Menu
Úvod  › 

Jak mohou hádky rodičů ovlivnit dítě?

Neshody jsou součástí každého vztahu, ale je potřeba umět je řešit, nejen kvůli sobě samotným, ale právě kvůli dětem. Naši nejmenší jsou v mnoha ohledech doslova jako houby, nasávají do sebe různé informace, vzorce chování, a ty pak utvářejí jejich osobnost. Postoje ke konfliktům a způsob komunikace je jedna z nejdůležitějších věcí, které se mohou děti od rodičů naučit.

Chtít po dospělých lidech (rodičích), aby se nikdy nepohádali, je nesmysl a ani by to nebylo žádoucí. Nicméně není konflikt, jako konflikt a mnohé hádky mezi rodiči skrývají v sobě nebezpečí. Děti, jež jsou vystaveny nekontrolovatelným emočním výbuchům, prudké výměně názorů, ale i nesrozumitelnému a dlouhodobému tichu si mohou odnést z takových hádek psychické hendikepy. Panuje-li v domácnosti napětí a hádky, není to nic příjemného.

Neshody ve vztahu

Výměna názoru nemusí být vůbec špatná, protože děti uvidí, že lidé se mohou milovat, respektovat navzdory rozdílným názorům. Dítě se z hádek rodičů učí důležitým dovednostem, ale bohužel i patologickému chování. Záleží, jak hádka probíhá. Zda se tříská dveřmi, ignoruje, mlčí, požívají vulgární slova, manipuluje, citově vydírá, vyhrožuje, nedej bože fyzicky napadá. Anebo zda rodiče mají své emoce pod kontrolou a snaží se nalézt nejlepší řešení pro všechny a umí s nakonec společně i zasmát.

Jak hádky dětem škodí?

Je patrné, že co se doma dítě naučí, to pak bude v dospělosti samo praktikovat. Protože bude považovat takovýto styl řešení problémů za normální. Případně někde v hloubi duše bude vědět, že to správné není, ale jinak to zkrátka umět nebude. To by bylo ještě to menší zlo.

Angličtí vědci totiž zjistili, že hádky rodičů mají dopad na vývoj dětského mozku. Dusná atmosféra ovlivňuje růst mozku dítěte, tudíž opakované konflikty mohou vést k rozvoji psychických chorob a menšímu mozku oproti věkovému průměru.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Stali jsme se rodiči!