Falešně pozitivní těhotenský test: Může se to stát?
Udělala jste si těhotenský test a objevily se dvě čárky. Jenže druhá čárka je výrazně slabší a nezřetelná. Znamená to, že nejste těhotná, nebo ne?
Návod jak se otestovat: Každá testová otázka je ohodnocena daným počtem bodů. Tyto body, uvidíte vlevo vedle odpovědí v závorce. Vyberte jednu odpověď a body si zapište na kousek papírku. Poté co odpovíte na všechny otázky, tyto body sečtěte. Součet bodu slouží k vyhodnocení testu, které je na konci článku.
Těhotenské testy, které si můžete udělat v domácích podmínkách, mají spoustu výhod. Počůráte proužek papíru, počkáte pár minut a znáte výsledek. Stojí jen pár korun, nikam nemusíte jezdit, na nic čekat. Na druhou stranu je jasné, že jejich přesnost a spolehlivost logicky nemůže být srovnatelná například s laboratorními vyšetřeními. A přirozeně se vám může stát, že z výsledku, který dostanete, nebudete moudrá. Může být nezřetelná druhá čárka na těhotenském testu znakem pozitivního výsledku a jak ji máte interpretovat?
Je pozitivní?
Těhotenské testy pracují na principu detekce hladiny těhotenského hormonu hCG v moči. Tento hormon je produkován pouze oplodněným vajíčkem, které se zahnízdí ve vaší děloze (k tomu dochází obvykle šest až deset dní po ovulaci). Lze tedy předpokládat, že pokud jste test provedla správně a slabší druhá čárka se objevila v časovém limitu uvedeným výrobcem, i nezřetelná druhá čárka na testu znamená těhotenství. V raných stádiích těhotenství se hladina hCG každý den prakticky zdvojnásobuje, takže za pár dní by měl být výsledek testu mnohem zřetelnější a jasnější. Počkejte několik dnů a pokud jste skutečně těhotná, druhá čárka by měla postupně sílit.
Příčiny nejasného výsledku
Jednou z příčin nezřetelné druhé čárky na těhotenském testu, případně falešné pozitivity, může být chybné testování. Když si děláte domácí těhotenský test, je důležité, abyste si pečlivě přečetla návod od výrobce. Pokud se nebudete držet přesně návodu, můžete tak výsledek testu zkreslit. K takové situaci může dojít například v případě, že test ponoříte do moči na kratší dobu, nebo naopak čekáte příliš dlouho na vytouženou druhou čárku a dojde k prosáknutí barviva testu (a tudíž objevení nezřetelné druhé čárky).
Výrazně slabší druhá čárka se na těhotenském testu objeví i v případě, že se testujete příliš brzo. K produkci hormonu hCG dochází po zahnízdění vajíčka a pokud si test děláte příliš brzy, může být hladina hormonu příliš nízká na to, aby se objevil zřetelně pozitivní výsledek. I v případě, že sledujete svůj menstruační cyklus, můžete ovulovat později, než jste předpokládala a vajíčko ještě není dostatečně uhnízděné.
Domácí těhotenské testy se mezi sebou liší i citlivostí, jakou hladinu hCG hormonu jsou schopny zaznamenat. Pokud se na testu objevila nezřetelná druhá čárka, může to znamenat, že jste použila příliš málo citlivý test. Nebo na druhou stranu může jít o výsledek použití přespříliš citlivého testu, který reaguje i na výkyvy vašeho menstruačního cyklu, ačkoli ve skutečnosti těhotná nejste.
Další příčinou nejasného výsledku může být rozředění moči. Hladina hCG je nejvyšší ráno a test byste si měla ideálně dělat z první ranní moči. Pokud se testujete později během dne, zejména poté, co jste vypila velké množství tekutin, hladina hCG ve vaší moči může být nižší, než jsou těhotenské testy schopné zaznamenat.
V případě, že vám jeden den vyjde nezřetelně pozitivní test a když jej po několika dnech zopakujete, dostanete negativní výsledek, může jít o zamlklé těhotenství. K tomu dochází v situaci, kdy se sice oplodněné vajíčko zahnízdí, ale dál se nerozvíjí, takže dojde k velmi časnému potratu ještě předtím, než se objeví typické těhotenské příznaky, jako je například vynechání menstruace.!
10 těhotenských symptomů, o kterých vám nikdo neřekne
8 skutečně divných těhotenských příznaků
Příznaky ovulace: Kdy máte plodné dny?
Nedaří se vám otěhotnět? Může za to stres!