Menu
Úvod  › 

Jak naučit děti plavat

Čím dřív seznámíte své dítě s vodou, tím dřív se naučí plavat a bude se ve vodě cítit dobře. Co musíte udělat proto, aby se vaše batole sžilo s vodou?

Každý rok přijdou stovky dětí o život v důsledku utonutí. Nejrizikovější skupinou jsou potom děti mladší pěti let. Podle odborníků je nejrizikovějším faktorem při dětských utonutích prostředí (nedostatečně zabezpečený bazén a podobně) a věk dítěte. Varující na smutných statistikách je skutečnost, že velká část dětí se utopí v situacích, kdy se nachází v blízkosti dospělých osob.

Dospělí mají totiž mají tendenci podceňovat nebezpečnost situace. Malé děti se mohou utopit velmi rychle a potichu. Navíc se mohou utopit jen v několika centimetrech vody, které by dospělého člověka nikdy nemohly ohrozit. Víc než sedmdesát procent případů utonutí batolat je způsobeno nedostatečnou pozorností dospělých.

Kromě vaší stoprocentní pozornosti ochráníte své dítě nejlépe tak, že je seznámíte s vodou a naučíte je co nejdříve plavat. Uvědomte si však, že samostatně plavat se naučí až ve věku kolem pěti let. Do té doby nemají dostatečnou koordinaci ani sílu, aby se udržely samy dlouhou dobu nad vodou. To však neznamená, že je nemůžete účinně zvykat na vodu a seznamovat je s ní. Naopak, čím dřív se s vodou sžijí, tím lépe.

Zadržování dechu

Jednou z nejdůležitějších schopností, kterou děti potřebují k tomu, aby se naučily plavat, je zadržování dechu. Schopnost zadržet na chvíli dech pomáhá dítěti v tom, aby se ve vodě cítilo bezpečně a připravilo se na základy plavání, kdy se může ocitnout na okamžik pod vodou. Zadržovat dech můžete batole naučit, pokud spolu budete "bublat" do vody. Foukejte spolu do vody, pomoci vám může i klasický bublifuk. Předveďte dítěti, jak na to; zhluboka se nadechněte, ponořte polovinu obličeje pod vodu a vypouštějte vzduch z úst do vody. Dítě vás bude napodobovat a naučí se zadržovat dech.

Pod vodou

Jedním z nejdůležitějších prvních kroků při zvykání dítěte na vodu, je naučit jej plavat pod vodou. U malých dětí se začíná potápěním, kdy má dítě pod vodou celou hlavu, a vydrží tam po dobu, než pomalu napočítáte do tří. Nacvičte si ponoření na určitý povel či heslo, kdy dítě zadrží den a vy mu nejprve vylijete na obličej malé množství vody. Teprve až toto cvičení bezpečně zvládne, můžete přistoupit k dalšímu kroku a na povel začít dítě zanořovat pod vodu. Dítě si tak pomalu a postupně zvyká na pocit vody na obličeji v kombinaci se zadržováním dechu.

Splývání a plavání

Dalším krokem při plavání dítěte je splývání. Jakmile je dítě schopné udržet se samo nad vodou, jeho bezpečnost rapidně vzrůstá. Položte dítě jemně na vodu na záda a jeho hlavu si opřete o své rameno. Pokud se dítě cítí nejisté a je neklidné, podepřete mu jednou rukou zadeček a druhou položte přes hrudník dítěte. Najděte pro dítě pohodlnou pozici, ve které bude moci relaxovat a ležet klidně na vodě. Postupně odendejte jednu ruku, až se dopracujete do stádia, kdy budete poskytovat oporu jen hlavičce dítěte. Nemusíte mít obavy, naprostá většina batolat má k vodě kladný vztah, protože v ní strávila několik měsíců a podvědomě si to pamatují.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Prořezávání zubů: Jak dítěti ulevit
Lezení, sezení, chůze: Kdy a jak se začíná dítě pohybovat
5 způsobů, jak zvládnout dětský vztek
Proč nechce spát, anebo co musíte vědět o spánku dětí