Drby prospívají vašemu zdraví
Probíráte s kamarádkami kdo s kým, jak a kde? Drbání má sice špatnou pověst, ale vědci tvrdí, že tím zlepšujete své zdraví.
Drbete? I když zní odpověď ano, velmi pravděpodobně se k tomu nebudete chtít přiznat. Drbání skutečně nemá dobrou pověst a většina lidí se za něj stydí. Nicméně nová studie zjistila, že vyměňování si drbů je výborné pro vaše sociální vazby i pro psychické zdraví.
"Drby mají sice špatnou pověst, ale našli jsme důkazy pro to, že hrají naprosto klíčovou roli v udržování sociálních sítí a hierarchií," řekl psycholog Robb Willer, který se na výzkumu spolupodílel. Závěry studie citoval magazín Journal of Personality and Social Psychology.
Drby jsou totiž ve společnosti vnímány jako určité varování před nedůvěryhodnými a nečestnými lidmi. V rámci studie vědci uskutečnili tři experimenty. Při prvním byli dobrovolníci napojeni na monitor, který sledoval tep jejich srdce. Zároveň sledovali hru dvou jiných lidí, při které šlo o sázky o peníze. Když některý ze dvou hráčů nehrál podle pravidel a podváděl, tep pozorovatelů prudce vzrostl a hledali možnosti, jak by na tuto skutečnost mohli podváděného upozornit. Tím, že ho varovali, se jejich negativní pocity prudce zlepšily a pocit frustrace se zmenšil. A vědci předpokládají, že drby fungují podobně. Že lidé mají zkrátka potřebu "varovat" ostatní i v případě, že jde o mnohem méně podstatné věci, než je podvod. "Varují" například před lidmi, kteří nemají dostatek mravních hodnost, "slušnosti" a podobně.
Ve druhém experimentu vyplňovali jiní dobrovolníci dotazník, který mapoval úroveň jejich altruismu a ochoty spolupracovat s ostatními. Všichni respondenti poté sledovali společenskou hru, při které jeden z hráčů podváděl. Ti, respondenti, kteří byli nejvíc altruističtí, pociťovali při sledování podvodu také největší frustraci. Jejich negativní emoce se ale výrazně zlepšily, pokud měli možnost druhého hráče na podvod upozornit.
Při třetím experimentu vědci přitvrdili a nabídli účastníkům, že mohou na podvádějící hráče veřejně upozornit, ale pouze pod podmínkou, že se vzdají peněz, které měli slíbeny za účast ve výzkumu. Naprostá většina respondentů se svého slíbeného výdělku raději vzdala a na podvádějícího upozornila.
Autoři výzkumu k tomu podotýkají, že pokud vidíme, že se někdo chová nemorálně, cítíme se velmi frustrovaní, když se o tento poznatek nemůžeme podělit se svým okolím a upozornit je na nemorální chování. To, co obvykle nazýváme drbáním, nám tak pomáhá cítit se lépe a udržujeme si jím duševní rovnováhu.
Jak mohou drby v práci pomoci v kariéře?
Drby v práci: Pravidla sebeobrany
Děti pracujících matek jsou samostatnější
Dítě a kariéra? Stále velký problém