Menu
Úvod  › 

Hrůzostrašné příznaky, kvůli kterým nemusíte panikařit

Nahmátli jste si nebolestivou bulku, naměřili vám zvýšený krevní tlak, nebo jste na toaletním papíru objevili kapičku krve? Představujeme vám zdravotní příznaky, které vypadají hrůzostrašně, ale nemusíte kvůli nim panikařit.

Jednorázově zvýšený krevní tlak

Lidské tělo se neustále musí vyrovnávat s měnícími se podmínkami a faktory: stres, složení jídelníčku, spánkový režim, ale i například i léky, které užíváte, mají vliv na to, jak vaše tělo reaguje. Zvýšený krevní tlak může být jen jednorázovou záležitostí způsobenou některým z přechodných faktorů. Stejně tak může být způsoben něčím, čemu se říká "hypertenze bílého pláště." Jde o to, že jste z lékařské prohlídky tak nervózní, že vám při měření tlaku v ordinaci stoupne krevní tlak. Jednorázově naměřená zvýšená hodnota krevního tlaku nic neznamená.

Kdy se strachovat: Pokud se u vás vysoké hodnoty krevního tlaku objeví víckrát do měsíce (ať už si ho naměříte sami, nebo je vám změřen u lékaře). Neléčená hypertenze může vést k onemocnění srdce, nebo cévní mozkové příhodě.

Lehce zvýšené/snížené hodnoty krevních testů

Nechte hodnoty svých krevních testů na posouzení svému lékaři. Mírně zvýšené nebo snížené hodnoty krevních testů nejsou ničím dramatickým, co by bylo potřeba okamžitě řešit.

Nízký krevní tlak

Máte pocit, že byste se měli strachovat kvůli svému nízkému krevnímu tlaku? Je to podobné, jako kdybyste se strachovali, jestli náhodou nejste příliš bohatí. Nízký krevní tlak znamená menší zátěž pro vaše orgány a obvykle je považován naopak za pozitivní zdravotní charakteristiku.

Kdy se strachovat: Pokud se k nízkému tlaku přidá srdeční arytmie, neustále se vám točí hlava a "motáte" se, je nejvyšší čas vyhledat lékaře.

Pár dní nevolností, zvracení, nebo průjmu

Řada lidí má pocit, že musí se žaludečními nevolnostmi, průjmem, nebo zvracením okamžitě k lékaři, aby zjistil, zda se jedná o problémy způsobené virem, nebo o otravu jídlem. Nicméně z hlediska léčby je v podstatě jedno, co je příčinou vašich problémů. Pokud se k vašim potížím nepřidává intenzivní bolest podbřišku, vysoká teplota, nebo krev ve stolici, vaše tělo si s tím s největší pravděpodobností poradí samo. Velmi důležité však je, abyste předešli dehydrataci.

Kdy se strachovat: Pokud se cítíte malátní, nebo zvracíte krev.

Nebolestivá bulka

Spolu s tím, jak člověk stárne, objevuje se na jeho těle množství bulek. V naprosté většině případů se nejdená o rakovinu, i když se toho lidé často obávají. Většinou jde o benigní cysty, nebo tukové bulky pod kůží. Na další preventivní prohlídce je ukažte svému lékaři, ale není potřeba kvůli nim panikařit.

Kdy se strachovat: Nikdy nepodceňujte bulku v prsu. Bulky, které jsou bolestivé, zarudlé, nebo horké mohou být znakem skryté infekce, která potřebuje léčbu. Stejně tak je potřeba vyšetřit bulky, které se zvětšují.

Drobné krvácení z konečníku

Pokud objevíte na toaletním papíru jednou za několik měsíců kapičku krve, skutečně se nemusíte znepokojovat. Většinou jde o droboučké krvácení z hemoroidů. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, abyste změkčili stolici a nemuseli jste tolik tlačit.

Kdy se strachovat: Pokud krvácení přetrvává více než dva nebo tři dny, nebo pokud je bolestivé, je nutné vyhledat lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
12 příznaků, že máte možná HIV
Test: Jak dlouho ještě budete žít?
7 způsobů, jak předejít Alzheimerovi
Tajemství lidí, kteří nejsou nikdy nemocní
Mýty a fakta o chřipce
Zánět středního ucha: Má ho vaše dítě?