Jak dlouho ještě budete plodná?
Přemýšlíte o dítěti a utěšujete se tím, že máte ještě dost času? A jste si tím tak jistá? Možná máte na početí dítěte mnohem méně času, než si vůbec myslíte. Odpovězte na následující otázky a zjistěte, jak dlouho ještě budete schopná počít dítě.
1. Kolik vám je let?
Nejpodstatnějším faktorem v otázce vaší plodnosti je věk. Podle odborníků je hlavní problém v tom, že většina žen odkládá početí dítěte až na pozdější věk, kdy se plodnost zásadním způsobem snižuje. Někteří lékaři věří, že vrchol plodnosti přichází už kolem dvacátého roku a ve třiceti už kvalita vajíček postupně klesá. Jde o postupný proces, takže není potřeba panikařit, že už od příštího měsíce nebudete moci počít. Nicméně zatímco v pětatřiceti ještě bez odborné pomoci počnou tři čtvrtiny žen, ve čtyřiceti je to už jen polovina a o pět let později už méně než deset procent.
Navíc s věkem stoupá riziko potratu. V pětatřiceti letech se vyskytne u jednoho z pěti těhotenství, ale o sedm let později už postihne každou druhou ženu. Navíc starší vajíčka zvyšují riziko genetického poškození plodu.
2. Kouříte?
Pokud jste na tuto otázku odpověděla kladně, opět si tak snižujete šance na přirozené početí. Působení nikotinu na vajíčka ovlivňuje nejen jejich kvalitu, ale snižuje i funkčnost vaječníků. Čím víc cigaret žena denně vykouří, tím jsou její šance na přirozené početí menší. Kouření navíc může uspíšit příchod menopauzy.
3. Kolik vážíte?
Vaše tělesná hmotnost - respektive nadváha nebo naopak podváha - může výrazně ohrozit vaši plodnost. Pokud je váš BMI vyšší než 30 nebo naopak nižší než 18, může být poznamenaná vaše ovulace a tím i ohrožena vaše plodnost. Častým problémem žen s nadváhou nebo podváhou je nepravidelná menstruace a pokud tedy pomýšlíte na dítě, měla byste si udržovat zdravou tělesnou hmotnost.
4. Jaké užíváte léky?
Tisíce léků na předpis, ale i nadužívaných volně dostupných léků - včetně bylinných přípravků - může mít na plodnost vliv. Vás by mělo především zajímat, zda léky, které užíváte, nemají vliv na hormony, které zodpovídají za ovulaci a za stimulaci vaječníků. Může se jednat například o steroidy (užívat je mohou například admatici, nebo lidé postižení revmatickou artrididou), některá antidepresiva, nebo léky na žaludek. Vždy se u svého lékaře informujte, zda jejich užíváním nemůže být nějakým způsobem ovlivněna vaše plodnost. Problematické může být z tohoto hlediska i užívání hormonální antikoncepce, kdy tělo může potřebovat několik měsíců k tomu, abyste začala opět ovulovat. Opatrná buďte i při užívání bylinných přípravků. lidé mají často tendenci jejich množství přehánět a můžete tak nepříznivě ovlivnit svou plodnost (problematická může být například echinacea, ginkgo a další).
5. Měla jste někdy pohlavní chorobu?
Pokud jste někdy v minulosti onemocněla pohlavní chorobou, ale byla jste diagnostikována včas a vyléčila jste se, na vaši plodnost to s velkou pravděpodobností nebude mít žádný vliv. Pokud jste však byla podchycena pozdě, nebo nedostatečně léčena, můžete mít s otěhotněním v budoucnu značný problém. Například neléčené chlamydie způsobují záněty, které mohou vést k neplodnosti. Chlamydie a kapavka mohou být také příčinou srůstu vaječníků, které plodnost dále snižují.
6. Vyskytly se při vašem posledním porodu komplikace?
I v případě, že jste rodila císařským řezem, nemusíte mít s početím a donošením dalšího dítěte žádné potíže. Na druhou stranu však obtížný a problematický porod může plodnost negativně ovlivňovat a snižovat vaše šance na přirozené otěhotnění.
7. Máte pravidelnou menstruaci?
Pokud trpíte nepravidelnou menstruací, nebo je váš cyklus velmi dlouhý (víc než 36 dní), nebo naopak velmi krátký (méně než 22 dní), je pravděpodobné, že vaše vaječníky nepracují správně, což bude mít vliv na vaši plodnost a ztíží vaše otěhotnění. Každá žena je individualita a má jiný vyklus, ale v případě nepravidelné menstruace byste vždy měla kontaktovat svého lékaře, který určí příčinu.
Nejlepší polohy pro otěhotnění
Příznaky ovulace: Kdy máte plodné dny?
Nedaří se vám otěhotnět? Může za to stres!
Falešně pozitivní těhotenský test: Může se to stát?
Otěhotnění po potratu: Jak dlouho musíte čekat?