Epidurál při porodu: ano, nebo ne?
Bojíte se bolesti při porodu a uvažujete o epidurální anestezii? Představujeme vám její pro i proti, abyste se mohla rozhodnout.
Epidurál je typem lokální anestezie aplikované při porodu. Jejím účelem je blokování bolesti způsobené kontrakcemi dělohy.
Jak to probíhá
Epidurální anestezie je aplikována do míšního kanálku anesteziologem. Její aplikace trvá přibližně půl hodiny a záleží na zvyklostech nemocnice, zda u toho může zůstat váš partner, nebo nikoli.
Při podání epidurálu budete ležet na boku nebo sedět na kraji postele, aby lékař mohl určit přesné místo vpichu. Oblast potom vydezinfikuje a umrtví, abyste v průběhu aplikace epidurálu necítila žádnou bolest. Potom zavede dlouhou jehlu mezi dva obratle, přičemž je důležité, abyste celou dobu seděla klidně. Můžete cítit brnění v nohách nebo zádech, případně pocit těžkých nohou, ale jde o normální příznaky, které vás nemusí znepokojovat.
Poté dojde k zavedení katetru, velmi úzké trubičky, kterou se může přidávat, v případě potřeby, další dávka anestetika. Katetr zůstane na místě po celou dobu porodu. Jím se může podat anestetikum i v případě neplánovaného císařského řezu. Aplikace epidurálu není možná, pokud trpíte závažnou infekcí, máte teplotu nad osmatřicet stupňů, případně trpíte poruchou srážlivosti.
Klady epidurálu
Nespornou výhodou je skutečnost, že se pro epidurál můžete rozhodnout kdykoli v průběhu porodu, vyjma příliš pokročilých fází, kdy už se porod blíží ke konci a epidurál by neměl čas zapůsobit. Pokud to však váš zdravotní stav dovoluje, můžete kdykoli změnit své původní rozhodnutí a požádat o zmírnění bolesti. Epidurál vám bude aplikován výhradně na vaše přání. Jestliže se ale bude porod protahovat a vám budou ubývat síly, pravděpodobně vám ho lékař doporučí. Epidurál nemůže být zaveden poté, co jste otevřena na víc než šest centimetrů.
Další výhodu představuje redukování stresu, které s sebou epidurál nese. Porod je jedinečným zážitkem, který každá žena prožívá jinak, ale bolest prožívají všechny ženy. Samozřejmě existují rozdíly mezi její intenzitou, délkou trvání a tím, jak ji ženy prožívají. Na druhou stranu, naše společnost už není na bolest zvyklá, neumí se s ní vypořádat a bojí se jí. Spoustu žen má proto z porodu téměř panickou hrůzu a bojí se, že jej nezvládnou, že bude příliš bolet. Přitom četné výzkumy dokazují, že ženy, které se porodu nebojí, lépe spolupracují a jejich porod je rychlejší.
Mezi klady epidurální anestezie patří i fakt, že si můžete vychutnat narození svého potomka jen s minimální bolestí. Cítíte kontrakce a to, jak dítě putuje vaším tělem ven, přitom však nejste ochromená bolestí a můžete lépe vnímat.
V případě nutnosti provedení císařského řezu vám nebudou muset podat anestetikum nitrožilně, ale využít pro ně už zavedeného katetru.
Zápory epidurálu
Stejně jako kterýkoli jiný lék i epidurál může mít vedlejší účinky. Některé ženy si stěžují, že přestaly zcela cítit kontrakce, porod se zastavil, trpěly bolestí hlavy, několik dní po porodu nemohly hýbat nohama. Když je epidurál špatně zavedený, může znecitlivit například jen jednu polovinu těla, zatímco v druhé cítíte kontrakce v plném rozsahu. Psychologové se také zmiňují o tom, že ženy s epidurálem mohou mít pocit, že nemají porod pod kontrolou a že svému dítěti na svět nijak nepomohly. Zavedení epidurálu s sebou také mnohem častěji nese nutnost podání oxytocinu, který podporuje kontrakce, protože ty mohou být epidurální anestezií utlumeny.
Epidirál také bere ženám pocit, že jsou schopné samy zvládnout porod. Podle odborníků stále klesá počet žen, které rodí přirozeným způsobem bez epidurální anestezie, což může vzbudit v ostatních ženách dojem, že bez epidurálu to nejde. Zvyšuje se tak úzkost a obavy. Negativem je i skutečnost, že epidurální anestezie vyžaduje močový katetr.
Pětisekundový průvodce porodem
Strach z porodu: Jak ho překonat
Stádia porodu: Co máte čekat