Menu
Úvod  › 

Finanční chyby, které dělají i chytří lidé

Lovíte koruny a utíkají vám stovky, využíváte kontokorent, nebo jste líní počítat drobná vydání? Potom si koledujete o finanční průšvih. Podívejte se na finanční chyby, které dělají i chytří lidé.

1. chyba: Šetříte koruny a utíkají vám stovky.

Klasická situace: v Kauflandu na druhém konci města mají jogurty zlevněné o dvě koruny, takže se můžete přetrhnout, abyste je ulovili dřív, než se k nim dostanou důchodci. Problém je v tom, že když si sečtete čas, benzín (potažmo lístek na mhd) a energii, které vynaložíte, než se k té extra výhodné nabídce dostanete, vyjdou vám mínusové hodnoty. Kdybyste se místo lovení nezajímavých dílčích slev věnovali něčemu užitečnějšímu, nebo výdělečnějšímu, byla by vaše účetní bilance výrazně lepší. Soustřeďte se na úsporná opatření, která přinesou citelnou úlevu rodinnému rozpočtu a neztrácejte drahocennou energii lovením dílčích korunových položek.

2. chyba: Jedete v kontokorentu.

Domníváte se, že vás banky nechají jít do mínusy jen pro vaše krásné oči a z čiré ušlechtilosti? Potom vás musíme zklamat. Kontokorent patří k nejvděčnějším položkám, na kterých si banky "mastí kapsu." Možná vám připadají úroky, které se vám započtou za mínusové položky na konci roku, velmi vzdálené, ale když si potom onu částku rozpočítáte, zjistíte, že zdaleka nejde o nijak výhodnou nabídku. Jakmile budete mít k dispozici dostatečnou finanční částku, kontokorent proto okamžitě zrušte a o žádný další už nežádejde. Nevyplatí se vám.

3. chyba: Nenecháváte si finanční rezervu.

Jedete na doraz a vaše konto zeje na konci měsíce prázdnotou? Rozhodně nejste sami, kdo má tento problém, nicméně jde o chybu, která se vám v budoucnu může velmi vymstít. I ti největší rozhazovači a rozmařilci by měli mít k dispozici železnou rezervu, na kterou nesáhnou klidně několik let, ale která jim obrazně i doslova zachrání život v případě, že vám během jednoho měsíce klekne pračka i lednička, nebo kdy zůstanete v dlouhodobé pracovní neschopnosti a při podobných příležitostech. Může vám to připadat zbytečně opatrné a starosvětské, ale když už nic jiného, alespoň budete mít jistotu, že s nouzi nenaletíte žádnému lichváři.

4. chyba: Nepočítáte drobnosti.

Počítat a sledovat drobná vydání je neuvěřitelná otrava a nuda. Kdo by se zabýval tím, kolik nechá ráno v trafice, v automatu na kávu, v kantýně za svačinku, nebo v hospodě za pár piv? Potíž je v tom, že malá vydání jsou také vydání a spousta malých vydání dá dohromady velmi významnou položku vašeho rozpočtu. Schválně si zkuste jen jeden den zapisovat opravdu všechno, za co jste utratili, byť i jen pět korun. Zcela jistě budete překvapeni, jak vaše výdaje nenápadně kynou. Pokud nemáte vyloženě finanční těžkosti, nemusíte se samozřejmě těchto drovných radostí zcela zříkat, jen je užitečné čas od času znát jejich rozsah, abyste je mohli držet pod kontrolou.

5. chyba: Nemáte přehled.

Jistě, je jednoduché svěřit dohled nad finančními záležitostmi někomu jinému; ať už svému poradci, nebo manželce. Pokud však zcela vypadnete z obrazu, můžete být za několik měsíců či let velmi nepříjemně překvapeni. Vaše osobní finance jsou věcí, nad kterou byste měli mít vždy stoprocentní kontrolu a přehled. Ať už jde o váš účet, nebo o sdílený rodinný. Udržujte si přehled o tom, jak si stojíte, kolik přibližně za měsíc utratíte i o případných investičních příležitostech. Pamatujte si, že nikdo se o vaše peníze nepostará tak dobře jako vy sami.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 kroků pro život na volné noze
Tipy na bezbolestné šetření peněz
Jak vydělat peníze, když ještě studujete
5 způsobů, jak si vydělat peníze navíc
Jak se stát milionářem: Tajemství úspěšných lidí