Důvody, proč dneska opravdu necvičit
I když je sport zdraví a postavě prospěšný, pokud se vás týká kterákoli z následujících situací, pro nejbližší dny na cvičení zapomeňte. Jinak si skutečně ublížíte.
Nesnášíte ty pocity viny, kterými trpíte, když vynecháte cvičení nebo trénink? Pokud patříte mezi věčné hledače výmluv, proč zrovna nemůžete cvičit (jste moc unavení, nemáte čas, jste moc hladoví, chybí vám motivace...), ani nečtěte dál. Nicméně existují situace, kdy se cvičit skutečně nevyplácí a můžete si tréninkem ublížit mnohem víc, než tušíte. V následujících případech se proto na cvičení rozhodně vykašlete:
1. Jste nemocní.
Na cvičení zapomeňte zejména v tehdy, pokud...
- máte horečku: Vaše tělesná teplota je už tak příliš vysoká a cvičení to už jen zhorší. Navíc je horečka signálem, že vaše tělo bojuje s onemocněním a potřebuje k tomu veškerou energii.
- máte kašel: Cvičení vaše problémy ještě zhorší. Zvýší se vám při něm srdeční tep, budete namáhavěji dýchat a váš kašel se tím ještě zhorší.
- jste dehydrovaní a unavení: Dehydratace nemusí nutně vzniknout jen nedodržováním pitného režimu, ale může být důsledkem například průjmu, zvracení a dalších potíží. A cvičením se samozřejmě problémy s dehydratací jen zvýší.
- celkově se cítíte mizerně. Jednoznačné symptomy onemocnění se nemusely ještě objevit, ale vy už se cítíte pod psa a máte jasný pocit, že na vás něco "leze." Vykašlete se na trénink a dejte svému tělu šanci, aby se infekci mohli postavit v plné formě.
2. Jste rozbolavělí.
Pokud jste se v předchozích dnech přetrénovali takovým stylem, že teď vám dělá problémy vůbec vstát z postele, nelámejte další trénink přes koleno. Bolest každého myslitelného svalu a lezení po čtyřech místo chůze nejsou dobrými výchozími pozicemi pro další cvičení. Svaly potřebují čas na regeneraci a jejich bolestí vám dává tělo najevo, že byste měli na chvíli zvolnit. Varovnými signály jsou situace, kdy vás svaly bolí na dotek, máte omezenou hybnost, bolí vás každý pohyb a celkově máte pocit, že si nejspíš půjdete lehnout do márnice. V takových případech, kdy jste se v předchozích dnech přetrénovali, by podle odborníků měl odpočinek bez pohybu trvat jeden až dva dny. Poté můžete naskočit zpátky do tréninku.
3. Doporučil vám to lékař.
Jste zvyklí rady lékařů spíše ignorovat? V tomto případě se vám to hodně nevyplatí. Pokud vám lékař doporučil, že byste kvůli zdravotnímu stavu měli sportování na chvíli přerušit, moc dobře ví, proč to dělá. Samozřejmě se zajímejte o to, proč k tomuto kroku přistupuje, kdy budete moci vrátit se zpátky do svého pohybového režimu a které cvičení (například v nižší intenzitě) byste mohli provozovat i se svými zdravotními omezeními.
4. Máte kocovinu.
Představa, že při cvičení vypotíte z těla veškeré toxiny a vaše kocovina se rozplyne v dálce, jsou bohužel liché. Cvičení naopak vaší kocovinu ještě zhorší, protože budete v důsledku pocení dehydrovaní. V rámci kocoviny jste mnohem méně pohotoví a neohrabanější, takže hrozí větší riziko, že se zraníte. Navíc se vám velmi pravděpodobně udělá zle a ke kocovině se přidá ještě zvracení, nebo průjem. Ty pro změnu zase zhorší vaší, už tak strašnou, dehydrataci.
5. Jste nevyspalí.
Potýkáte se s chronickým nedostatkem spánku a vaše spánková deprivace je skutečně značná? Potom zapomeňte na cvičení a jděte se raději vyspat. Dopování kofeinovými preparáty, které vám mají přihrát energii, jsou k ničemu a touto životosprávou si jen zaděláváte na mnohem větší problémy. Spánková deprivace a cvičení je opravdu vrcholně nevhodnou kombinací.
Věci, kterými vytočíte svého trenéra do ruda
7 důvodů proč je chůze nejlepší cvičení na světě
Skutečně divné věci, které dělají majitelé fitness náramků
Nenápadné signály, že jste přetrénovaní
Intezivní trénink, který můžete cvičit doma v obýváku