Druhý trimestr: Co můžete očekávat
Zvětšená prsa i břicho, ale také pigmentové skvrny, křeče v nohou a první strie. Na co se musíte připravit, když se vaše těhotenství přehoupne do druhého trimestru?
Druhý trimestr těhotenství bývá označován za nejpříjemnější a nejoblíbenější část těhotenství. Těhotné ženy se obvykle cítí velmi dobře a celková pohoda je na nich i vidět. Nejhorší nevolnost už pominula, ale na druhou stranu není dítě ještě tak veliké, aby utlačovalo vnitřní orgány a abyste se cítila nepříjemně. Co tedy můžete od druhého trimestru očekávat?
Větší prsa
Zvýšené množství estrogenu a progesteru způsobí, že mléčné žlázy v prsech se v průběhu druhého trimestru zvětší. Kromě toho se začíná ve vašich prsech usazovat zvýšené množství tuku. Ačkoli počáteční napětí v prsech už zřejmě ustoupilo, pnutí v bradavkách a jejich okolí může pokračovat po celou dobu těhotenství. Ulevit by vám měla dostatečně pevná podprsenka.
Rostoucí břicho
Spolu s tím, jak vaše děloha začíná těžknout a zvětšuje se, aby udělala místo dítěti, roste vaše i vaše břicho. Ve druhém trimestru tvoří normální přírůstek 1,4 až 1,8 kilogramů za měsíc.
Braxton-Hicksovy kontrakce
Děloha se začíná velmi pomalu připravovat na porod, což můžete pociťovat v podobě jemných kontrakcí. Říká se jim Braxton-Hicksovy kontrakce a objevují se zejména v podbřišku a tříslech. Přichází neočekávaně, ale jsou obvykle velmi slabé. Pokud se u vás objevují častěji, pravidelně, nebo jsou bolestivě, je nutné kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, protože v takovém případě mohou být příznakem předčasného porodu.
Změny pokožky
Počet pigmentových buněk ve vaší pokožce roste, proto si můžete všimnout tmavých skvrn a znamének na svých prsou, nebo vnitřní straně stehen. Stejně tak se u vás může objevit tmavá linie, která směřuje od vašeho pupku k podbřišku. Tvorbu pigmentových skvrn podporuje pobyt na slunci, proto byste se měla vyhýbat opalování a při pobytu na slunci používat velké množství opalovacího krému.
Strie
Možná, že si v tomto období poprvé všimnete růžových, červených, nebo rudofialových prasklin na pokožce v okolí vašeho podbřišku, prsou, stehen, boků, nebo hýždí. Jde o takzvané strie, jejichž vznik může být doprovázen nepříjemným svěděním. Ulevit by vám měla dostatečná hydratace pokožky. Jejich vzniku nelze zabránit, protože jde o geneticky podmíněnou záležitost.
Problémy s nosem a dásněmi
Spolu s tím, jak se v těhotenství zvyšuje objem krve, stejně tak se zvyšuje i krevní zásobení sliznic. Můžete proto pociťovat otok nosních sliznic, který ztěžuje dýchání a může vést i k chrápání, nebo například krvácení z nosu. Kromě toho zvýšený objem krve způsobí měknutí dásní, které jsou také náchylnější ke krvácení. To se objevuje zejména při čištění zubů a můžete mu předejít používáním měkčího zubního kartáčku.
Závratě
Vaše krevní cévy jsou rozšířené v důsledku působení těhotenských hormonů. Spolu s tím se u vás mohou objevit závratě. Pokud s nimi máte problémy, snažte se vypít přes den co největší množství tekutin a opatrně a pomalu vstávejte.
Křeče v nohou
Křeče v nohou jsem tím častější, v čím pokročilejším stádiu se vaše těhotenství nachází. Objevují se zejména v noci a může vám pomoci, pokud si před spaním důkladně protáhnete svaly na nohou. Stejně tak vám pomůže, pokud zůstane tělesně aktivní a vypijete přes den dostatek vody. Zlevit vám může i horká sprcha, nebo mírná masáž.
Dechová nedostatečnost
Vaše plíce potřebují mnohem víc vzduchu než před těhotenstvím. Potřebují totiž zásobovat kyslíkem placentu a dítě. Proto se budete mnohem častěji zadýchávat a lapat po dechu.
Nejvtipnější odpovědi z těhotenských poraden
Test: Čekáte holčičku, nebo kluka?
Strategie pro snadnější porod
Cvičení v těhotenství: Co ano a co ne
Překvapivý objev: Za opakované potraty může superplodnost