Menu
Úvod  ›   › 

Jak být šťastná, aneb 25 kroků ke štěstí

Je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Pocit štěstí a spokojenosti vám přihrají maličkosti a detaily. Nechte se inspirovat a pusťte štěstí do svého života.

Co je tajemstvím štěstí? Experti se shodují, že odpověď leží v našem přístupu k životu, protože jsme to jen my, kdo určuje, zda jsme šťastní nebo ne. Lidé s pozitivním pohledem na svět udávají mnohem větší spokojenost a pocit štěstí než pesimisté. Magazín Glamour oslovil odborníky a spolu s nimi sestavil pětadvacet jednoduchých kroků, které vám pomohou štěstí dosáhnout:

1. Smějte se, kdykoli to jde. Už Charles Darwin zjistil, že výraz tváře ovlivňuje naši náladu, která se mu přizpůsobuje. Pokud se budete usmívat, zlepší se i vaše nálada.

2. Lidé zabývající se akupunkturou a akupresurou doporučují při stresu na několik sekund zmáčknout bod, který se nachází přesně mezi vaším obočím.

3. Přestaňte se stresovat nepořádkem. Pokud nestihnete uklidit, berte to jako důkaz, že máte na starosti užitečnější věci. Byt jako z katalogu navíc vždy působí podezřele a patologicky.

4. Mluvte co nejvíc se svými přáteli. Psychologové potvrzují pravdivost hesla, že sdílené štěstí je dvojnásobné, kdežto sdílená bolest poloviční.

5. Vymalujte si svůj byt barvami, které jsou vám sympatické. Po návratu z šedivého města budete mít lepší náladu a místnosti na vás budou působit útulně a uklidňujícím dojmem.

6. Buďte pozitivní. Vyhraďte si v každém dni minimálně hodinu, kdy budete cíleně pozitivní a nedovolíte sama sobě vyslovit jedinou negativní věc. Uvidíte, jak vás to příjemně naladí.

7. Nic neničí životní spokojenost tak dokonale jako dluhy. Pokud je máte, stanovte si strategii, jak s nimi zatočit. Vezměte si klidně na pomoc finančního odborníka, který vám pomůže sestavit vhodný plán. Jakmile získáte kontrolu nad svými financemi, budete ji mít i nad svým životem.

8. Vyzkoušejte nový recept. I když není vaření vaším nejoblíbenějším koníčkem, najděte si recept, na který byste měla chuť a zkuste uvařit nové jídlo. Budete mít radost z toho, že jste to zvládla.

9. Doplňte stav vitamínu B. Nedostatek vitamínů B1 a B3 vede k únavě a podráždění. Cereálie, ryby a maso jsou jejich dobrým zdrojem.

10. Najděte si sport, který vás bude bavit, a nechte si zvednout náladu endorfiny. Při vybírání vhodného pohybu zohledněte své osobnostní založení; zda vám vyhovují spíš kolektivní sporty, soutěžení, nebo aktivity, kde jste bez ostatních lidí.

11. Kupte si řezané květiny. Jde o jeden z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů, jak si pořídit dobrou náladu.

12. Je samozřejmé, že bez peněz a materiálního zajištění by se vám žilo jen velmi obtížně, ale zkuste od nich na chvíli odhlédnout a myslet méně materiálně. Zamyslete se nad tím, jaká pozitiva nesouvisející s majetkem a zajištěním ve svém životě máte.

13. Otevřete si láhev vína. Australští vědci prokázali, že lidé, kteří si dopřejí jednu nebo dvě skleničky vína denně jsou společenštější a méně izolovaní.

14. Když se cítíte ve stresu, vypněte počítač a vyrazte ven na slunce a do přírody. Jen si sedněte, zavřete oči, nechte slunce, aby vám hřálo do obličeje a za pár minut se budete cítit mnohem uvolněnější.

15. Líbejte se a objímejte. Čím více doteků si s partnerem či přáteli vyměníte, tím menší bude vaše deprese.

16. Pusťte si oblíbenou komedii. Kardiologové už dávno ví, že smích má velmi pozitivní vliv na kondici vašeho srdce a chrání před kardiovaskulárními onemocněními.

17. Oběd si rezervujte sama pro sebe. Vypněte telefon, zakažte si myšlenky a hovory o práci a jen poobědvejte na lavičce v parku. Soustřeďte se na chuť jídla, svěží vzduch a zpívající ptáky. Zpátky do práce se vrátíte v mnohem lepší náladě.

18. Buďte realistická. Místo toho, abyste si dávala předsevzetí typu: budu cvičit každý den, slibte si, že si půjdete zacvičit třikrát týdně. Nebudete mít potom výčitky, že jste své předsevzetí nedodržela a zajistíte si tak lepší pocit.

19. Naučte se omlouvat. Pokud uděláte chybu, měla byste jí být schopná přiznat a omluvit se za ni. Omluva má mimořádně očisťující účinek.

20. Kupte si produkty s vůní zeleného jablka nebo okurky. Je prokázané, že tyto dvě vůně působí proti úzkosti, stresu a depresím.

21. Užijte si slunce. UV paprsky pomáhají tělu vytvářet vitamín D, který mimo jiné udržuje vysokou hladinu serotoninu, hormonu ovlivňujícího naší náladu. Pokuste se denně strávit na slunci minimálně patnáct minut.

22. Zásobte se pozitivní hudbou, která povzbudí váš mozek. Pokud si k tomu ještě najdete čas, abyste si na ni zatančila, vaše špatná nálada zmizí v nedohlednu.

23. Zajděte si na masáž. Pomůže vám hned dvakrát; jednak povzbudí vaše tělo a zároveň vás osvěží psychicky. Navíc se při ní vyplavují endorfiny, které vám přihrají dobrou náladu.

24. Vyhraďte si denně hodinu, kdy se vůbec nepodíváte na maily. Zejména pro ženy je mailová komunikace zdrojem stresu, protože mají pocit, že musí odpovědět okamžitě. Nebojte se a dejte si hodinu mailovou pauzu.

25. Pohádejte se. Přestaňte se dívat na hádku jako na něco mimořádně ošklivého a odsouzeníhodného. Konstruktivní hádka může velmi rychle a efektivně vyčistit vzduch, tak toho využijte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 způsobů, jak nezemřít předčasně
Starší ženy jsou v sexu spokojenější
22 nepsaných pravidel, která byste měla respektovat
Test: Jak bude váš život vypadat za deset let?