Intimní hygiena, aneb jak pečovat o svůj klín
Intimní partie jsou mnohem citlivější a vyžadují jinou péči než zbytek vašeho těla. Následujícími zásadami byste se měla řídit, pokud si nechcete zadělávat na zbytečné problémy.
Hned na začátku si odpovězte na jednoduchou otázku: Jak pečujete o svůj klín a jak probíhá hygiena vašich intimních partií? Pokud jste na tom stejně jako většina žen, použijete k omytí stejný sprchový gel jako na zbytek těla, nepřemýšlíte nad tím, jak se po použití toalety utíráte a kupujete si krajkové spodní kalhotky, které se dají prát jen na čtyřicet stupňů. Porušení zásad intimní hygieny přitom vede k řadě zdravotních problémů a nepříjemností, kterým můžete jednoduše předejít:
Rozhodně ANO:
- Měňte si spodní kalhotky každý den.
- Tanga vyměňte raději za klasické kalhotky nebo kalhotky s nohavičkou. Úzký proužek kalhotek typu tanga má totiž tendenci víc se posunovat a kromě toho, že dráždí pokožku a sliznice, přispívá k rozsevu bakterií z okolí konečníku.
- Pořizujte si kalhotky, které se dají prát minimálně na šedesát stupňů.
- Při menstruaci si měňte vložku nebo tampón minimálně třikrát denně. V žádném případě nenechávejte tampón na místě déle než čtyři hodiny.
- Po vykonání velké potřeby se vždy utírejte zepředu dozadu, v opačném případě si roznášíte bakterie do okolí vagíny.
- Samozřejmostí by mělo být umytí rukou před každým kontaktem s vašimi genitáliemi.
Rozhodně NE:
- Nenoste příliš úzké džíny nebo kalhoty, které způsobují podráždění genitálií a mimo to mohou být příčinou i kvasinkových infekcí, protože nepřirozeně zvyšují teplotu v této oblasti.
- Nezůstávejte zbytečně dlouho v mokrých plavkách a snažte se z nich co nejdříve převléci do suchého spodního prádla. Vlhké, teplé prostředí je ideální k šíření bakterií.
- Kupujte si raději čistě bavlněné kalhotky, které dráždí oblast genitálií méně než kalhotky ze syntetických materiálů.
Jak často se koupat?
Abyste zabránila množení bakterií, měla byste si intimní partie omývat každý den. Pozor však, řeč je pouze o vnějších rodidlech. Pokud to s hygienou přeženete a budete se snažit omývat i vnitřek vagíny, můžete si jen uškodit. Sliznice mají samočistící schopnost a mycí prostředky jim škodí. Stejně tak to nepřehánějte ani s frekvencí sprchování, protože tak narušujete přirozené poševní prostředí. I v horkých dnech nebo při menstruaci byste se měla, podle odborníků, sprchovat maximálně dvakrát denně. Vysoušejte se potom vždy suchým ručníkem, protože vlhké prostředí nahrává bakteriím.
Čím se umývat?
Vaginální prostředí obsahuje takzvanou bakteriální mikroflóru, která udržuje vyvážené pH a plní ochrannou funkci. To je také důvod, proč jsou klasické mycí prostředky pro intimní hygienu povětšinou nevhodné, protože jsou příliš agresivní. Investujte do přípravků, které jsou přímo určeny pro intimní hygienu, neobsahují mýdlo, nejsou parfemované a mají neutrální pH. V žádném případě nepoužívejte na své intimní partie jakýkoli kosmetický produkt (deodorant, olej, krém).
13 věcí, které byste měla vědět o jeho těle
Depilace voskem může způsobit infekci
Velikost vagíny: Moc malá, nebo velká?
Kvasinková infekce: Alternativní možnosti léčby
Test: Jaké je vaše vagina IQ?