Menu
Úvod  ›   › 

Hyperhidróza: Potíte se už příliš?

Propocené fleky v podpaží nepřipadají sexy asi nikomu. Kdy je ještě vaše pocení v normě a kdy byste měli začít přemýšlet o tom, že vyhledáte odbornou pomoc?

Pocení patří mezi přirozené funkce lidského těla a zřejmě nikdo nepředpokládá, že v parném létě, kdy je třicet ve stínu, vaše tělo nevyprodukuje ani kapičku. Problém ale nastává v okamžiku, kdy se začnete potit nadměrně, a to i v situacích, kdy k tomu objektivně není žádný důvod. Hyperhidróza, neboli nadměrné pocení, je nemoc jako kterákoli jiná, a ačkoli se nejedná o příliš známou diagnózu, trpí jí statisíce lidí na celém světě.

Je zřejmě zbytečné poukazovat na to, že jde o nemoc značně společensky handicapující, protože spolu s nadměrným množstvím potu znepříjemňuje nemocnému život neustálý zápach. Přitom se však záchvaty pocení nedají ničím vysvětlit, protože nemají žádný racionální základ. Pokud hyperhidrózou trpíte, jen velmi těžko se vám ji z tohoto důvodu podaří maskovat, protože záchvat pocení je zcela nepředvídatelný a nedá se ovlivnit. Výsledkem pocení je nepříjemný pocit nepohodlí a trapnosti, který pocení bohužel ještě zintenzivňuje a člověk se ocitá v bludném kruhu. Navíc symptomy umocňuje i to, že má nemocný zkušenost, že se v určité situaci začal nekontrolovaně potit a automaticky předpokládá, že v podobných situacích se jeho tělo zachová stejně. Předvídá tak problémy, které si v podstatě vsugerovává svým očekáváním.

Nanášení deodorantu do podpaží

Příčiny patologicky nadměrného pocení mohou být dvě:

  1. buďto je na vině psychika člověka
  2. nebo skutečná tělesná nemoc

Problém je v tom, že pravou příčinou nadměrného pocení nedokáže často odhalit ani odborník a z neporozumění důvodu vzniká celá řada nejasností a dalšího zmatení.

Nadměrné pocení se obvykle dětí na tři typy, z nichž každý vyžaduje zvláštní a speciální léčbu, takže je nezbytně nutná správná diagnóza:

Hyperhidróza

Primární

Primární hyperhidróza zahrnuje nadměrné pocení na jedné či více z následujících částí těla:

  • dlaně nebo ruce
  • chodidla nebo nohy
  • podpaží
  • obličej/vlasová část pokožky

Na zbytku těla se však člověk potí normálně. Pocení je symetrické; to znamená, že zpotí-li se jedna dlaň, zpotí se i druhá atd. Přesná příčina není známa a nebývá spojena s dalšími nemocemi. Zdá se, že potní žlázy nemocného jsou zkrátka víc aktivní a citlivé než žlázy ostatních lidí. Určitou roli hrají i genetické předpoklady. Obvykle se její příznaky objeví u lidí mladších pětadvaceti let, ale rozvinout se může v jakémkoli věku. Postiženi jsou stejně muži i ženy a objevuje se přibližně u tří lidí ze sta. Některé faktory, jako je například úzkost, horko, vypjaté emoce, nebo kořeněné jídlo, pocení zhoršují.

Sekundární

Sekundární hyperhidróza představuje méně běžnou diagnózu. Nadměrné pocení se může týkat v podstatě jakékoli části těla, ale oproti primární hyperhidróze je její příčina známa, nebo se předpokládá. Nadměrné pocení totiž doprovází obvykle jinou chorobu nebo neduh. Například onemocnění či zranění míchy může způsobit pocení jedné nohy. Pocení je obvykle asymetrické a postihuje pouze jednu část těla. V případě, že se vám nadměrně potí jedna ruka, noha, podpaží a podobně, měl by váš lékař vždy udělat patřičné testy, aby vyloučil možné přidružené onemocnění.

Generalizovaná

Jde o diagnózu, při které se jednoduše potíte víc, než je "normální." Jde opět o méně častý typ, než je primární hyperhidróza. Obvykle je způsobena skrytým onemocněním. Existuje celá řada onemocnění, která mohou zvyšovat míru pocení: úzkostné poruchy, problémy se srdcem, poškození nervů, onemocnění míchy, vedlejší účinky určitých drog a léků, hormonální problémy včetně hyperaktivní štítné žlázy, infekce, jisté typy rakoviny a podobně.

I když případné komplikace primární hyperhidrózy jsou v podstatě zanedbatelné, ze společenského hlediska jde o nepříjemnou komplikaci. Například pokud trpíte nadměrným pocením dlaní, každé podání a potřesení rukou se pro vás může stát nepříjemným zážitkem. Stejně tak můžete vnímat jako značně limitující neustále propocené podpaží. Nepříjemným důsledkem může být také podrážděná a oteklá kůže náchylnější k infekci. Nadměrné pocení také zvětšuje pravděpodobnost rozvoje ekzému.

Jak zabránit nadměrnému pocení?

Následující rady vám mohou pomoci, pokud má vaše onemocnění mírný průběh.

U podpaží

  • Používejte pravidelně normální antiperspiranty. Pozor ale, existuje rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem. Antiperspiranty potlačují vznik pocení, kdežto deodoranty zakrývají nepříjemný zápach. Pot sám o sobě nepáchne. Zápach je způsoben bakteriemi, které pot rozkládají.
  • Nekupujte si oblečení, na kterém budou skvrny od potu velmi patrné. Na bílém a černém oblečení jsou mokré skvrny vidět méně než na ostatních barvách.
  • Vyhýbejte se neprodyšným materiálům, jako je například nylon.

U nohou

  • Měňte si ponožky nejméně dvakrát denně.
  • Nejméně dvakrát denně používejte pudr na chodidla.
  • Střídejte páry bot. Nenoste tentýž pár dva dny po sobě, aby měl čas vyschnout.
  • Vyhýbejte se sportovním botám, které jsou obvykle méně prodyšné než klasické boty a noha se v nich víc potí.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Nadměrné pocení