Menu
Úvod  › 

Finanční pravidla, která by měl znát každý třicátník

Samozřejmě, že jste stále mladí a plní sil, ale pokud se nezačnete řídit podle následujících pravidel, za pár let budete také chudí. Představujeme vám finanční zásady, které by měla dodržovat peněženka každého třicátníka.

1. Realistický rozpočet

Dospělí a svéprávní lidé už většinou tuší, že nemohou utratit víc, než vydělají (alespoň ne v případě, že nechtějí riskovat velké problémy). Nicméně zdaleka ne všichni si dokáží sestavit svůj finanční rozpočet s ohledem na své životní cíle, nebo na vytváření dostatečně velkých rezerv. Jestli jste si ještě nesedli nad svůj rodinný rozpočet, je ve třiceti nejvyšší čas. V první řadě byste si měli spočítat všechny pravidelné náklady, které za měsíc máte (a to nejen pravidelné účty, ale například i částky, které utratíte za benzín do auta, nákupy jídla, sportování, zábavu a podobně). I když neznáte přesné částky, vycházejte z toho, že náklady se zaokrouhlují vždy směrem nahoru. Pak stejný způsobem spočtěte všechny svoje příjmy, včetně těch nepravidelných (ty se pro změnu zaokrouhlují směrem dolů).

A teď přijde ta horší část práce, kdy musíte oddělit "potřebuji" od "chci." Zamyslete se objektivně nad svými potřebami, za které utrácíte. Které z nich jsou nezbytné a které jsou bonusem navíc? Právě ve druhé skupině se skrývají vaše rezervy. Pokuste se vybrat některé položky, jejichž realizaci můžete odložit na pozdější dobu a ušetřené peníze si dávejte stranou.

2. Šetřete si na důchod.

Finanční oborníci dlouhodobě upozorňují na to, že mladí lidé považují spoření na důchod zbytečné, protože si připadají zkrátka příliš mladí. Jenže na spoření na důchod není nikdy příliš brzy. Pokud budete v tomto ohledu spoléhat na stát, nejspíš budete velmi zklamaní. Začněte si pravidelně posílat peníze do penzijního fondu a zvykněte si na to, že spoření na důchod bude vaší pravidelným výdajem. Za pár let budete své prozřetelnosti blahořečit.

3. Minimalizujte dluhy.

Ze všech stran se na vás valí reklamy, které vás přesvědčují, že není nic jednoduššího než si vypůjčit peníze a úvěrové firmy se tváří, jako kdyby vám za půjčení peněz ještě chtěly zaplatit. Jenže jakékoli dluhy jsou z dlouhodobého hlediska pastí. Zvykněte si na to, že si nikdy neberete půjčku na zbytné věci, jako je například dovolená, nebo vánoční dárky, ale pouze na investice typu nemovitost, nebo auto. Stejně tak zrušte své kreditní karty a zůstaňte pouze u debetních, na které si nemůžete půjčovat a neplatíte pak tučný úrok.

4. Nepodceňujte pojištění.

Může se vám to jevit jako zbytečný výdaj navíc, ale berte pojištění jako svou záchrannou brzdu pro krizové situace. Životní pojištění, pojištění domácnosti a samozřejmě povinné ručení auta by měla být základem, nad kterým nebudete vůbec přemýšlet. Možná budete mít to štěstí a nikdy je nevyužijete, ale pořád budete mít v zádech jistotu, že vám pomůže vyřešit případnou krizovou situaci.

5. Nezapomínejte spořit.

Zní to nepopulárně, ale pokud se nenaučíte odkládat si něco pravidelně stranou, budete mít zcela jistě velké problémy. I kdybyste měli z každé výplaty ušetřit jen pár stovek, na které nesáhnete, v krizové situaci za ně budete vděční.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Finanční chyby, které dělají i chytří lidé
Online bussiness, který můžete rozjet za pár hodin
Jak vydělat miliony: Průvodce pro budoucí boháče
8 tipů, jak vydělat peníze na bytu
Rodičovský rozpočet: Tipy, které vám ušetří peníze
Nápady na malé podnikání, které vydělaly milióny