Dopřejte jí těhotenskou masáž
Máte pocit, že v jejím těhotenství hrajete výhradně pasivní roli a nemůžete pro ni nic udělat? Omyl. Za těhotenskou masáž vám bude partnerka velmi vděčná.
V průběhu těhotenství dochází v ženském těle k celé řadě změn a s rostoucím bříškem dochází k zatěžování doposud příliš nepoužívaných svalů a kloubů. Proto také vaší partnerku mnohem víc trápí bolesti zad, pánve, kyčlů a nohou. Vynikajícím prostředkem proti těmto nepříjemným obtížím je těhotenská masáž, kterou jí můžete poskytnout i vy.
Těhotenská masáž pomáhá předcházet svalové ztuhlosti, bolesti šlach, obtížím se zády a páteří, migrénám a dokonce i bolestem pánve, které jsou s těhotenstvím často spojeny. Vaše partnerka se bude cítit dokonale relaxovaná a masáž jí bude užitečná i v případě, že trpí nespavostí. Dobře provedená masáž pomáhá udržovat dobrý tělesný postoj i v situacích, kdy tělo nese velkou váhovou zátěž navíc. Redukuje pocení nohou a rukou (které je pro těhotenství také typické), předchází potížím se zažíváním, podporuje pružnost pokožky. Navíc připraví svaly na porod.
Jak na to
V časných stádiích těhotenství může ještě vaše partnerka ležet na břiše a tudíž si dopřávat v podstatě stejnou masáž jako před otěhotněním. Jak se ale její břicho začne zvětšovat a kulatit, je nutné, aby při masáži ležela na boku. Bude to pro ni nejen pohodlnější, ale i bezpečnější. Po dvacátém druhém týdnu těhotenství by při masírování už rozhodně neměla ležet na zádech, protože dítě je příliš těžké, může tlačit na její dutou žílu, omezovat průtok krve, jehož výsledkem může být nevolnost či dokonce mdloby.
V těhotenství je většina žen mnohem citlivějších na vůně, proto společně vyberte vhodný aromatický olej, který jí bude vyhovovat. Před začátkem masáže se ujistěte, že máte nehty nakrátko ostříhané, pokožka těhotných žen je citlivější než normálně. Cílem je poskytnout vaší partnerce dokonalé uvolnění a relaxaci; vyhraďte si dostatek času a pokuste se zařídit, aby vás nerušili členové rodiny, domácí mazlíčci, ani telefony. Těhotenská masáž může trvat od deseti minut do hodiny, záleží na tom, jak se vaše partnerka cítí a co je jí příjemné.
Při provádění těhotenské masáže nemusíte partnerku pouze hladit a nemusíte se bát přitlačit, nikdy však nesmíte při masírování vyvinout takový tlak, aby budoucí matka pocítila bolest. Nechte se vést jejími pokyny a tím, co je jí příjemné. Nezapomínejte, že těhotné tělo prodělává velmi rychlé změny a doteky, které jí byly příjemné jeden den, jí druhý den mohou vadit. Profesionální maséři se obvykle při těhotenské masáži vyhýbají masírování oblasti mezi patou a kotníkem. Podle některých teorií je tato část těla totiž spojená s dělohou a její stimulace může vést k předčasnému porodu.
Maséři doporučují v průběhu prvního a druhého trimestru masírovat jednou týdně, během třetího trimestru můžete frekvenci masáží znásobit, protože právě tehdy mají těhotné ženy často problémy s bolestmi zad, otoky nohou a dalšími zdravotními problémy.
Kdy vynechat
Těhotenská masáž se však nehodí pro každou ženu. Při následujících problémech je provádění těhotenské masáže vyloženě nevhodné:
Bolesti podbřišku
Vysoký krevní tlak
Preeklampsie
Diabetes
Ranní nevolnosti
Další články k tématu: Ženy po porodu
- Vaše tělo po porodu
- Zhubněte po porodu: Co vám pomůže
- Dopřejte jí těhotenskou masáž
- Cvičení po porodu a v šestinedělí
- Cvičení po porodu: Všechno, co vás zajímá