Menu
Úvod  ›   › 

Drby v práci: Pravidla sebeobrany

Drby a drbání jsou nesmrtelné a zvlášť dobře se jim daří v zaměstnání. I když se do nich nezapojujete, snadno se stanete jejich terčem. Máte proti nim vůbec nějakou možnost obrany?

Drby jsou všude kolem nás. Zásobují nás jimi bulvární plátky, internet, přátelé i rodina. Vděčnou půdou pro jejich bujení je pak zejména zaměstnání, protože se tady malém prostoru setkává velké množství lidí a častokrát se o jejich soukromí dozvíte mnohem víc, než byste si vůbec přáli. Na druhou stranu, pokud se zapojíte do soukolí drbů a začnete se na nich aktivně podílet, vaše kariéra tak může utrpět znatelné šrámy.

Pokud se chcete vyhnout drbům, znamená to nejen, že je nebudete poslouchat a šířit dál, ale také že se nestanete jejich terčem. Pokud o vás kolegové drbou, v sázce je nejen jejich pověst ale především vaše reputace a důvěryhodnost. I fáma, která se nezakládá na pravdě, může způsobit, že vás ostatní začnou posuzovat v jejím světle, což se negativně odrazí na vašem profesním image.

Jestliže jste vy tím, kdo drby roznáší, docílíte pouze toho, že vám ostatní přestanou říkat důvěrné věci a pro příště si dají velký pozor, s čím se vám svěřují. Jakmile jednou získáte pověst firemní drbny, ztratíte důvěryhodnost nejen osobní ale i profesní. A konečně, coby posluchači drbů, začnete být spojováni s tím, kdo drby roznáší a opět dáváte všanc svou profesní pověst. Jak se tedy destruktivnímu dopadu firemních drbů můžete bránit?

Když jste posluchač

Povídáte si se skupinou lidí a zrovna přikvačila kolegyně s očima navrch hlavy, že se dozvěděla neuvěřitelnou novinu o vašem šéfovi? Nikdo vás přece nenutí setrvávat v její společnosti, slušně se omluvte (případně vymluvte na práci) a odejděte. Rozhodně drb neposlouchejte, nekomentujte a už vůbec neprojevujte svůj souhlas. Pokud přijde kolegyně s drbem speciálně za vámi a nemůžete se vzdálit, znovu můžete použít jednoduchou výmluvu, že máte příliš práce a bohužel si s ní právě teď nemůžete povídat. Případně můžete změnit téma hovoru a převést řeč například na to, co se chystá dělat o víkendu. U zvláště nechápavých jedinců vám však zřejmě nepomůže nic jiného než explicitní prohlášení, že se o drby nezajímáte a nepřejete si, aby vás jimi nadále zásobovali.

Když jste drbna

Nejspíš znáte to lákavé pokušení podělit se o šťavnatou informaci, kterou jste se dozvěděli, s ostatními. Znalost tajné informace vám totiž dodává moc a dovoluje vám jednat z její pozice. Navíc tak máte celkem jednoduše zaručenou pozornost publika, které vás napjatě poslouchá. Objekt vašich drbů je zároveň zranitelný a vystavený soudům ostatních. A to je velké lákadlo. Jenže si zároveň zkuste uvědomit, že drbání nepoškozuje jen pověst toho, kdo je jeho terčem, ale i vaší reputaci. Navíc si tak můžete zničit i přátelství a dobré vztahy s ostatními kolegy. Zvažte si pro a proti a nutně musíte dojít k názoru, že se vám šíření drbů nevyplatí.

Když jste terčem

Nejjednodušším způsobem, jak předejít tomu, abyste se stali terčem drbů, je zachovávání firemní etikety. Pokud se budete chovat zodpovědně a budete zároveň pečlivě filtrovat informace ze svého soukromí, drbny nebudou mít o čem mluvit. Jestliže zjistíte, že jste se terčem drbů už stali, okamžitě zakročte. Nejlepší obranou je otevřený útok. Promluvte si s roznašečem drbů na rovinu, řekněte mu/jí, že jste slyšeli, co o vás roznáší a požádejte o vysvětlení jeho/její motivace a chtějte po něm/ní současně i návrh řešení situace. Buďte ujištěni, že po otevřené konfrontaci, nebude mít naprostá většina lidí žaludek na to, aby v roznášení drbů pokračovala.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.67/5 (3 hlasy)

Další články k tématu: Starosti s prací