Horečka u dětí. Co by lékaři chtěli, aby rodiče věděli
Je rozpálené, malátné, nechce jíst, má červené tváře. Jak u dětí bojovat s horečkou a kdy se začít znepokojovat?
Každý rodič to dobře zná: Dítě je rozpálené, očividně mu není dobře a rtuť teploměru šplhá stále výš. Je jasné, že zůstat v takové situaci v klidu, nebát se a nepanikařit, je velmi těžké a každý rodič by dal cokoli, aby mohl nemocnému dítěti ulevit. Výsledky nedávné studie, kterou provedla společnost Nurofen for Children, ukázaly, že pro třetinu matek byla situace, kdy jejich dítě dostalo poprvé horečku, nejobtížnější a nejvíce stresující rodičovská situace.
Odborníci však upozorňují na to, že by si rodiče měli uvědomit, že horečka u dětí je v podstatě normálním signálem toho, že tělo bojuje s infekcí a jen v minimu případů má horečka nějaké zdravotní následky. V první řadě by se proto, podle pediatrů, měli rodiče uklidnit a přestat panikařit, protože horečka je normální součástí života a ukazuje, že dětský imunitní systém funguje.
Má horečku?
Pro zjištění, zda dítě má nebo nemá horečku, existuje hned několik postupů. Klasickým a intuitivním je dotek, který je samozřejmě jen velmi orientační a zavádějící. Obvyklými přidruženými příznaky horečky je ospalost, malátnost, neklid, červené (nebo naopak nápadně bledé) tváře a podrážděnost dítěte.
Přirozeně nejpřesněji změříte tělesnou teplotu dítěte s pomocí teploměru. Pokud měříte teplotu v konečníku, odečítá se půl stupně, při měření v podpaží platí hodnota, kterou teploměr ukáže. Podle většiny zdrojů se za horečku označuje teplota nad 37,5 stupňů Celsia. Někteří lékaři mluví o horečce až od 38 stupňůů Celsia. Obecně pediatři příliš nedoporučují teploměry do uší nebo na čelo, které jsou při měření značně nepřesné.
Co je příčinou horečky?
Horečka u dětí může mít celou řadu příčin, ale obecně je signálem toho, že tělo bojuje s infekcí nebo onemocněním. Nejčastější příčinou horečky u dětí jsou virózy, ale velmi časté jsou také záněty uší, či infšekce močových cest. Horečka se často objevuje i při růstu zubů, nebo jako reakce po očkování. Rodiče si, podle odborníků, také neuvědomují, že zvýšená tělesná teplota může být i důsledkem toho, že je dítě příliš navlečené.
Co dělat?
Ve většině případů se dá horečka zvládnout v domácích podmínkách. Základem je, aby dítě dostatečně pilo, mělo klidový režim a dostávalo léky na snížení teploty. Lékaři zdůrazňují, že ze všech těchto bodů je nejdůležitější přísun tekutin, protože horečkou dochází k dehydrataci. Nemocné dítě nemusí mít chuť k jídlu, ale potřebuje hodně pít. Snižte také výkon topení, protože přetopená domácnost horečce nahrává. Přizpůsobte oblečení dítěte tak, aby se zbytečně nepotilo. Už dávno se také nedoporučuje nakrývat nemocné dítě několika duchnami, přikryjte jej jen lehkou přikrývkou.
Pokud horečka neklesá ani po nasazení klidového a dostatečného pitného režimu, přikročte k podávání léků. V tom případě odborníci doporučují spíše Ibuprofen než paracetamol, protože jeho účinek je rychlejší a vydrží déle. Důležité je však dodržování bezpečných rozestupů mezi jednotlivými dávky léků.
Kdy jít k doktoru
K lékaři se vypravte okamžitě, pokud je vaše dítě mladší tří měsíců a teplota stoupne na 37,5 stupně. U starších dětí můžete zkusit nejprve srazit teplotu v domácích podmínkách. Pokud se však stav dítěte nelepší ani po pěti dnech, nechce pít, je nadměrně spavé, nebo nepočůrá dostatečný počet plenek (nechodí dost často na záchod), je opět potřeba vyhledat lékařskou pomoc.
Pozor také musíte dát na varovné symptomy, které naznačují, že stav dítěte je vážnější: skvrny na kůži, vyrážka, neutěšitelný pláč, zvracení, průjem, nebo ztuhlá šíje.
Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?
Zdravotní problémy, které u dětí nesmíte ignorovat
Mýtus: Prořezávání zubů způsobuje horečku
11 signálů, že je vaše dítě psychicky nemocné
Chřipka u kojenců a batolat: Jak jim ulevit