Menu
Úvod  ›   › 

Hubnutí podle věku: Dieta ve 20, 30 a 40

Jinak hubne dvacetiletá dívka a jinak čtyřicetiletá žena. Co byste měla udělat pro to, abyste se zbavila přebytečných kilogramů, ať už je váš věk jakýkoli?

Vaše váha se neustále mění v důsledku hormonálních, psychických a tělesných změn. Tělo čtyřicetileté ženy funguje zcela jinak než tělo patnáctileté dívky a tomu je potřeba přizpůsobit i hubnutí a případnou dietu. Několik kilo navíc, které nosíte v patnácti, se totiž mohou ve čtyřiceti velmi rychle proměnit v několik velikostí navíc. Jak tedy hubnout v každém věku?

Když je vám 20 až 30

Nejspíš milujete svobodu, nezávislost a už dávno nebydlíte s rodiči. Pokud vás trápí několik kilogramů navíc, měla byste v první řadě pochopit, kde děláte chybu a proč vám kilogramy přibývají. Podle odborníků na výživu jsou největším problémem mladých žen noční nájezdy na ledničku (typicky po mejdanu) a potom stravování ve fast foodech. Pizzy, hamburgery, hranolky a další typické produkty rychlého stravování jsou pro vaši postavu skutečnou pohromou. Prázdné kalorie, cukry a tuky jsou jejich společným jmenovatelem a když k tomu ještě připočtete častá posezení s přáteli plná smažených chipsů, koktejlů a podobných party položek, je jasné, kde se vaše přebytečné kilogramy berou. Pokud navíc studujete, nebo jste nedávno nastoupila do práce, nejspíš se potýkáte i s nedostatkem financí, proto kupujete nejlevnější potraviny a na úkor ovoce a zeleniny se ve vaší spíži objevují spíš polotovary, těstoviny, rýže a podobné levné potraviny.

Snažte se do svého jídelníčku zařadit více ovoce a zeleniny. Nemusíte si kupovat drahé druhy, ale soustřeďte se na sezónní nabídku. Místo toho, abyste si kupovala přes den jídlo ve fast foodu, připravujte si zdravé svačiny z domova. Pokuste se také redukovat příjem alkoholu. Pokud chcete hubnout, neměla byste si dopřát víc než tři skleničky alkoholu za týden. Nezanedbávejte význam snídaně a pokuste se důsledně dodržovat pět jídel denně. Pokud si dáte například odpolední svačinu, budete mít večer mnohem menší hlad a zkonzumujete toho na noc méně. Jídlo z rychlého občerstvení byste si neměla dopřát víc než dvakrát týdně (a to jen v případě, že si ho skutečně nedokážete odepřít).

Když je vám 30 až 50

Mezi třicátým a padesátým rokem se život většiny žen zásadně změní: máte stálého partnera, děti, svou vlastní domácnost, možná už za sebou máte i rozvod a nejspíš bezpočet diet, které jste vyzkoušela. V tomto věkovém rozmezí dochází k největším přírůstkům na váze. Částečný váhový přírůstek (dva až pět kilogramů) je v normě, ale pokud jste přibrala víc, je na čase s tím něco udělat.

Za vaším váhovým přírůstkem nejspíš stojí mimo jiné vyvařování rodině. Chcete jim dopřát teplé jídlo, takže navaříte. Při vaření samozřejmě ochutnáváte a pak je vám to líto vyhodit. Skutečnou pohromou pro vaši postavu je potom dojídání po malých dětech. Je vám líto vyhodit přesnídávku, kterou vaše batole nedojedlo? A uvědomujete si, kolik cukrů jste v těch několika lžičkách dodala svému tělu? Pokud jste navíc zkoušela už několikrát neúspěšně zhubnout, do hry vstupuje navíc i jo-jo efekt.

Snažte se při hubnutí soustředit na velmi lehké večeře. Ideálně byste si měla dát k večeři jen salát (například s tuňákem nebo vejcem), abyste své tělo na noc nezatěžovala trávením a hlavně jste stihla přijaté kalorie spálit. Po dětech zásadně nedojídejte a aby vás to nelákalo, vyměňte postupně sladkosti z jejich jídelníčku za čerstvé ovoce. Snažte se omezit i velikost porcí, které spořádáte. Uvědomte si, že děti i muži mají větší energetický výdej než ženy a nemůžete si dovolit zkonzumovat stejné množství jídla jako oni.

Když je vám víc než 50

Padesátku vnímají ženy obvykle jako velký předěl ve svém životě, protože kolem padesáti let nastupuje menopauza, která je častou příčinou velkého váhového přírůstku. Vaše chuť k jídlu bude nejspíš silnější, ale zato váš metabolismus se rapidně zpomalí. Jakmile nastoupí menopauza, vaječníky začnou produkovat méně ženských hormonů. Přebytečný tuk na vašich bocích a stehnech sice možná poněkud zmizí, ale zato se začne víc ukládat v oblasti břicha. Navíc bude mít vaše tělo tendenci zadržovat vodu, což se na vaší postavě také projeví. Pokles hladiny estrogenu zvyšuje váš apetit, takže budete mít neustále chuť na nějakou svačinku. Jenže prakticky všechno, čeho se dotknou vaše ústa, se promění v tuk, protože váš metabolismus pracuje mnohem pomaleji.

Pokud se chcete udržet i po menopauze v kondici, bez zvýšení aktivity a sportování to rozhodně nepůjde. Choďte, běhejte, lyžujte, jezděte na kole, zkrátka se hýbejte. Nezapomínejte na posilování, které představuje i vynikající prevenci proti osteoporóze. Místo toho, abyste přes den nekontrolovatelně "uzobávala" a dávala si neustále něco pro chuť, vyčleňte si každý den čas na jednu naplánovanou svačinku, během níž ukojíte svůj apetit a chutě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pomerančová kůže: Zásady proti celulitidě
4 důvody, proč nemůžete zhubnout břicho
Po porodu: Jak získat zpátky svou postavu
10 tipů od trenérů celebrit