Menu
Úvod  › 

Jak překonat šikanu v práci

Jste v práci denně až do večera s tím, že vám šéf dává pořád více a více úkolů, vybíjí si na vás svou špatnou náladu a neustále vás shazuje před ostatními kolegy? Nebo vás snad šíkanují sami kolegové, svými pošklebky, naschvály či vyřazením z kolektivu? V tomto článku si řekneme o různých forem šikany na pracovišti a jak se proti ní bránit.

Jak to vypadá, když vás šikanuje šéf?

Neustále dostáváte více a více práce a tím pracujete často přesčas, ignoruje vás, když mu chcete něco sdělit. Tyto situace vám naznačují, že je něco v nepořádku a že na vás šéf pohlíží úplně jinak, než na ostaní kolegy. Jednoduše řečeno, jste jeho terčem. Tomuto typu šikany se říká "bossing". Šikanování už to může být, pokud si na vás začne vybíjet svou špatnou náladu, dokonce vám začne zadávat nesplnitelné úkoly, ať už svým obsahem či termínem odevzdání. Začíná se to horšit, když vám například přidělí kancelář, která není příliš prostorná a je tím nejhorším místem, které jste vůbec mohli ve firmě navštívit; anebo v případě, kdy dochází k vyplácení finančních bonusů či odměn všem ostatním kromě vás. Ještě horším druhem šikany na pracovišti je sexuální obtěžování, od okukování až po tělesný kontakt. Po tom všem, co vám váš nadřízený dělá, vás často zve na večeři anebo k němu domů. V horších případech dojde také k fyzickému kontaktu přímo na pracovišti, třeba když pro něj děláte přes čas a jste sami dva na pracovišti. Může vám také vyhrožovat a vydírat vás.

Šikana mezi kolegy

Šikanování mezi kolegy, jinak řečeno "mobbing", probíhá dosti podobně, jako když vás šikanuje nadřízený. Začíná to u nevinného pošťuchování, narážek a menších naschválů. To berete jakžtakž s humorem. Ale potom se to zhorší, oddělí vás od kolektivu, nikdo se s vámi nebaví. Jen vám dělají ještě větší naschvály, díky nimž vás ztrapňují před ostatními. Vy si to necháte líbit a budete třeba dělat to, co vám řeknou, jen abyste se vrátili do kolektivu. Jenže oni vás nikdy zpět nevezmou. Tímto jim dáte ještě větší moc. Šikana ze strany kolegy může být, stejně jako u šéfa, také sexuální.

Když je obětí šéf

Šikanován nemusí být pouze zaměstnanec, může to být také nadřízený. A to v případech, kdy se proti němu spolčí všichni jeho podřízení, ať už mají jakýkoliv důvod. Třeba i jen tak pro zábavu, protože je nováček, anebo jim zkrátka nesedne.

Ať už jste zaměstnanec či nadřízený, rozhodně si to nesmíte nechat líbit. Bojujte s tím. Jste také člověk a máte svá lidská práva. Taková šikana má na vaši psychiku velice negativní vliv. Může vás to dlouhodobě poznamenat, budete mít problém věřit lidem, nebudete moci spát, budete apatičtí a můžete upadnout do depresí. Poté vám pomůže jedině psycholog svými sezeními, a to může být nákladné. Pojďme se podívat na způsoby, jakými se bránit proti takové šikaně.

Prostě to překonám

K této možnosti se, bohužel, přiklání většina šikanovaných zaměstnanců. Je to pro ně nejjednodušší možnost, prostě to nechat být a nějak se s tím naučit žít. Někdo to prostě zkusí překonat, třeba proto, že chce ve firmě zůstat a někdo si nechce přidělávat starosti s tím, že by se to řešilo například s komisí dané firmy. V horších případech by se to mohlo obrátit proti nim samotným.

Nechovejte se jako oběť

Pokud se jedná pouze o šuškání si mezi kolegy anebo ticho, když vejdete do místnosti, nejlepším řešením je se ozvat. Ukázat ostatním kolegům, kteří snad o vás šíří drby či si o vás šuškají a podivně se na vás dívají, že nejste žádná oběť. Nesmíte se tak chovat, nebo vás tak ostatní začnou brát.

Utnutí již v zárodku

Pokud jste šikanováni ze strany spolupracovníků, můžete jít přímo za svým nadřízeným, situaci mu sdělit a detailně popsat především chování vašich kolegů. Je-li šikana ze strany nadřízeného, nejlepším řešením je to ihned ohlásit na personálním oddělení firmy. Proto je nutné mít vše zdokumentované, pokud chcete nad šikanou svého šéfa zvítězit, musíte být asertivní. Nejlepší je mít svědky, spolehlivé lidi, které znáte a kteří jsou ochotni vám vše dosvědčit.

Výpověď

Další, krajní, možností je skončit. Pokud si vás ostatní neustále dobírají, pomlouvají vás, dělají vám naschvály či vás snad vydírají a vašemu šéfovi je to lhostejné, můžete prostě odejít. Pokud byste se pokoušeli takto vašeho nadřízeného nahlásit, mohlo by to pro vás třeba skončit špatně a vaše pověst mohla být poškozena. Poté byste vy byli ti špatní. Na druhou stranu jste měli práce nad hlavu a navíc jste ji dělali z donucení, protože jste neměli na výběr. To není zrovna to pravé, vy máte navíc. Můžete začít znovu a třeba se budete mít lépe.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (3 hlasy)


Další články k tématu: Starosti s prací