Menu
Úvod  › 

Hygienické návyky, které více škodí, než pomáhají

Přestože máme v dnešní době k dispozici mnoho prostředků a pomocníků, díky kterým se nemusíme strachovat z bakterií a různého onemocnění, existují návyky, které víc škodí, než pomáhají.

Ačkoliv se snažíme dělat vše proto, abychom se vyhnuli nepříjemnostem - sušíme si ruce po toaletě sušičem, používáme bezkontaktní dávkovače mýdla a šálek na čaj si precizně v kanceláři umyjeme před každým použitím, mohou právě tyto činnosti vést k řadě problémů. Ačkoliv si myslíme, že řada hygienických návyků nás chrání, výzkumy ukazují opak.

Hygienické návyky, které jsou pochybné

Vysoušení rukou pomocí sušiče

Určitě vám neuniklo, že na veřejných místech, jako jsou restaurace, nákupní centra a jiné, začali miznout z toalet klasické papírové utěrky a nahradili je moderní sušiče, kterých se ani prstem nemusíte dotknout. Ovšem to, že jsou tak velice hygienické, je jen iluze. Ve skutečnosti se v nich shromažďují bakterie, které se po zapnutí šíří vzduchem a dostávají se do vašich vlasů, oblečení i plic. Staré dobré papírové utěrky jsou z hygienického pohledu mnohem lepší volbou.

Umývání rukou horkou vodou

Po toaletě pustíte co nejvíc teplou vodu, namočíte si ruce, utřete a odejdete. Nicméně ukazuje se, že teplota vody nehraje při tomto úkonu velkou roli. Důležitá je totiž délka mytí rukou. A ruku na srdce - většina lidí má ruce umyté za 5 vteřin. Ruce se doporučuje umývat půl minuty a stačí vlažná voda. Časté namáčení v horké vodě snižuje ochranu pokožky rukou, což se může projevit podrážděním kůže.

Časté sprchování

To, že se sprchujeme každý den, nám přijde normální. Podle odborníků to však nic dobrého nepřináší. Existují však lidé, kteří se sprchují i několikrát za den. Ovšem právě díky tomu se vystavují ještě většímu riziku, protože svou pokožku zbaví ochranného filmu. Časté mytí pokožku vysušuje, ta se stává živnou půdou pro mikroorganismy, které přenášejí infekce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články