Jak chránit a podpořit plodnost
Celebrity rodí vesele po čtyřicítce, výzkumy tvrdí, že po pětatřicítce máte plodnost o pětadvacet procent nižší a deset procent žen v plodném věku má problémy s otěhotněním. Co si z toho všeho máte vzít?
Stále více žen v současné době odkládá mateřství až na pozdější věk a je tudíž potřeba, aby si svou plodnost chránily co nejlépe. Co můžete tedy můžete vy sama udělat pro to, abyste si svou plodnost do budoucna chránila?
Výživa a cvičení
Odborníci jsou přesvědčeni, že jídelníček bohatý na vitamíny, minerály a nenasycené mastné kyseliny udržuje tělo ve formě a připravuje je na budoucí těhotenství. Ženy odkládající těhotenství na pozdější věk, které však někdy děti mít chtějí, by měly užívat multivitamínové doplňky obsahující minimálně čtyři sta mikrogramů kyseliny listové.
Měla byste mít na paměti, že pravděpodobnost úspěšného početí stoupá v případě, že máte zdravou tělesnou hmotnost. Lékaři zdůrazňují, že hmotnost je jedním z určujících faktorů plodnosti; může podpořit, či zcela zničit vaše snažení. Ženy s nadváhou i podváhou mají s otěhotněním mnohem větší problémy než jejich kolegyně s průměrnou hmotností. S obezitou je totiž spojená nerovnováha inzulínu, což vede k problémům s ovulací. Oproti tomu ženy s příliš nízkou tělesnou hmotností mají opět problém s ovulací, protože nemají dostatek tělesného tuku, který by ji zajistil.
Kouření a alkohol
Pokud kouříte, ohrožujete tím svou plodnost. Cigaretový kouř totiž postihuje téměř všechny orgány a mimo jiné ničí prostředí uvnitř vaječníků. Čím déle kouříte, tím více se snižuje pravděpodobnost, že počnete bez problémů.
Ohledně konzumace alkoholu si však vědci stále nejsou zcela jisti. Zatímco některé studie tvrdí, že jedna sklenice vína denně může zlepšit zdravotní stav i plodnost ženy, jiné výzkumy tvrdí, že ženy pijící víc než pět sklenic vína týdně mají o polovinu menší plodnost. Obecně se však lékaři shodují, že mírná konzumace alkoholu vaší plodnosti uškodit nemůže, neuměřené množství má výrazně negativní vliv.
Onemocnění a infekce
Jakékoli gynekologické problémy, ať už endometrioza, nepravidelná menstruace, či gynekologické záněty, mohou být předzvěstí budoucích problémů. Věnujte svému tělu dostatečnou pozornost a všechny podezřelé nepravidelnosti či příznaky ihned konzultujte se svým gynekologem. Podobné je to i s gynekologickými zákroky; i některé banální mohou představovat pro vaši budoucí plodnost ohrožení. Nebojte se ptát a informovat o všech potenciálních rizicích. Možná existuje méně invazivní řešení.
Velkým rizikem pro vaši plodnost jsou pohlavně přenosné choroby. Genitální herpes, kapavka, nebo chlamydie mohou vaše snažení o potomka zcela zhatit. Pozdní diagnóza nebo nedostatečné přeléčení těchto pohlavních nemocí představuje jeden z nejrizikovějších faktorů.
Jste těhotná? Příznaky raného těhotenství
Zjistěte nejpravděpodobnější termín početí
Kdy je na těhotenství pozdě, aneb co nevíte o plodnosti
Kdy otěhotnět, aneb co musíte vědět o ovulaci