Jak léčit úpal a úžeh u dětí
Během léta, kdy je slunce přespříliš a teploty olizují teploměr hodně vysoko, hrozí dvě nebezpečí. Jsou to úpal a úžeh, dva zdravotní problémy, které si často lidé pletou. Jak je od sebe rozpoznat a čím se liší, si prozradíme v následujícím odstavci.
Jak poznat úžeh
Zdroj:Úpal a úžeh u dětí
- Opálení nebo spálení kůže od slunění
- Projevy jsou podobné, jako při úpalu či zánětu mozkových blan
- Zdravotní nesnáze se dostaví hned nebo s časovým zpožděním
- Dojít může i ke ztuhnutí šíje
- Úporná bolest hlavy (hlavně v noci)
Jak poznat úpal
- Nevolnost až na zvracení - bolest hlavy
- Stoupání tělesné teploty a zhoršené dýchání
- Suchá pokožka bez potu´
- Svalové křeče, šok, ztráta vědomí
- Rudost v obličeji
Poskytnutí první pomoci
Jakmile zaznamenáme příznaky podobné úpalu či úžehu, snažíme se zamezit propuknutí kritického stavu. U úpalu se snažíme ochladit tělo (přesuneme dítě do stínu, koupel ve vlažné vodě). Rovněž zajistíme přísun vlažných tekutin a podáváme v malých dávkách. Dojde-li k poruchám vědomí, ihned vyhledáme lékařskou pomoc.
Úžeh má podobná opatření - okamžitě přesuneme dítě do stínu, položíme jej a zvedneme nohy. Hlavu dítěti přikryjeme šátkem namočeným ve vlažné vodě, a také zajistíme přísun tekutin, jako při úpalu. Na bolest hlavy podáváme Nurofen či Panadol. Jestliže má dítě poruchy vědomí, ihned vyhledáme lékaře, a to i v případě, že se jeho stav nelepší.
Popis úpalu
Úpal je reakce organismu na celkové přehřátí, může k němu dojít i v přehřáté místnosti, kde je horký a dusný vzduch, při dlouhé cestě autem bez klimatizace apod. Příčinou je v podstatě selhání termoregulace, která nestíhá ochladit vnitřní orgány.
Popis úžehu
Zatímco úpal nepotřebuje přímé slunce, úžeh se sluníčkem přímo souvisí. Občas se používá termín sluneční úpal (odtud ta záměna). Příčinou je silné žhnutí slunce na hlavu nechráněnou pokrývkou. Dochází zde tedy k přehřátí mozku a mozkových blan. Úžeh je zrádný v tom, že se nemusí projevit hned, ale často se objeví s několikahodinovým zpožděním (nezřídka i během spánku v noci). Pamatujte, že lepší než řešit
Další články k tématu: Děti a zdraví