Menu
Úvod  › 

Energetické nápoje: Víte, co pijete?

Energetické nápoje slibují povzbuzení za pár korun dostupné pro všechny. Jenže zdaleka ne každý ví, co vlastně pije, jak to na jeho tělo působí a jaká jsou rizika. Víte to vy?

Kofein

Co to je? Chemická látka, která stimuluje centrální nervový systém. Většina energetických drinků obsahuje mezi 140 a 170 miligramů (mg) kofeinu v jedné plechovce.

Funguje? Zcela jistě ano. Je to dokonce prokázané i vědeckými experimenty. Po konzumaci sta miligramů kofeinu vykazoval mozek respondentů mnohem větší aktivitu než po placebu. Navíc studie provedená na univerzitě v Chicagu zjistila, že 200 mg kofeinu povzbudilo u unavených lidí bdělost dvakrát více než ostatní prostředky.

Je bezpečný? Většina energetických nápojů, které jsou volně v prodeji, obsahují takové množství kofeinu, které odpovídá přibližně dvěma hrnkům kávy. Pokud si čas od času dáte jeden kofeinový nápoj, žádné problémy byste mít neměli. Pokud je však v průběhu krátkého časového období zkombinujete s dalšími kofeinovými nápoji, výsledkem mohou být bolesti hlavy, nespavost, nebo nevolnost. Jejich konzumaci byste se ale měli rozhodně vyhnout, pokud trpíte vysokým krevním tlakem.

Glukóza

Co to je? Cukr. Sacharóza, další přísada, které si můžete často všimnout na etiketách energetických nápojů. Většinou se objevuje v kombinaci s fruktózou a glukózou. Většina energetických drinků obsahuje 50 až 60 gramů glukózy či sacharózy v plechovce.

Funguje? Cukr vás sice velmi rychle nabije energií, ale ta také stejně rychle vyprchá. Způsobí totiž náhlý rychlý vzestup hladiny krevního cukru a stejně rychlý pokles. Výsledkem je potom ospalost, nebo zpomalené reakce.

Je bezpečná? Ládování se prázdnými kaloriemi není nikdy dobrý nápad a plechovka energetického nápoje obsahuj víc cukru než půl litru colových nápojů. Náhlé nadopování se glukózou prudce zvedne hladinu vašeho krevního cukru a inzulínu, takže tělo přestane spalovat tuk. Dokázala to i novozélandská studie z roku 2006, která zjistila, že stačí jedna plechovka Red Bullu, aby se výrazně schopnost těla spalovat tuky.

Gurarana

Co to je? Jihoamerický keř. Obsah kofeinu v jednom semenu je čtyři až pět procent, zatímco u kávovníku je to jedno až dvě procenta. Množství guarany v jednom energetickém drinku se pohybuje v rozmezí 1,4 až 300 mg.

Funguje? Zcela jistě ano. Studie, zveřejněná v magazínu Appetite, zjistila, že stačí 200mh guarany k tomu, aby se lidé cítili méně unavení a zrychlila se jejich reakční doba. Odborníci si ale nejsou jisti, zda je to skutečně pouze obsah kofeinu, za který vděčí guarana svým povzbuzujícím účinkům. Ty se totiž projevují i v případě, že osoby zkonzumují velmi její malé množství, které obsahuje jen minimum kofeinu. Je pravděpodobné, že jde o kombinaci dalších látek, které zatím nebyly identifikovány.

Je bezpečná? Vědci z Florida´s Nova Southeastern University zjistili, že množství guarany obsažené v energetických drincích stačí k projevení vedlejších negativních účinků, jako jsou bolesti hlavy, nespavost, bušení srdce a další.

Ženšen

Co to je? Extrakt z kořene ženšenu. Množství ženšenu obsaženého v energetických nápojích se obvykle pohybuje mezi osmi a čtyřmi set miligramy.

Funguje? Pokud doufáte, že vás nabije energií, tak ne. Nedávno provedená studie zveřejněná v American Family Physician zjistila, že ženšen nijak nepovzbudí vaši tělesnou výkonnost. Na druhou stranu však může povzbudit aktivitu vašeho mozku a výzkumy ukazují, že lidé po jeho požití jsou úspěšnější v řešení inteligenčních testů.

Je bezpečný? Pokud je množství ženšenu v energetickém nápoji minimální, nehrozí vám při jeho konzumaci v podstatě nic. Při jeho nadměrném množství se může objevit například průjem. Konzumace ženšenu je ale zakázána při současném užívání léků na ředění krve.

Taurin

Co to je? Jedna z nejběžněji zastoupených aminokyselin v mozku, kde funguje jako neurotransmiter. Podle druhu energetického nápoje ho v jedné plechovce najdete od dvaceti do dvou tisíc mikrogramů.

Funguje? Vědci si nejsou zatím stoprocentně jistí, ale zdá se, že spíš ne. Podle odborníků totiž taurin z krevního oběhu nedokáže projít přes membrány, které chrání mozek. Navíc podle některých výzkumů působí taurin víc jako sedativum než jako stimulant.

Je bezpečný? Taurin je neškodný v malém množství, ale jeho následky po vypití několika energetických drinků nejsou zatím příliš jasné. Mezi negativní vedlejší účinky patří například záchvaty, bušení srdce, nebo zhoršení stávajících nemocí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co musíte vědět o alkoholu
Tipy proti pocení: Co vám pomůže
Nejnebezpečnější situace pro vaše srdce
5 bleskových testů, které vám zachrání život