Menu
Úvod  › 

Infekce, za které mohou kontaktní čočky

Nosíte kontaktní čočky? A víte, že vašemu zraku mohou nejen pomoci, ale způsobit i velmi nepříjemné a nebezpečné infekce? Následující nebezpečí uživatelům kontaktních čoček mohou hodně znepříjemnit život.

Nosíte je kvůli tomu, aby vám pomohly odstranit vady očí, ale paradoxně si právě jimi můžete zrak velmi zhoršit a někdy dokonce i nenávratně poškodit. Víte, jaké odstrašující infekce si můžete do očí zanést spolu s kontaktními čočkami?

Keratitida - zánět rohovky

Pokud své kontaktní čočky správně nečistíte, můžete si spolu s nimi zanést do oka infekci. Nedostatečně vydezinfikované čočky zvyšují riziko keratitidy, tedy zánětu rohovky. Mezi varovné symptomy zánětu rohovky patří rozostřené vidění (které může vygradovat v úplnou ztrátu zraku), zarudlé oči, bolest v a kolem očí, světloplachost, či výtok z očí.

Zlatý stafylokok

Přibližně osmdesát až devadesát procent infekcí způsobených kontaktními čočkami je bakteriálního původu. Mezi ně patří i jedna z nejčastějších, kterou je zlatý stafylokok. Jeho hlavní nebezpečí tkví v to, že se infekce může rozšířit na celou rohovku. V jejím důsledku může dojít ke zjizvení rohovky, které může vyústit až v trvalou ztrátu zraku.

Kvasinková oční infekce

Nedostatečná hygiena je nejčastější příčinou i kvasinkových infekcí, které mohou váš zrak poškodit. I když má většina lidí kvasinkovou infekci spojenou spíše s pohlavními orgány, postihnout může i oči. Mezi typické příznaky patří rozmazané vidění, pálení a svědění očí, kruhy a váčky pod očima, slzení, přecitlivělost na světlo, červené oči, bolest v očích. V případě, že se u vás kterýkoli z těchto varovných symptomů objeví, je nutné co nejrychleji vyhledat lékařskou konzultaci.

Pravidla prevence

Pokud chcete riziko oční infekce minimalizovat, musíte dodržovat základní pravidla prevence. Velmi rizikové je koupání v kontaktních čočkách, při kterém právě hrozí zvýšené riziko infekcí. Vyvarujte se také spaní v kontaktních čočkách. Při spánku v kontaktních čočkách je omezen přísun kyslíku a oči jsou tak mnohem citlivější a náchylnější k rozvoji infekcí. Stejně tak se je v žádném případě nepokoušejte čistit obyčejnou vodou. Jejich uchovávání ve speciálním roztoku redukuje výskyt bakterií. Před jakoukoli manipulací s kontaktními čočkami si umyjte ruce vodou a mýdlem. Zapomeňte také na půjčování a sdílení kontaktních čoček.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Cviky, které vám zlepší zrak
8 módních trendů, které vám zničí zdraví
Kontaktní čočky versus brýle: Kdo vyhrává?
Kontaktní čočky, nebo laser: Co si vybrat?
Barevné kontaktní čočky: Co musíte vědět, než si je pořídíte