupuje rychleji než v nemocnici. Autoři předpokládají, že je tomu tak proto, že žena se může v rozhodujících okamžicích spolehnout sama na sebe a vnímat instinktivně vlastní tělo.

I když uvedené skutečnosti znějí velmi optimisticky, existuje také celá řada velmi rozumných důvodů, proč byste měla za domácí porod zapomenout. Zvlášť nebezpečný je domácí porod zejména za těchto skutečností: V případě, že se jedná o váš první porod, kdy je větší pravděpodobnost, že bude porod těžší a bude postupovat pomaleji. I když se samozřejmě nejedná o obecné platné pravidlo, pravděpodobnost komplikací je zde bohužel vyšší.

Jestliže rodíte ve vyšším věku, měla byste rozhodně na domácí porod zapomenout, protože s přibývajícím věkem stoupá i riziko komplikací. V žádném případě nesmíte riskovat při domácím porodu, jestliže se při předchozím porodu objevily nějaké komplikace. I když to nutně neznamená, že se budou komplikace opakovat, například riziko opakování preeklampsie nebo poporodního krvácení je vyšší. V domácích podmínkách se tyto komplikace zvládají jen velmi těžko a můžete tak ohrozit zdraví svoje i svého dítěte.

V žádném případě byste neměla uvažovat o domácím porodu v případě, že trpíte nějakými zdravotními komplikacemi, jako je například diabetes, vysoký krevní tlak, nebo obezity. To samé pravidlo platí i pro situaci, kdy je se předpokládá porod koncem pánevním. Ačkoli některé zkušené porodní asistentky dokáží takový porod vést i v domácích podmínkách, riziko je příliš velké a domácí porod může být velmi nebezpečný. Pokud čekáte dvojčata, v žádném případě o domácím porodu neuvažujte, protože tak vystavujete velkému nebezpečí sebe i své děti.

Pokud hrozí předčasný porod, měla byste rozhodně svému dítěti dopřát péči a odborný dohled, který bude mít pouze v porodnici. Ostatně jakékoli zdravotní problémy dítěte, o kterých víte již před porodem, jsou velmi pádným důvodem pro porod v nemocnici.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč musíte cvičit svaly pánevního dna
Test: Kolik toho víte o porodu?
5 věcí, které novopočeným matkám nikdo neřekne
Otěhotnění po potratu: Půl roku čekat nemusíte
Taška do porodnice: 8 překvapivých věcí