Jak jíst, když chcete otěhotnět
Je jasné, že když jste těhotná, musíte si dávat pozor na to, co jíte. Jenže složení vašeho jídelníčku ovlivňuje i schopnost vašeho početí. Co jíst předtím, než otěhotníte?
Každá matka touží po tom, aby její dítě bylo co nejzdravější a nejsilnější. Tyto věci přitom můžete ovlivnit už v absolutním začátku; tedy před samotným početím. Složení jídelníčku pomůže položit základy zdraví dítěte a vyhnout se případným problémům.
Kyselina listová
Plánujete dítě? Podle odborníků byste měli významně zvýšit příjem kyseliny listové, která je jednou z nejdůležitějších složek jídelníčku. Ta je totiž nezbytná pro správný růst buněk a vývoj embrya. Podle odborníků potravinové doplňky s obsahem kyseliny listové, které žena bere měsíc před početím a v průběhu prvního trimestru, snižuje riziko neurologických vrozených vad o padesát až sedmdesát procent. Pokud se pokoušíte o početí, měla byste podle lékařů užívat doplňky obsahující 400 mikrogramů kyseliny listové každý den. Kyselinu listovou najdete i v listové zelenině, avokádech, arašídech, cereáliích a pomerančovém džusu.
Zdravé stravovací návyky
V období, kdy se snažíte otěhotnět, nebo už jste těhotná, měla byste vybírat takové potraviny, které vám poskytnou velké množství živin s přiměřeným množstvím kalorií. Vybírejte jídla, která obsahují vitamíny, minerály, proteiny a vlákninu. Omezte tuk, cukr, konzervanty a další aditiva. Snažte se hledat produkty bez pesticidů a mléčné výrobky bez hormonů.
Čemu se vyhnout
V období, kdy se snažíte otěhotnět, se vyhýbejte jídlům ze syrových ryb, plodů moře, vajec, masa a drůbeže. Nežádoucí je i intenzivní konzumace tuňáka, žraloka, či makrely. Zapomeňte na nepasterizované mléko, zrající měkké sýry typu brie, feta, Camembert a podobně. Ujistěte se, že zelenina a ovoce, které si dáváte, jsou dobře omyté. Zejména nebezpečná může být jejich příprava na prkénku, na kterém jste předtím krájeli syrové maso.
Pitím ke zdraví
Voda by měla být číslem jedna před otěhotněním i v průběhu těhotenství. Lidské tělo je z naprosté většiny tvořeno vodou, která zajišťuje životní funkce. Denně byste měla vypít osm sklenic tekutiny (nejlépe vody), aby se vaše tělo zbavilo toxinů. Vyhýbejte se však konzumaci slazených nápojů, které vaše tělo zahlcují pouze prázdnými kaloriemi. Kromě toho umělá sladidla neprospívají ani vám, ani vašemu dítěti.
Kofein
Kofein je nejen stimulující složkou, ale zároveň má i diuretické účinky, tedy působí močopudně. Podle výzkumů International Food Information Council Foundation vysoká hladina kofeinu prodlužuje čas potřebný k tomu, než se vám podaří počít. Přiměřená konzumace kofeinu na druhou stranu dobu potřebnou k početí neovlivňuje. Jiné studie však dokázaly, že kofein může být příčinou potratu či zpomalení růstu vyvíjejícího se dítěte. Nebezpečná je konzumace tří a více šálků kávy za den.
Alkohol
Neexistuje žádné množství alkoholu ani žádný jeho druh, který by byl před a po početí bezpečný. Vrozené vady spojené s raným vystavením plodu alkoholu se bohužel rozvinou v prvních třech až osmi týdnech těhotenství, tedy ještě dřív, než vůbec zjistíte, že jste těhotná. Měla byste proto eliminovat jeho příjem i v období, kdy se snažíte otěhotnět. Kromě toho výzkumy The American College of Obstetricians and Gynecologists dokázaly, že ženám konzumujícím alkohol trvá mnohem déle, než se jim podaří otěhotnět.
Nejlepší sexuální polohy pro otěhotnění
Tipy pro rychlejší otěhotnění
Podpořte svou plodnost
Co musíte udělat, než otěhotníte
Chcete dítě? Milujte se každý den!